شمانیوز
شما نیوز

مرحبا در گفتگو با شمانیوز:

اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در دستور کار مجلس است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در کمیسیون اقتصادی خبر داد.

غلامرضا مرحبا در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، اظهار داشت: ازآنجاکه پرتفوی بیمه‌ها همیشه تحت فشار بوده و خیلی سودآور نیستند؛ معمولاً قوانین مرتبط با بیمه به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که به نفع شرکت‌های بیمه‌ای باشد و به نحوی کمکی به پرتفوی آنها محسوب شود.

اصلاح قانون بیمه شخص ثالث

وی با اشاره به اینکه بررسی لایحه اصلاح ماده (8) قانون بیمه اجباری در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس است، گفت: قانون فعلی نقص‌هایی دارد که ممکن است موجب وارد شدن خسارت مالی به آسیب‌دیدگان شود. مطابق قانون فعلی بیمه‌گر معمولاً بر اساس نوع و قیمت خودرو درصدی از خسارات را جبران می‌کند. در اصلاحیه ارائه شده این نقص برطرف شده و براساس ماده واحده مطرح شده که در کمیسیون تصویب شد، بیمه‌گر مکلف است خسارت ناشی از حوادث رانندگی را صرف نظر از قیمت خودرو تا سقف تعهدات خود مندرج در بیمه‌نامه را جبران کند البته این موضوع باید در صحن علنی مجلس بررسی شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این رابطه ادامه داد: بسیاری از خودروهای گران‌قیمتی که در خیابان‌ها تردد می‌کنند، تنها ارزش آینه آن با قیمت پراید برابر است؛ لذا اگر یک خودروی پراید با یک خودروی گران‌قیمت تصادف کند، بیمه خودروی پراید سقف تعهداتی خود را انجام نمی‌دهد؛ بنابراین لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه داده بسیار خوب است و شرکت بیمه را موظف می‌کند که خسارت را سقف تعهد خود پرداخت کند.

فاصله زیاد شرکت‌های بیمه‌ای با استانداردهای جهانی

مرحبا خاطرنشان کرد: هدف مجلس حمایت از مردم است، البته سود شرکت‌های بیمه‌ای هم مدنظر نمایندگان است، اما این سود باید به نحوی باشد که در قبال ارائه خدمات مطلوب برای شرکت‌های بیمه حاصل شود، نه اینکه به هر قیمتی به دست بیاید.

او معتقد است؛ درصد رضایتمندی مردم از شرکت‌های بیمه‌ای گویای این واقعیت است که فعلاً صنعت بیمه کشور فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی دارد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied