شمانیوز
شما نیوز

محبی نجم‌آبادی در گفتگو با شمانیوز:

قانون مالیات بر عایدی سرمایه به سوداگری پایان می‌دهد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: قانون مالیات بر عایدی سرمایه با سوداگری و انباشت سرمایه از طریق احتکار زمین و طلا و مسکن مقابله می‌کند.

بهروز محبی نجم‌آبادی در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، درباره مزایای طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه سال‌هاست که در بسیاری از کشورهای جهان به اجرا درآمده و در کشور ما هم قرار است این طرح به زودی اجرا شود، اما پیش از اجرایی‌شدن این قانون ضروری است که سامانه املاک و اسکان و سامانه مؤدیان مالیاتی کشور به عنوان پایه اصلی، سامان‌دهی شوند.

وی گفت: قطعاً کلیات مورد توجه قرار گرفته و در جزئیات کارشناسان و مجریان باید نظر خودشان را اعلام کنند تا بتوانیم اشکالات را رفع کنیم و به بهترین نفع واقعاً با کسانی‌که در عرصه سوداگری و انباشت سرمایه از طریق احتکار زمین و طلا و مسکن تلاش می‌کنند، مقابله صورت گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه هدف مجلس از تصویب این طرح جلوگیری از سرمایه‌گذاری سوداگران در بخش‌های اقتصادی غیرمولد است، خاطرنشان کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه، نقدینگی موجود را به سمت تولید و اقتصاد مولد سوق خواهد داد تا توسعه صادرات به صورت جدی در دستورکار قرار داشته باشد.

مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه‌های مالیاتی است که اگرچه می‌تواند به افزایش منابع عمومی بیانجامد اما عمدتاً کارکرد تنظیم‌گری داشته و می‌تواند با تضعیف فعالیت‌های غیر مولد و کاهش انگیزه‌های سوداگرانه نقش مؤثری در تنظیم بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا کند.

در همین راستا طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هدف حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری مولد، کاهش نوسانات بازارهای دارایی از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز همچنین جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی این بازارها پیشنهاد شد.

چه دارایی‌هایی مشمول مالیات می‌شوند؟

طبق این طرح، مازاد ارزش دارایی در زمان انتقال آن نسبت ارزش تملکش، عایدی سرمایه محسوب و هر نوع نقل و انتقال دارایی‌های زیر در زمان انتقال در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری اقتصادی و ویژه اقتصادی مشمول مالیات می‌شود:

۱) املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل

۲) انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی

۳) طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا، پلاتین و جواهر آلات

۴) انواع ارز خارجی

از سوی دیگر، اگر واحد مسکونی یا وسیله نقلیه مورد معامله، تنها واحد مسکونی یا وسیله نقلیه تحت تملک اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال و بیش از یکسال در تملک وی باشد، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه نیست.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied