شمانیوز
شما نیوز

علیزاده برمی در گفتگو با شمانیوز:

کشاورزان هیچ بهره‌ای از ارز 4200 تومانی نمی‌برند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کشاورزان و مصرف‌کنندگان هیچ سود و بهره‌ای از ارز چهار و 200 تومانی نمی‌برند و عمده محصولات و نهاده‌های دامی با قیمت گران به دست آنها می‌رسد.

علی اکبرعلیزاده برمی در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، در رابطه با علت گرانی لبنیات در کشور اظهار داشت: قیمت تمام شده برای تولید یک محصول دامی به عوامل مختلفی مانند نهاده‌های دامی، حمل و نقل و موارد بسیار دیگر بستگی دارد و با ایفای نقش هر کدام از این فاکتور‌ها قیمت لبنیات و یا هر محصول پایانی دیگری افزایش خواهد داشت.

وی گفت: اخیراً دولت روحانی قیمت سبوس را که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خوراک‌های دام به شمار می‌رود از قیمت هزار و 200 تومان به چهار و 500 تومان افزایش داده است؛ در نتیجه با افزایش قیمت خوراک دام طبیعتاً باید منتظر افزایش قیمت در بخش لبنیات نیز بود.


بیشتر بخوانید:

بازار سیاه سبب گرانی نهاده‌های دامی در بازار آزاد شده است


نماینده مردم دامغان عدم نظارت کافی مسئولان را از دیگر علت‌های گرانی دانست و ادامه داد: کشاورزان و مصرف‌کنندگان هیچ سود و بهره‌ای از ارز چهار و 200 تومانی نمی‌برند و عمده محصولات و نهاده‌های دامی با قیمت گران به دست آنها می‌رسد و حتی برخی نیز سودهای کلانی از این رانت‌بازی‌ها عایدشان می‌شود، اما با تمام این مسائل دولت حاظر به حذف و قطع ارز چهار هزار و 200 تومانی نشده و این مسئله موجب ایجاد گرفتاری‌های جدید برای مردم و تولیدکنندگان شده است.

61848780

علیزاده برمی در پایان خاطرنشان کرد: نظارت‌های دولت در این بخش هیچ سودی ندارد؛ زیرا زمانی که سبوس گران می‌شود نظارت چه فایده‌ای دارد؟ خب زمانی که سبوس را گران می‌کنند باید منتظر گرانی شیر و پنیر و دیگر محصولات لبنی هم بود و غیر از افزایش قیمت محصولات لبنی دیگر راهی وجود ندارد. به عنوان مثال برخی نهاده‌های دولتی با قیمت آزاد به دست مردم می‌رسد و اگر هم اعتراض شود، به این اعتراض رسیدگی نمی‌شود؛ چون نظارت از اساس و پایه ضعف دارد. بنابراین تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند تا صنعت دامداری و تولید لبنیات را نابود کنند زیرا دخل و خرجشان یکی نیست و این موجب ورشکستگی آنها می‌شود.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied