شمانیوز
شما نیوز

وزیر اقتصاد از تلاش های مدیران و کارکنان نظام مالیاتی تقدیر کرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در آستانه روز مالیات ضمن قدردانی از تلاش مدیران و کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور تأکید کرد: عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور در تحقق کامل درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های تحول‌آفرین در سال‌های اخیر، بسیار تحسین‌برانگیز بوده است.

به گزارش شمانیوز و به نقل از  رسانه مالیاتی ایران، دکتر فرهاد دژپسند با حضور در جمع مدیران نظام مالیاتی در محل این سازمان و در ارتباط با مدیران کل امور مالیاتی استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس، فرا رسیدن روز مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی را به همه کارکنان دستگاه مالیاتی و همه کسانی که در خارج از نظام مالیاتی به تحقق اهداف سازمان امور مالیاتی کمک می‌کنند، تبریک گفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی کشور ظرف سه سال گذشته، شاهد تحولات اساسی بوده و دستاوردهای مهمی نیز به دست آمده که مهم‌ترین آنها تحقق کامل و بیش از میزان مصوب درآمدهای پیش‌بینی‌شده بوده، عنوان داشت: مجموعه این تحولات نشان می‌دهد آرزوی دیرینه قطع وابستگی بودجه جاری به درآمدهای نفتی و اتکای آن به درآمدهای مالیاتی، امروز بیش از هر زمان قابل تصور و امکان‌پذیر است.

دکتر دژپسند، گستردگی و میزان معافیت‌های مالیاتی و همچنین حجم بالای فرار مالیاتی در کشور را از مهم‌ترین عوامل پایین بودن نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشور عنوان کرد و گفت: تحقق عدالت اجتماعی و همچنین توسعه همه‌جانبه کشور منوط به این است که متناسب با ظرفیت بالای اقتصادی، مالیات اخذ شود.

وی در ادامه به موضوع تحریم‌های ظالمانه آمریکا و جنگ ارزی و نفتی کشورهای غربی با ایران اشاره کرد و گفت: آنچه باعث شد که این تحریم‌ها و فشارها نتواند اقتصاد کشور را دچار آسیب جدی نماید، ظرفیت‌های نظام مالیاتی و اتکای بخشی از منابع موردنیاز اقتصاد کشور به درآمدهای پایدار مالیاتی بوده و برنامه ریزان اقتصادی کشور، این تهدیدها را تبدیل به فرصت کردند و به سمت قطع وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی حرکت کردند.

دکتر دژپسند با تأکید بر اینکه نگاه به مالیات نباید صرفاً درآمدی باشد، گفت: مالیات فقط یک ابزار تأمین مالی دولت نیست؛ بلکه ابزاری مهم برای سیاست‌گذاری اقتصادی، توزیع ثروت، رفع نابرابری و گسترش عدالت اجتماعی و نهایتاً پیشرفت و توسعه پایدار کشور است.

وی اضافه کرد: عملکرد دستگاه مالیاتی در دولت دوازدهم بسیار متمایز با گذشته بوده؛ به‌طوری‌که با وجود تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، نظام مالیاتی توانست نقش‌ها و کارکردهای حیاتی خود را به بهترین شکل به منصه اجرا بگذارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: با وجود عملکرد قابل قبول دستگاه مالیاتی و رشد متوسط سالانه بیش از 24 درصدی درآمدهای مالیاتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، هنوز نسبت مالیات به منابع بودجه دولت به میزان مناسبی نرسیده است.

وی تشریح کرد: هر سال شاهد رشد بالای اعتبارات هزینه‌ای هستیم و این در حالیست که برای افزایش این نسبت، باید اعتبارات هزینه‌ای مدیریت شده و اصلاح ساختاری و بنیادی در سمت هزینه‌ها صورت پذیرد.

دکتر دژپسند با توجه به نام‌گذاری سال جاری به سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی ها» بیان داشت: فارغ از بحث تأمین مالی دولت، جهت‌گیری سیاست‎های مالیاتی امسال به سمت حمایت همه‌جانبه از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بود؛ به‌گونه‌ای که سیاست‎های مالیاتی به نحوی تنظیم شد که فعالان اقتصادی و کسب‌وکارهای مولد به تولید بیشتر راغب شوند و نقدینگی موجود در اقتصاد کشور به سمت تأمین منابع مالی برای تولیدکنندگان و سرمایه‎‌گذاری در اجرای طرح‎های مولد هدایت شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست « وصول مالیات با رعایت اصول»، بر ضرورت رعایت حال مؤدیان مالیاتی در شرایط کرونایی کشور تاکید کرد و گفت: حق‌الناس به هیچ عنوان نباید در سایه سیاست درآمدزایی حداکثری و استیفای حقوق دولت زایل شود.

دکتر دژپسند با بیان اینکه امسال شاهد اجرای تدابیر ارزشمندی در حمایت از فضای کسب‌وکار در شرایط خاص شیوع کرونا بودیم، عنوان داشت: بخشودگی جرائم قابل بخشش مالیاتی یکی از مهم‌ترین این تدابیر بود که اجرای آن منجر به وصول حدود 22 هزار میلیارد تومان مالیات طی دو سال اخیر شد و بخش مهمی از معوقات مالیاتی از این طریق به حیطه وصول درآمد.

وی در ادامه، الکترونیکی شدن خدمات مالیاتی و حرکت به سمت هوشمندسازی نظام مالیاتی، ایجاد پنجره واحد خدمات الکترونیک مالیاتی، تدوین برنامه جامع مبارزه با فرار مالیاتی، برون سپاری برخی فرایندهای مالیاتی و درگیر کردن مدیران استانی با موضوع تخصیص منابع را از دیگر تدابیر اتخاذ شده در جهت افزایش توان و کارایی نظام مالیاتی برشمرد و گفت: در کنار این تدابیر، تغییر نگاه کارکنان دستگاه مالیاتی و همچنین مؤدیان مالیاتی به این سمت که مؤدیان و سازمان امور مالیاتی همچون شریک هستند که در فضایی تعامل گونه و همدلانه، برای پیشرفت و توسعه کشور تلاش می‌کنند، بسیار در تحقق اهداف کلان اقتصادی ثمربخش بوده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied