شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز گزارش می‌دهد؛

آیا اوضاع بورس در دولت رئیسی بهتر می‌شود؟

سهام‌داران و فعالان بازار سرمایه به تصمیمات دولت سیدابراهیم رئیسی چشم دوخته‌اند و از او می‌خواهند بازار سرمایه را به روند طبیعی و اصولی خود بازگرداند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، از زمانی که نتیجه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مشخص شده و سیدابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم انتخاب شده است، بازارهای مالی به خصوص بازار سهام نسبت به نتیجه این انتخابات واکنش مثبت نشان داده و چند روزی است که بورس ایران سبزپوش شده است، البته ناگفته نماند هم‌زمان با رشد شاخص بورس و فرابورس، قیمت سکه و طلا و نیز قیمت ارزهای خارجی با افت قیمتی مواجه شده‌اند.

هرچند شاخص بورس از زمان اعلام نتایج انتخابات با رشد مواجه بوده، اما سهامداران همواره نگران ادامه‌دار نبودن روند رشد شاخص هستند. متأسفانه بورس ایران به شدت از اتفاقات سیاسی و بین‌المللی تأثیر می‌پذیرد و همین مسئله سبب شده تا بازار سهام با تلاطم بسیاری مواجه باشد. فعالان بازار سهام معتقدند که اتفاقات سیاسی هرازگاهی نمی‌گذارد بازار سهام طبق تحلیل پیش برود. وقتی پای حرف‌های آنها می‌نشینیم به طور قاطع می‌گویند، دولت حسن روحانی در حق بازار سهام جفا کرده و رشد افسارگسیخته قیمت سهام خارج از اصول تحلیل تکنیکال بوده و به همین دلیل اصطلاحاً ریزش شارپ هم متصور بود.

اما اکنون سهام‌داران و فعالان بازار سرمایه به تصمیمات دولت سیدابراهیم رئیسی چشم دوخته‌اند و از او می‌خواهند بازار سرمایه را به روند طبیعی و اصولی خود بازگرداند تا طبق تحلیل پیش برود و از دخالت‌های دولتی تا حد ممکن بکاهد.

سیدابراهیم رئیسی در زمان تبلیغات انتخاباتی به طور سرزده وارد تالار بورس شد. او در حین بازدید از این سازمان با مالباختگان بازار سرمایه گفتگو داشت و شنونده مشکلات هرکدام از آنها بود. رئیسی پس از استماع مشکلات سهام‌داران و مالباختگان، جملات و کلیدواژه‌هایی را مطرح کرد که می‌توان این جملات را در تحلیل سیاست‌های دولت او در قبال بازار سرمایه مورد استفاده قرار داد.

بخشی از جملات رئیسی در سازمان بورس به شرح ذیل است:

ـ بازار بورس و مسائل آن مثل نرخ‌گذاری و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد بلکه باید سازوکارهایی برای آن ایجاد شود.

ـ ثبات در مقررات از شرایط مهم بازار سرمایه است.

ـ تزریق ۲۰۰ میلیون دلاری به بازار بورس را با جدیت پیگیری میکنم.

ـ امید و اعتماد باید به جامعه برگردد و این هم با حرف نمی‌شود؛ باید سازوکارها را دنبال کنیم.

ـ باید بورس به محل رفع مشکلات بودجه‌ای کشور و جبران کسری بودجه دولت‌ها تبدیل شود.

بهنام صمدی: تردید از بازار سرمایه رفع شد

بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه گفت: با مشخص شدن تکلیف انتخابات، سایه بسیار بزرگ ابهام از سر بازار برداشته شد. به نظر می‌رسد تریدرها در این شرایط بتوانند تحلیل دقیق‌تری از بازار داشته باشند و با چشم‌انداز روشن‌تری برای سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کنند.

او در ادامه افزود: برخی منتظر هستند تا کابینه سیدابراهیم رئیسی مشخص شود. شاید تعیین افراد در سیاست‌ها تا حدی نقش داشته باشد. اما سیاست کلی جای دیگر تعیین می‌شود. یکی دیگر از نکات جالبی که در مناظرات کاندیداها به آن اشاره داشته‌اند، این بود که همه آنها با قیمت‌گذاری دستوری مخالف بودند و آقای رئیسی هم در جمع مالباختگان بورس به آن اشاره کرد. این به این معنی است که سیاست قیمت‌گذاری دستوری شکست خورده است و دیگر نمی‌توان اقتصاد را با دستور اداره کرد؛ بنابراین باتوجه به این که چشم‌انداز سیاسی ایران تا حدودی روشن شده است، تریدرها با خیال آسوده برنامه‌ریزی و معامله می‌کنند.

صمدی خاطرنشان کرد: با رفع ابهامات به نظر می‌رسد بازار به مسیر صعودی خود بازگردد. در حال حاضر شرایط بنیادی هم عالی است. ان شاالله که بورس بتواند به مسیر واقعی خود بازگردد. مسئله بعدی مذاکرات برجام است که به نظر می‌رسد تا به نتیجه رسیدن این مذاکرات، تأثیر خود را بر بازار می‌گذارد.

2 نکته‌ای که دولت سیزدهم باید رعایت کند

براساس این گزارش، شاید بتوان گفت نوع نگاه رئیس‌جمهور جدید به بودجه، اصلی‌ترین نکته‌ای است که می‌تواند معاملات بازار سرمایه را در آینده تحت‌تأثیر قرار دهد.

به‌نظر می‌رسد برنامه‌های ابراهیم رئیسی عمدتا متکی برتوسعه معیشت و نگاه عدالت محورانه باشد. به بیان دقیق‌تر می‌توان گفت از منظر اقتصادی گفتمان دولت سیدابراهیم رئیسی حول محور مبارزه با فساد و توسعه معیشت بر مبنای عدالت می‌چرخد.در برنامه‌های اقتصادی او همچنین تحول اساسی در ریل‌گذاری امور اجرایی و توجه به طبقات مستضعف و فرودست اشاره شده است. تجارب دولت‌های قبلی نشان می‌دهد سیاست‌هایی مبتنی بر توسعه عدالت و افزایش معیشت درایران بیشتر از آن که متمرکز بر رفع تورم مزمن باشد مبتنی بر توزیع یارانه است. چنانچه این سیاست در دولت آینده اجرا شود می‌توان انتظار داشت سیاست‌های ضدتورمی تحت الشعاع قرار بگیرد و به رشد تورم منجر شود به‌ویژه آن که سال به سال کسری بودجه تورم‌زای دولت در حال افزایش است، این رویکرد می‌تواند  زمینه رشد شاخص بورس را فراهم کند.

دو موضوع دیگر که می‌تواند نقش زیادی در آینده بازار سرمایه داشته باشد نگاه دولت جدید به آزادسازی‌ اقتصادی و باز شدن اقتصاد است. ابراهیم رئیسی در جریان اعلام برنامه‌های اقتصادی خود بر توسعه روابط اقتصادی که می‌تواند به بازتر شدن اقتصاد ایران منجر شود تأکید کرده اما برنامه‌های او در حوزه حذف قیمت‌گذاری دستوری و آزادسازی‌ اقتصادی مبهم است. این دو موضوع ازجمله مسائل اصلی هستند که می‌توانند در میزان درآمدزایی شرکت‌های بورس و توسعه بازار سرمایه نقش زیادی داشته باشند.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied