شمانیوز
شما نیوز

قادری در گفتگو با شمانیوز:

روند کاهشی قیمت ارز ادامه‌دار خواهد بود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به افزایش عرضه در بازار ارزها طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: انتظارات فروشندگان و احتیاط خریداران سبب خواهد شد که قیمت ارز در روزهای آینده کاهشی باشد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، اظهار داشت: در شرایطی که مردم احساس می‌کنند قیمت ارز کاهش خواهد یافت، دلار یا سایر ارزهایی که در منزل دارند آن را به فروش خواهند رساند یا اینکه آنهایی که می‌خواهند ارز خریداری کنند، دست نگاه داشته و منتظر مشخص شدن قیمت نهایی ارزهای خارجی خواهند ماند.

وی به افزایش عرضه در بازار ارزها طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: انتظارات فروشندگان و احتیاط خریداران سبب خواهد شد که قیمت ارز در روزهای آینده کاهشی باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره نقش دولت و بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز گفت: آقایان دولتی و بانک مرکزی تلاش می‌کنند تا قیمت ارز را با قیمت کمتری تحویل دولت آینده دهند و کارنامه را برای خودشان موجه جلوه سازند و نیز سعی می‌کنند میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داده تا روند کاهش قیمت ارز تسریع شود.

کاهش قیمت ارز بر کاهش قیمت کالاها اثرگذار است

قادری کاهش قیمت ارز را برروی کاهش قیمت کالاها اثرگذار می‌داند و خاطرنشان کرد: ما الان در شرایطی هستیم که حتی اگر غربی‌ها حاضر نشوند تعهدات برجامی خود را انجام دهند و تحریم‌ها را لغو کنند، ما با اتکا به سند راهبردی که با چین امضا کرده‌ایم و بنا به نظر مساعد دولت روسیه، می‌توانیم مسائل و مشکلاتمان را از قِبل تعامل با شرق حل کنیم و دیگر نیازی به تعامل با غرب نداریم.

او گفت: احساس آمریکایی‌ها این است که دیگر فشار حداکثری تأثیرگذار نیست و حتی اگر فشارها افزایش یابد و چینی‌ها هم حاضر نباشند با ما همکاری کنند، به خاطر اینکه حداقل‌هایی در کشور ایجاد شده، خواهیم توانست بخش عمده‌ای از نیازهایمان را در کشور تأمین کنیم و حتی با مدیریت صحیح دولتی می‌توان کشور را با حداقل ارز موجود اداره کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: متأسفانه برخی از کالاهای غیرتجارتی ما که ارتباطی با ارز ندارند، وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد قیمت این کالاها هم افزایش می‌یابد یا بالعکس؛ بنابراین انتظار می‌رود با ادامه‌دار بودن کاهش قیمت ارز و تثبیت آن شاهد کاهش قیمت کالاها هم باشیم یا اینکه حداقل اگر کاهش هم نمی‌یابند، افزایش هم نخواهند یافت.

تأثیر منفی کاهش قیمت ارز برروی صادرات

قادری معتقد است؛ کاهش قیمت ارز شاید اثر منفی برروی صادرات داشته باشد.

او تأکید کرد: اما کاهش تحریم‌ها و کاهش قیمت ارز سبب می‌شود ما بتوانیم بازارهای جدیدی را در سایر کشورها پیدا کنیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که قرارداد 25 ساله میان ایران و چین به تغییر رویکرد برخی از کشورهای منطقه در قبال ایران منجر شده است، گفت: به عنوان مثال پاکستان قبلاً ترجیح می‌داد با ایران روابط اقتصادی در سطح بالا نداشته باشد اما امروز به واسطه این قرارداد رویکرد مثبتی به ایران دارد؛ بنابراین کاهش قیمت ارز، کاهش تحریم‌ها و قرارداد 25 ساله ایران و چین افق روشنی را پیش روی اقتصاد کشورمان قرار خواهد داد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied