شمانیوز
شما نیوز

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب خبر داد؛

رشد 72درصدی تولید مجتمع فولاد صنعت بناب درسال گذشته

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب از رشد 72درصدی تولید درسال گذشته خبر داد و گفت: در سال 99 بیش از 800 هزارتن تولید داشته ایم که این میزان تولید در 14 سال گذشته بی سابقه بوده است.

 به گزارش اختصاصی خبرنگار پایگاه خبری شمانیوز، زمانیان مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب با اشاره به تولید  800 هزار تن محصول در مجتمع فولاد صنعت بناب در سال 1399 گفت: بالاترین میزان تولید در 14 سال گذشته مربوط به سال 99 می باشد که بیش از 800 هزار تن تولید محصول است. 

زمانیان در این باره تصریح کرد: این در حالی است که تولید محصول در سال 98 برابر 400 هزار تن بود که این امر خبر از رشد 72 درصدی ظرفیت تولیدی این شرکت درسال 99  دارد.

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب از برنامه ریزی برای تولید یک میلیون و 200 هزار تن محصول در سال 1400 خبر داد و افزود: براساس برنامه های پیش بینی شده مقرر است در سال 1400 ظرفیت تولید این مجتمع صنعتی را افزایش دهیم به طوری که به تولید یک میلیون و 200 هزار تن در سال برسیم.

 

IMG_20210627_142403_664

 

** قطعی های مکرر برق مجالی برای تحقق برنامه های تولید نمی دهد

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب قطعی های مکرر و طولانی مدت برق را عامل بازدارنده در امر تولید و بهره مندی از ظرفیت های تولیدی برشمرد و گفت: قطعی های مکرر برق مجالی برای تولید نمی دهد چراکه در هفته 2 الی 3 روز با قطعی برق مواجه ایم و بر همین اساس ناگزیر به تولید با ظرفیت پایین هستیم.

 زمانیان یادآور شد: فولاد بناب بزرگترین مجموعه فولادی بخش خصوصی در شمال غرب ایران است و جزء شرکت های بزرگ خصوصی تولید فولاد در کشور محسوب می شود. ظرفیت تولید شمش در این مجموعه 450 هزار تن است که 150 هزار تن آن در ذوب شهریار و 300 هزار تن در ذوب شاهین تولید می گردد.

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب به خرید حدود 400 هزار تن شمش اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته درصدد خرید 400 هزار تن شمش فولاد هستیم تا با مجموع تولید شمش خودمان به ظرفیت تولید 800 هزار تن در خطوط نوردی دست پیداکنیم.

 

زمانیان در ادامه صحبت های خود از انعقاد قرار داد مجتمع فولاد صنعت بناب با قرارگاه خاتم الانبیا سخن به میان آورد و گفت:در راستای پیشبرد طرح های توسعه ای قرارداد بزرگی با قرارگاه خاتم الانبیا به ارزش تقریبی 620 میلیون یورو منعقد کردیم و تاکنون بخشی از این قرارداد اجرایی شده است اما تکمیل آن ظرف سه سال آینده محقق می شود.

به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب، اگر خطوط جدید بر مدار تولید قرار گیرد انتظار می رود که ظرفیت تولید این مجتمع به یک میلیون و 500 هزار تن نیز برسد یعنی تولید 1/5 میلیون تن شمش و تزریق به خطوط نوردی شرکت و در نهایت تولید 1/5 میلیون تن مقاطع نوردی.

 

IMG_20210627_142308_576

 

** تامین مواد اولیه و قدیمی بودن خطوط تولید دست انداز اصلی مسیر تولید

زمانیان تامین مواد اولیه و قدیمی بودن خطوط تولید را دست انداز اصلی مسیر تولید این صنعت عنوان کرد و افزود: خطوط تولید این کارخانه تقریبا قدیمی است و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته درصدد هستیم خطوط تولید این کارخانه را بازسازی و نوسازی کنیم که البته این امری حتمی و قطعی بوده و چاره ای هم نیست.

وی یادآور شد: هم اکنون با چهار خط  تولیدی مشغول فعالیت هستیم و 3 خط از سنوات گذشته از مدار تولید خارج شده اند و به منظور بازسازی این خطوط  لازم است هزینه های ارزی فراوانی صرف شود که البته این مهم را به لطف خداوند و با برنامه ریزی دقیق محقق خواهیم نمود.

مدیرعامل فولاد صنعت بناب در همین رابطه تصریح کرد: هیات مدیره مجتمع فولاد صنعت بناب برای تحقق این امر، عزم خود را جزم کرده است به طوری که از شرکت های معتبر اروپایی و چینی برای پیشبرد این امر دعوت به همکاری نموده است و هم اکنون مطالعات اقتصادی بازسازی این خطوط صورت گرفته و در سالجاری گام های عملیاتی برای طراحی، تجهیز و اجرا  برداشته می شود.

زمانیان همچنین تامین قطعات و تجهیزات را با توجه به اعمال و تشدید تحریم ها امری دشوار برشمرد و افزود: در این باره با چالش هایی روبرو هستیم و امیدواریم که در دولت سیزدهم چاره ای اساسی برای این معضل اندیشیده شود. 

 

** نهضت بومی سازی در صنعت فولاد آغاز شده است

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب درباره بومی سازی تجهیزات این صنعت بیان داشت: بخشی از تکنولوژی به کار رفته درصنایع، امکان بومی سازی را در بازه زمانی کوتاه مدت ندارد و بومی سازی آن زمان بر است (مثل ساخت صفر تا صد کمپرسورهای فرآیندی) و باید پذیرفت که برخی از کشورها از جمله کشورهای اروپایی و چینی به لحاظ تکنولوژی در صنعت در مقایسه با ایران پیشرفته تر هستند ولی بنظرم با برنامه ریزی و حرکت مناسب و برداشتن گام های استوار و حساب شده روزی فرا می رسد که ایران از صنایع مادر سازنده قطعات و تجهیزات اصلی شود.

وی تاکید کرد: کشور با بهره مندی از دانش نخبگان خود در عرصه های مختلف صنعت در تلاش است خود را به تکنولوژی روز دنیا برساند اما تا تحقق این مهم زمان باقی است و باید این فرصت را مغتنم شمرد و در این فاصله از دانش و تکنولوژی کشورهای دارای صنعت پیشرفته برای افزایش ظرفیت های تولیدی بهره برد و رمز این موفقیت پرهیز از حواشی، اتحاد و دور کردن عناصر منفی نگر از میدان علم و عمل می باشد.

 زمانیان ضمن ابراز خرسندی از موفقیت های ایجاد شده در راستای بومی سازی تکنولوژی های مورد نیاز این صنعت گفت : خوشبختانه در حوزه بومی سازی موفقیت های قابل ملاحظه ای ایجاد شده است، واحدهای طراحی و مهندسی در حوزه معاونت مهندسی و اجرایی در این باره فعالیت مفید و مستمری دارند، وظیفه این واحد ها به روز رسانی تکنولوژی در ارتباط با دانشگاه ها، شرکت ها و کمپانی های داخلی و خارجی است که در حال طراحی اشکال جدید از قطعات با کاربردهای مختلف هستند.

وی درباره صادرات محصولات مجتمع فولاد صنعت بناب نیز گفت: بر اساس برنامه های پیش بینی شده درصدد هستیم یک سوم محصولات تولیدی این شرکت را صادر کنیم، البته این امر می تواند متغیر باشد و عدد بیشتری را به خود اختصاص دهد.

زمانیان بازارهای هدف این شرکت را کشورهای عراق، ترکیه، ارمنستان، سوریه عنوان کرد و افزود: خوشبختانه محصولات این مجتمع صنعتی در کشورهای ذکر شده از مقبولیت ویژه ای برخوردار است و چنانچه با افزایش تقاضا برای خرید از سوی این شرکت ها مواجه شویم بی تردید میزان صادرات این محصولات افزایش می یابد.

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب به نگاه ویژه این شرکت به محور صادرات محصولات تولیدی اشاره کرد و گفت: ارز ناشی از فروش محصولات صادراتی صرف نوسازی تجهیزات می شود و این مهم با نتایج مطلوبی به همراه است.

زمانیان در ادامه برنامه های توسعه ای این شرکت را تشریح کرد و افزود: تولید این شرکت تا پایان خرداد 1400 کمی بیشتر از 250هزار تن می باشد و می توان ادعا کرد میزان تولید در سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است .

وی گفت: در ماه های ابتدایی سال جاری رکورد تولید مجتمع فولاد صنعت بناب در ماه زده شد به طوری که 106 هزار تن در یک ماه تولید محصول داشتیم اما این رقم در ادامه مسیر در خرداد ماه به دلیل قطعی های مکرر و طولانی برق کاهش یافت.

 

** قیمت گذاری دستوری از سوی دولت صنعت را با آسیب روبرو می کند

زمانیان با انتقاد از قیمت دستوری فولاد در کشور گفت : قیمت گذاری در زنجیره فولاد باید بر اساس کشش بازار باشد و معتقدم قیمت گذاری دستوری از سوی دولت ، صنعت را با آسیب روبرو می کند و همه فعالان صنعت و اقتصاد کشور در تمام حوزه ها با ورود دولت به این مقوله مخالف هستند.

مدیرعامل مجتمع صنعت بناب تاکید کرد: افرادی هستند که بیش از 10 تا 20 سال در این حوزه فعالیت دارند و مخالف این روند هستند . قیمت گذاری دستوری محصولات صنعتی اشتباه است و با این کار دور زدن قانون رابه مدیران یاد می دهند، بنابراین بهترین اقدام دولت در این زمینه امتناع از دخالت در قیمت گذاری است.

وی گفت: قیمت گاز و برق و هزینه های اجرایی در سالهای اخیر حدودا چهاربرابر شده است و این در حالیست که قیمتی که دولت برای محصولات فولادی مصوب کرده تغییری ندارد و بر همین اساس مدیران برای جبران زیان ناشی از قیمت تمام شده با قیمت های اعلامی که از مرداد سال 98 تغییر نکرده است ناگزیرند با  بهره گیری از راهکارهایی ، به نوعی این زیان هنگفت را جبران نموده و به آن شکل قانونی دهند و به عبارت دیگر دولت با دستوری کردن قیمت فولاد کج روی را اشاعه می دهد.

 

IMG_20210627_142320_286

 

** ورود مجتمع فولاد بناب به بازار سرمایه

زمانیان درباره ورود مجتمع فولاد صنعت بناب به بازار سرمایه گفت: مجتمع فولاد صنعت بناب در سال جاری به بازار سرمایه  وارد می شود اما شرکت های زیرمجموعه به صورت ادغام شده در بازار بورس وارد می شوند و عملیات و فعالیت ها در این حوزه به صورت جزیره ای نخواهد بود.

وی دغدغه اصلی این مجموعه را برخورداری از پتانسیل نیروی انسانی متخصص عنوان کرد و افزود: متاسفانه با ضعف شدید نیروی کارشناس و متخصص در این عرصه روبرو هستیم و  بخش قابل توجهی از نیروهای این مجموعه طی سالیان اخیر به دلایلی از مجموعه خارج شدند اما نکته مهم این است که جایگزینی خوبی در این باره صورت نگرفته است و  فاصله علمی و آکادمیک میان راس و قائده به شدت ملموس است.

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب تاکید کرد: به منظور ارتقای کیفی سطح تخصص نیروی انسانی و پرورش نیروی متخصص، واحدهای آموزشی و پژوهشی این مجموعه را فعال کرده ایم.

وی افزود: متاسفانه پیش از این کارکنان این مجتمع از حقوق و مزایای اندکی برخوردار بودند اما با تلاش و پیگیری های صورت گرفته، هم کارانه تولید بالایی برای پرسنل در جلسات هیات مدیره تصویب شد و هم درصدد اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و ترمیم حقوی و مزایای نیروهای فعال و زحمتکش فولاد بناب هستیم.

 

IMG_20210203_151819_031

 

**  فعالیت 1200 نفر پرسنل در مجتمع صنعتی بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب  با اشاره به فعالیت 1200 نفر پرسنل در این مجتمع صنعتی افزود: در حال حاضر 52درصد نیروها بومی بوده و متعلق به شهرستان بناب است و سایر نیروها از شهر و استان های همجوار در این مجتمع در حال فعالیت هستند. در ترمیم نیروها با توجه به اینکه شهرستان بناب دارای دانشگاه های مختلف اعم از دولتی،آزاد و پیام نور است بر همین اساس تلاش می شود در این باره از همشهریان بنابی بخصوص در راه اندازی فاز دوم این مجتمع صنعتی بهره کافی برده شود به طوری که 95درصد این نیروها از اهالی بناب تامین شود.

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب درخصوص مسائل مالی این شرکت خاطرنشان کرد: بناب تا سال گذشته شرکتی زیان ده بود که به بانک های متعدد بدهی های هنگفتی داشت اما با تدابیر و پیگیری های صورت گرفته ریاست محترم گروه مالی گردشگری و حمایت بانک گردشگری ، این شرکت موفق به تسویه بدهی های مالی خود به بانک های کشور شد و در حال حاضر آماده سوددهی بالایی است.

همچنین زمانیان درخصوص ایفای نقش مسئولیتهای اجتماعی شرکت فولاد صنعت بناب تاکید کرد؛ برنامه ریزی های دقیقی صورت گرفته است تا به شکل موثر و آبرومندی در حوزه مسئولیت های اجتماعی در سطح شهرستان بناب خدمتگزار مردم غیور ، وطن پرست و ولایتمدار این خطه باشیم.

 

گفتگو : لیلا افلاکی 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied