شمانیوز
شما نیوز

« مطالبات » فراموش شده جامعه

یادداشت وارده/صلاحلو؛ کارشناس اقتصادی

امروزه همه از اختلاس و بالا کشیده شدن رقم های درشت صحبت می کنند، البته وجود این قبیل امور برازنده یک حکومت اسلامی نیست ولی بی تدبیری ها باعث می شود گرگ ها درلباس میش خودشان را نشان داده ودست به چپاول بزنند و بروند.

 

اما دراین میان یک چیز فراموش شده ! آن هم تسهیلات بانکی که ده ، پانزده سال قبل گرفته شده ولی هنوزبرنگشته اند. گیرندگان این تسهیلات به هرحیله دست می زنند تا خود را از پرداخت این تسهیلات معاف کنند. خیلی جالب است بعضا آدم می بیند یه شخصی تسهیلات میلیاردی گرفته و ده، دوازده سال است یک ریال عودت نداده از همه بیشتر دنبال اختلاس ها است.! بدون توجه به اینکه خودش بیشتر از آنها بالاکشیده، قدرت خدمات دهی بانک را پائین آورده و پول مردم و بیت المال را پس نمی دهد دنبال کننده اختلاس دیگران است.!!! آدم یاد دزد می افته که در خیابان همه به دنبال اوهستند و خود دزد هم فریاد می زند ، دزد را بگیرید!!

 

با توجه به مطالبه به حق درخصوص تولید و واحد های تولیدی، یه عده هم دراین میان ازفرصت استفاده کرده وبه بهانه مشکلات تولید پول بانک ها را عودت نمی دهند. بانکها را متهم می کنند که درِ تولید را بسته و کار خانه ها را می خوابانند. بنده درچهار بانک مسئولیت داشتم درسه بانک مدیرمنطقه بودم  که دوتای آن منطقه شمالغرب را با چهاراستان شامل می شد. بیاد ندارم هیچ بانکی یک واحد تولیدی فعال را توقیف و یا تملک کند. چون واحد تولیدی که فعال است اقساط خود را پرداخت می کنند شاید یکی دو قسط عقب باشد ول بانک به خاطرآن توقیف و یا تملک نمی کند. واحد تولیدی به هردلیلی یا برای اینکه بدهی خود را پرداخت نکند، واحد را تعطیل می کند. چون اگر فعال باشد بانک از محل فروشش اقساط را می گیرد.

 

هرواحد تولیدی که توسط بانکی توقیف ویا تملک شده، بعد ازتعطیلی است. واحد تولیدی اول خط تولید را تعطیل می کند و اقساط ویا دیون خود را پرداخت نمی کند، درنتیجه بانک هم به ناچار برای وصول طلب خود اقدام قانونی می کند. اگرهم اقدام نکند مورد بازخواست می شود که چرا پول مردم وبیت المال را وصول نمی کنید. شاید بجای وام گیرنده، بانک به محکمه برود که چرا دروصول طلب قصورکرده است.

 

اکثربدهی های بزرگ بانکی به ده ، پانزده سال قبل برمی گردد وگیرندگان غالبا درمحل اخذ وام مصرف نکرده اند، دربازارهای دیگرسرمایه گذاری کرده، ویا املاک چند ده هکتاری خریده اند و سود های کلان هم نصیب خود کرده اند ( البته مطلق نیست وتولید کنندگانی هم هستند که با عشق وعلاقه زیاد با مشکلات فراوان به دنبال تولید هستند و کم هم نیستند.) با توجه به افزایش ده برابری قیمت ملک دراین برهه از زمان با فروش یک دهم آن می توانند بدهی خود را به بانک تسویه کنند ولی این کار را نمی کنند.

 

کارکنان بانک هم از اول وقت اداری تا ساعتها بعد ازوقت اداری سرشان مشغول کاراست و فرصت مطرح کردن این مطالب را ندارند، درنتیجه مواردی پیش میاد فقط به مستندات موجود استناد می کنند. در نتیجه تا حدودی حق به آنها داده نمی شود. وقتی واحد تولیدی که تعطیل یا تملک شده، اگر مشکل بانکی را مطرح می کنند جا دارد محل مصرف تسهیلات، زمان تعطیلی واحد مورد بررسی قرار گیرد. قطعا چند سال قبل ازتوقیف و تملک راکد و یا تعطیل شده است. این مطالبه باید ازآنها صورت گیرد که چرا واحد را تعطیل کردین ؟ چرا بدهی خود را پرداخت نمی کنید؟

 

عودتتسهیلات گرفته شده هم باید به عنوان مطالبه جامعه باشد، نباید مسیری باز شود تا از این طریق پول مردم و بیت المال به راحتی به فراموشی سپرده شود. ازطرف دیگربانکها که خود پول ندارند در واقع سپرده های مردم را بکار می گیرند. اگر تسهیلات برنگردد قدرت اعطای تسهیلات جدید بانک ها کاهش میابد. یک تولید کننده بهترازهمه اینها را می داند پس نباید درخدمات دهی بانک ها ایجاد خلل کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied