شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز گزارش می‌دهد؛

رئیسی چه اقتصادی را تحویل می‌گیرد؟

هشتمین رئیس جمهور ایران مسیر سختی را در سروسامان بخشیدن به وضعیت اقتصادی پیش روی خود خواهد دید.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، اقتصادی با نرخ تورم بالای ۵۰ درصد، با رشد اندک و متزلزل، بودجه‌ای نامتوازن و دارای کسری تراز زیاد تنها بخشی از واقعیت و میراث نابسامانی  است که رئیس‌جمهور بعدی با آن مواجه می‌شود.

 گزینه سخت پیش‌روی رئیس جمهور بعدی

 گزینه سخت پیش‌روی رئیس جمهور بعدی، انتخاب بین وعده‌ها و ممکن‌هاست و او و کابینه‌اش در گام نخست با چالش محدودیت شدید منابع مالی مواجه خواهند شد. از این منظر بودجه ۱۴۰۰ ایران با کسری تراز عملیاتی دست‌کم 300 هزار میلیارد تومانی به مثابه مانع سخت در برابر وعده‌های رئیس‌جمهور آینده عمل خواهد کرد و همین مانع ممکن است او را در برابر مطالبات اقتصادی رأی‌دهندگان با دردسر همراه سازد.

سیاست رانتی ارزی منجر به تولید پرونده قضایی شده و امروز شاهد آن هستیم که برای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ده‌ها پرونده تشکیل شده و به ده‌ها پرونده رسیدگی و برای آن‌ها حکم صادر شده و موارد زیادی نیز در دست رسیدگی است.

کاهش قابل توجه درآمدهای ارزی

 اقتصاد ایران در شرایط کنونی با کاهش قابل توجه درآمدهای ارزی روبروست، هرچند ایران سالیان طولانی تحریم را تجربه کرده است اما تحریم‌های نفتی با شکل و سیاق کنونی تجربه‌ای جدید است که اقتصاد را در موقعیتی سخت قرار داده است. نکته قابل توجه این است که در همین وضعیت با وجود تلاش‌های شدید آمریکا، ایران تنها در تحریم‎های این کشور قرار دارد و آمریکا توفیقی در همراه کردن شورای امنیت برای تحریم ایران کسب نکرده است.

دولت روحانی در بخش اوراق نزدیک به ۳۴۰ هزار میلیارد تومان برای دولت رئیسی بدهی به بار آورده است؛ یعنی آقای روحانی نه‌تنها ذخایر کشور را نابود کرده، بلکه آینده را نیز به فروش رساند. میزان نقدینگی که به اصطلاح در دوره آقای روحانی ایجاد شده به اندازه چندبرابر تاریخ پیش رفت و این رقم به ۳ هزار و۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و این نقدینگی وحشتناک است.

این تورم در ۵۵ سال گذشته و همچنین این رکورد در ۶۰ سال گذشته بی‌سابقه است. همچنین در حوزه ظریب جینی این دولت بدترین وضعیت را در تاریخ ایران رقم زد؛ بنابراین هشتمین رئیس جمهور ایران مسیر سختی را در سروسامان بخشیدن به وضعیت اقتصادی پیش روی خود خواهد دید.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied