شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته چیست؟

FPS (Frame per second) همان مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته است که به فریم ریت یا نرخ فریم نیز شهرت داره. نرخ فریم یکی از مشخصه های اصلی دوربین مدار بسته است که در واقع از تجهیزات مهم فیلمبرداری محسوب میشه. مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته رو در این مقاله به طور مفصل بررسی میکنیم.

در ادامه ی این مقاله بررسی مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته، مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و کیفیت تصویر، مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و قیمت نهایی سیستم، مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و رابطه ی اون با مغز انسان و نرخ فریم در دوربین مدار بسته ی هایک ویژن رو بررسی میکنیم. دوربین هایک ویژن و اطلاعات کامل آن در لینک قبل میباشد.

 

بررسی مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته:

 

 احتمالا شنیدین که یه انیمیشن یا فیلم از تعداد عکسای پشت سر هم ساخته میشه. به عبارتی با قرار دادن ردیفی از عکسا یه فیلم تشکیل میشه. دوربین مدار بسته هم که یه دوربین فیلمبرداریه از همین قانون و اصل تبعیت میکنه. یعنی پشت سر هم از صحنه عکس برداری میکنه و اونا رو کنار هم قرار میده. به این ترتیب تصویر دوربین مدار بسته شکل میگیره. در واقع هر عکس دوربین مدار بسته پس از یه بار عمل کردن شاتر دوربین ثبت میشه که به اون فریم میگن.

 

8

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته

 

 با توضیحات گفته شده میتونیم به اهمیت مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته پی ببریم. در حقیقت هرچی تعداد فریمای ثبت شده در ثانیه بیشتر باشه؛ تصاویر دوربین مدار بسته، طبیعی تر و واضح تر خواهد بود. در حالی که اگه دوربین مدار بسته فریم بر ثانیه ی پایینی داشته باشه؛ تصویر دوربین کند تر و دارای وضوح کمتری است. به عبارتی پرش تصویر داریم. اطلاعات نمایندگی هایک ویژن در لینک قبل میباشد.

 

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و کیفیت تصویر:

 

 به طور کلی اگه بخوایم یه تصویر واضح، طبیعی و نرمال داشته باشیم؛ 25 فریم بر ثانیه عدد مناسبی خواهد بود. اگه نرخ فریم از 12 پایین تر بیاد؛ تصاویر  دوربین به صورت منقطعی نمایش داده میشه. نکته ی مهمی که در این جا مطرح میشه اینه که دستگاه ضبط کننده (ریکوردر) DVR یا NVR هم باید قابلیت ضبط تصویر دوربین با همون نرخ فریم رو داشته باشه. در غیر این صورت باز هم تصاویر به صورت تکه تکه نشون داده میشه.

هرچه رزولوشن و کیفیت دوربین مدار بسته افزایش پیدا میکنه؛ نرخ فریم بر ثانیه اون نیز تحت تاثیر قرار میگیره. به عبارتی اگه تصاویر و فیلمی با کیفیت و وضوح بالا رو از دوربین مدار بسته ی خود انتظار دارید؛ باید نرخ فریم اون چیزی بین 25 تا 60 باشه.

 

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و قیمت نهایی سیستم:

 

 با افزایش رزولوشن و کیفیت دوربین مدار بسته، مسلما باید نرخ فریم اون نیز بالاتر بره. برای افزایش نرخ فریم یعنی تعداد عکس هایی که در هر ثانیه میگیره؛ سیستم مدار بسته به یه پردازشگر قدرتمند نیاز داره. به عبارتی با افزایش رزولوشن و کیفیت دوربین، افزایش نرخ فریم سیستم مدار بسته و داشتن یه پردازشگر قدرتمند، باعث میشه تا قیمت نهایی سیستم بالا بره. به عنوان مثال یه دوربین مدار بسته ی 4 مگا پیکسلی، حداکثر نرخ فریم 15 فریم بر ثانیه رو میتونه ساپورت کنه. اطلاعات فنی دستگاه NVR هایک ویژن https://www.hikvision-plus.com/product-category/nvr/ در لینک قبل میباشد.

 

4

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته

 

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته و رابطه ی اون با مغز انسان:

 

همونطور که گفتیم برای پخش یه تصویر متحرک که به صورت یه فیلم مشاهده بشه لازمه تا عکسای پشت سر هم پخش بشه. به هر کدوم از این عکسا یه فریم میگن. حال این تعداد عکسای پشت سر هم باید چند تا باشه تا به صورت منقطع و تکه تکه نشون داده نشه؟ مغز انسان پخش 25 تا 30 عکس پشت سر هم در ثانیه رو به صورت یه فیلم زنده تلقی میکنه. پس برای این که یه فیلم متحرک با کیفیت داشته باشیم باید در هر ثانیه 25 تا 30 عکس پشت سر هم پخش بشه؛ در واقع دوربینی با نرخ فریم 25 تا 30 فریم بر ثانیه، پاسخگوی نیاز ما است.

حالا اگه نرخ فریم دوربینی بیش از این مقدار گفته شده باشه؛ باعث میشه تا شما تصاویر رو کند کنید بدون این که چیزی از کیفیت تصاویر کم بشه. به عنوان مثال حتما شما تا حالا ویدیوهای مستندی رو تماشا کردین؛ مستند بررسی صحنه ی یک تصادف با ذکر جزئیات. در این مستند با دوربین فریم بالا فیلمبرداری و به عبارتی تصویر برداری شده. به طوری که با کند کردن فیلم، کیفیت تصویر کم نمیشه و شما میتونین با ذکر جزییات تموم وقایع رو مشاهده کنین.

 

نرخ فریم در دوربین مدار بسته ی هایک ویژن:

 

اگه میخواین از نرخ فریم دوربین مدار بسته ی هایک ویژن خودتون مطلع بشین؛ باید به قسمت دیتا شیت دوربینتون مراجعه کنین. در دیتا شیت دوربین تموم مشخصات دوربین آورده شده. همچنین با مراجعه به کاتالوگ محصول میتونین از تموم مشخصات دوربین خودتون مطلع بشین.

 

در پایان از همراهی شما و توجهتون به این مقاله کمال تشکر رو داریم. امیدواریم تا با خوندن این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته به دست آورده باشین. شاد و پیروز باشین

 ایام به کام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied