شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی//

هود کلاس ۲ آزمایشگاهی چیست؟

هودهای کلاس ۲ یک محیط کاری استریل را فراهم می کنند. این هودها که نیمکت های تمیز نیز نامیده می شوند ، امکان استفاده از مواد یا هر فرآیند حیاتی را که باید از آلودگی خارجی محافظت شوند ، فراهم می کنند.

هود کلاس ۲

هودهای کلاس ۲ یک محیط کاری استریل را فراهم می کنند. این هودها که نیمکت های تمیز نیز نامیده می شوند ، امکان استفاده از مواد یا هر فرآیند حیاتی را که باید از آلودگی خارجی محافظت شوند ، فراهم می کنند. Laminar Flow Hood به طور مداوم با هوای استریلی که از فیلترهای هوای ذرات با بازده بالا عبور می کند ، پر می شود ، که معمولاً به آن ها فیلترهای HEPA می گویند.

 

1

 

 

کاربرهای هود کلاس ۲

Laminar Flow Hood در طیف وسیعی از صنایع برای کاربردهایی که به محیط کار بسیار تمیز نیاز دارند ، استفاده می شود. در محیط های آزمایشگاهی ، آن ها فضای کار استریل را برای بسیاری از انواع دستگاه های آزمایشگاهی فراهم می کنند. هودهای کلاس ۲ یا هود های لامینار کلاس ۲ همچنین برای جلوگیری از آلودگی نمونه ها در برنامه های PCR استفاده می شود. در داروخانه های بیمارستان و مراقبت های بهداشتی ، این نیمکت های تمیز برای تهیه محلول های استریل IV نصب می شوند.

هودهای لامینار به گونه ای طراحی شده اند که پیکربندی جریان هوا به صورت افقی یا عمودی را ارائه می دهند. نوع جریان هوا براساس کار در حال انجام و فضای موجود در تاسیسات انتخاب می شود.

 

عواملی که بر اثر بخشی هود لامینار موثرند

اثر بخشی هود کلاس ۲ توسط عوامل زیادی تعیین می شود که عبارتند از: کابینت کاملاً مهندسی شده و سیستم حمل و نقل هوا. طراحی ارگونومیک برای سهولت کار و راحتی کاربر،  ساخت از مواد با دوام (فولاد ضد زنگ) که تمیز کردنشان آسان باشد.

فیلترهای HEPA با کیفیت بالا که سطح فیلتراسیون مورد نیاز هود را برآورده می کنند. فیلترهای هپا ذرات معادل 0.3 میکرون را با بازده 99.99 از بین می برند.

 

2

 

3 کلاس هود لامینار

سه کلاس هود لامینار همه دارای یک ویژگی مشترک هستند: فیلتراسیون HEPA.

 

3

 

  • در یک هود لامینار کلاس ۱ ، از کاربر و محیط آزمایشگاه در برابر آلودگی حفاظت صورت می گیرد.

• در یک هود لامینار کلاس ۲ ، هوای ورودی با خیال راحت به دور اپراتور کشیده می شود ، هوای استریل به پایین بر روی سطح کار جریان می یابد و هوای خروجی فیلتر می شود. این کلاس از هود از کاربر، محیط آزمایشگاه و نمونه مورد مطالعه در برابر آلودگی حفاظت می کند.

  • هودهای لامینار کلاس ۳ محفظه هایی هستند که در آن ها هوای ورودی و خروجی از فیلتراسیون HEPA عبور می کنند و از کاربر، محیط آزمایشگاه و نمونه مورد مطالعه در برابر آلودگی حفاظت می کنند.

زیر مجموعه 3 کلاس هود لامینار

کابینت های ایمنی زیستی کلاس ۱ دارای نمای باز هستند ، تحت فشار منفی کار می کنند و از محصول محافظت نمی کنند. رایج ترین انواع کابینت های ایمنی زیستی ، کلاس ۲ ، در دو دسته اصلی قرار می گیرند، نوع A یا نوع B. کابینت های کلاس ۲ ، نوع A هوا را دوباره به داخل آزمایشگاه باز می گردانند (کار با مواد معطر). کابینت های کلاس ۲ ، نوع A1 و A2 با کمترین سرعت متوسط ​​ورودی (fpm) مورد نیاز از هم تفکیک می شوند و هیچ یک از این دو نوع نمی توانند کارهایی را که شامل رادیونوکلئیدها یا مواد شیمیایی فرار است انجام دهند.

هود های لامینار کلاس ۲ ، نوع B در بیرون از آزمایشگاه مجرای سختی دارند و در صورت نیاز برای مطالعات میکروبیولوژیکی از این کلاس از هود لامینار کلاس ۲ استفاده می کنند. کابینت های ایمنی زیستی کلاس ۲ درصدی از هوا را به داخل آزمایشگاه باز می گردانند.

کابینت های ایمنی زیستی کلاس ۳ کاملاً محصور شده و دارای دستکش های لاستیکی متصل هستند.

پرکاربرد ترین هود لامینار آزمایشگاهی

هود لامینار آزمایشگاهی کلاس ۲ نوع A1 از پر کاربرد ترین نوع هود لامینار آزمایشگاهی مورد استفاده در کشور می باشد. تولید هود لامینار آزمایشگاهی در داخل کشور توسط شرکت های معتبر و با تجربه صورت می پذیرد.

 

3

 

 

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار

1. کابینت

• کابینت از فولاد ضد زنگ تشکیل شده است که شکاف کمی دارد یا هیچ شکافی در آن وجود ندارد و از جمع شدن اسپور جلوگیری می کند.

• کابینت عایق بندی شده که در داخل آن جریان آرام هوا فراهم می شود و از نمونه در برابر محیط خارج محافظت می کند.

• قسمت جلوی کابینت دارای یک محافظ شیشه ای است که در برخی از کابینت های لایه ای کاملاً باز می شود یا در بعضی از آن ها دو دهانه برای ورود دست کاربر به کابینت دارد.

2. ایستگاه کاری

• یک ایستگاه کاری مسطح در داخل کابینت برای انجام آزمایش وجود دارد.

• صفحات کشت ، مشعل و حلقه ها همه در محل کار قرار می گیرند.

• میز کار نیز برای جلوگیری از زنگ زدگی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

3. پد فیلتر / پیش فیلتر

• یک صفحه فیلتر در بالای کابینت وجود دارد که هوا از طریق آن به داخل کابینت عبور می کند.

• پد فیلتر از ورود ذرات گرد و غبار و برخی از میکروب ها به محیط کار جلوگیری می کند و آن ها را به دام می اندازد.

4. فن / دمنده

• یک فن در زیر پد فیلتر وجود دارد که هوا را می کشد و آن را در کابینت به اطراف حرکت می دهد.

• فن همچنین اجازه می دهد تا هوا به سمت فیلتر HEPA حرکت کند که میکروب های باقیمانده هنگام عبور از فیلتر به دام بیفتند.

5. لامپ UV

• برخی از هودهای جریان آرام ممکن است دارای یک لامپ میکروب کش ماورا بنفش باشند که فضای داخلی کابینت و محتویات آن را قبل از آزمایش استریل می کند.

• لازم است لامپ UV 15دقیقه قبل از انجام آزمایش روشن شود تا از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش در سطح بدن کاربر جلوگیری شود.

6. لامپ فلورسنت

• برای تأمین نور مناسب در حین کار ، نور فلورسنت در داخل کابینت قرار می گیرد.

7. فیلتر HEPA

• فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا در داخل کابینت وجود دارد که باعث می شود محیط استریل و عاری از ذرات آلوده برای کار فراهم شود.

• هوای پیش فیلتر شده از فیلتر عبور می کند که قارچ ها ، باکتری ها و سایر ذرات گرد و غبار را به دام می اندازد.

• فیلتر شرایط استریل داخل کابینت را تضمین می کند ، بنابراین احتمال آلودگی را کاهش می دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied