شمانیوز
کد خبر : 922999

فدراسیون فوتبال با «سیاست هیچ‌کس هیچی نفهمه» دور جدیدی از تلاش‌های خود را برای سروسامان دادن به وضعیت تیم ملی آغاز کرده است.

به گزارش شمانیوز به نقل از خبرورزشی ، سیاست پنهان کاری در فدراسیون فوتبال در زمان مذاکره با مارک ویلموتس بلژیکی هم به کار گرفته شد. هرچند مهدی تاج اعتقاد داشت علت این سیاست عدم دخالت دلال‌ها در روند مذاکرات بود، اما این سؤال کلیدی برای همه پیش می‌آید که دیگر چه کسی می‌توانست قیمت ویلموتس و دستیارانش را برای یک سال ۳ میلیون دلار بالا ببرد؟! فدراسیون فوتبال قرارداد سالانه را با این رقم بسته، بنابراین اگر هم موضوع را رسانه‌ای می‌کردند، هیچ دلالی نمی‌‎توانست یک دلار روی قیمت ویلموتس بگذارد.

 

نتیجه پنهان‌کاری
اگر آن روز‌ها مذاکرات با ویلموتس رسانه‌ای می‌شد، حداقل خبرنگاران می‌توانستند رزومه او را بنویسند و تاج رئیس فدراسیون متوجه شود این مربی همان کسی نیست که بلژیک را سوم دنیا کرد. در جریان مذاکرات به تاج این‌طور گفته بودند که ویلموتس همان کسی است که تیم ملی کشورش را به مقام سومی جهان رسانده است.
حالا همه می‌گویند با سیاست پنهان‌کاری خدا به‌خیر کند. دوشنبه گذشته در فدراسیون فوتبال جلسه مهمی برگزار شد و اعضای هیئت‌رئیسه دور هم جمع شدند. در این جلسه بحث‌های مهمی شد؛ از ماجرای برنامه نداشتن تیم ملی بگیرید تا خنثی بودن ویلموتس. اعضای هیئت‌رئیسه نقطه نظرات خود را گفتند. تاج حرف‌های آن‌ها را شنید و حرف‌های خودش را گفت. چند ساعت بعد مطلع شدیم در این جلسه اعضا حتی درباره فسخ قرارداد مارک ویلموتس صحبت کردند. وقتی روز گذشته از یکی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون در این باره سؤال کردیم به خبرورزشی توضیح داد: «اجازه نداریم درباره این مسئله صحبت کنیم، چون تصمیم این بود که سخنگو حرف بزند. منتها این خبر‌هایی که درباره فسخ قرارداد می‌شود یا گلایه ما از ویلموتس را چه کسی داده؟ یعنی مقام رسمی فدراسیون گفته؟ نمی‌دانیم این خبر‌ها از کجا می‌آید.»


خبر گلایه را که سایت رسمی فدراسیون فوتبال منتشر کرد. دوشنبه شب هم امیرمهدی علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال در برنامه فوتبال برتر وقتی با این سؤال روبه‌رو شد که آیا از ویلموتس حمایت می‌کنید کلمه «نه» را به زبان آورد. او توضیح داد قرار است برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند و با استفاده از نظرات کارشناسان بتوانند باعث موفقیت تیم ملی شوند. هیچ‌کس در فدراسیون فوتبال پاسخ شفافی به سؤالات کلیدی و مهم نمی‌دهد. در حال حاضر چند سؤال کلیدی مطرح است.


اول؛ تیم ملی ایران با ویلموتس به کار خود ادامه خواهد داد؟
دوم؛ اگر بحث فسخ قرارداد باشد، چه کسی جایگزین او می‌‎شود؟
سوم؛ شرایط فسخ قرارداد مارک ویلموتس چیست؟
چهارم؛ آیا فدراسیون از ویلموتس پاسخ می‌خواهد یا او به کسی پاسخ می‌دهد؟

 

فسخ در دستور کار هست یا نیست؟
این‌ها سؤالاتی است که در فدراسیون فوتبال کسی پاسخ روشنی به آن‌ها نمی‌دهد. این روز‌ها کسی نمی‌داند آیا فدراسیون با ویلموتس ادامه می‌دهد یا نه؟ روز گذشته شایعه‌ای در این زمینه به گوش‌مان رسید مبنی بر اینکه فسخ قرارداد مارک ویلموتس در دستور کار فدراسیون و تاج قرار گرفته است. گویا در جلسه دوشنبه اعضا گلایه کردند که با این وضعیت تیم ملی به جام جهانی نمی‌رود و بهتر است از همین حالا جلوی ضرر بیشتر را بگیرد. تاج هم تأکید کرده برای آنکه قرارداد را فسخ کنند باید یک میلیون دلار به این مربی بپردازند. این شایعه را کسی از فدراسیون فوتبال تأیید نمی‌کند. دیروز از یکی دیگر از مسئولان در این باره سؤال کردیم که تنها به گفتن این جمله بسنده کرد: «فعلاً فسخ قرارداد ویلموتس در دستور کار نیست ولی اجازه دهید بعداً در این باره صحبت خواهیم کرد.» برداشت شما از این جمله چیست؟ آیا فدراسیون ابتدا قصد دارد تکلیف ویلموتس را مشخص کند و بعد خبر آن را رسانه‌ای کند؟


در کنار این شایعه، شایعه دیگری هم به راه افتاد. اینکه فدراسیون فوتبال باب مذاکره با برانکو ایوانکوویچ را باز کرده است. کلاً این مربی آلترناتیو اکثر مربیان فوتبال ایران است. از فولاد بگیرید تا تراکتور و پرسپولیس. حالا هم نامش اطراف تیم ملی شنیده می‌شود. برانکو دوران درخشانی در پرسپولیس داشت و در تیم ملی ایران هم موفق بود. بنابراین طبیعی است نامش مطرح شود. حضور او را هم کسی تأیید نکرد، ولی درباره‌اش گفته می‌شود وزارت ورزش از حضور او استقبال می‌کند و عده‌ای هم در بدنه فدراسیون معتقدند با توجه به محبوبیت برانکو در ایران افکار عمومی با انتخاب او راحت کنار می‌آید.


هر چند این دو خبر تأیید رسمی نشده، اما یک چیز تأیید شده و آن این است که فدراسیون فوتبال قصد دارد در زمستان برای تیم ملی برنامه‌ریزی کند. ایران در ۴ ماه آینده و تا روز بازی هنگ‌کنگ فیفادی ندارد. در برنامه‌ای که برای تیم ملی در نظر گرفته شده، اردویی وجود ندارد. احتمالاً مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با خودش فکر می‌کرد تیم ملی قوی است، بنابراین در پایان دور رفت مقدماتی در رده اول می‌ایستد. به همین خاطر مردم راضی هستند و اگر در زمستان اردو و بازی نداشتند، مشکلی نیست. منتها حالا شرایط عوض شده است. فدراسیون فوتبال به دلیل فشار‌ها و از ترس اینکه تیم ملی به سادگی از مرحله اول مقدماتی حذف شود، قصد دارد برای زمستان اردویی برای ایران در نظر بگیرند. حسن برگزاری این اردو آن است که حداقل طرفداران به این نتیجه می‌رسند که تاج و فدراسیون به فکر تیم ملی هستند!

 

هنوز برنامه‌ای ندارند!
همه امیدوارند این بار هم سیاست سکوت فدراسیون، به ضرر تیم ملی تمام نشود. تاج برای آنکه اعتراض پیشکسوتان را بخواباند، اعلام کرده از نظرات کارشناس‌ها و پیشکسوت‌ها استفاده خواهند کرد. آن‌ها احتمالاً تصور می‌کنند این سیاست می‌تواند اعتراض‌ها را کمتر کند. منتها صدای همه درآمده و تاج می‌داند یک اشتباه دیگر می‌تواند اوضاع را حداقل در آستانه انتخابات دور جدید فدراسیون فوتبال برایش سخت و سخت‌تر کند. در حال حاضر تیم ملی هیچ برنامه‌ای ندارد. وقتی دیروز از عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال سؤال کردیم آیا مشخص شده ویلموتس کی برمی‌گردد، مکثی کرد و جواب داد: «هنوز که نه. بگذارید ابتدا برنامه‌ریزی صورت بگیرد...» افکار عمومی توقع داشتند حداقل در این چند روز، فدراسیون اقدامی اساسی و مهم کرده باشد منتها حتی مشخص نیست ویلموتس کی به ایران می‌آید.

 

ویلموتس را پنهان نکنند
اگر ویلموتس در تیم ملی بماند، این بار توقع رسانه‌‎ها نسبت به قبل متفاوت خواهد بود. اینکه او را یک بار، حداقل یک بار جلوی خبرنگاران بنشانند تا آن‌ها اجازه داشته باشند سؤالات خود را بپرسند، حتی سؤالات چالشی‌شان را. کارشناسان معتقدند در این صورت ویلموتس حداقل می‌فهمد خواسته عموم چیست؟ خبرنگاران سؤالات مردم را مطرح می‌کنند و اگر فدراسیون سیاست خود را تغییر دهد، حداقل ویلموتس می‌تواند بفهمد در کجا و برای چه کسانی مربیگری می‌کند.

 

اضافه وزن داستان‌دار ویلموتس
نکته آخر این است که فعلاً بازیکنان تیم ملی هم دچار سرگیجه شده‌اند و خیلی مبهم درباره آینده حرف می‌زنند. هر کدام از آن‌ها به شکلی ناراضی هستند. هر کدام در محافل دوستانه که حرف می‌زنند هم از فدراسیون شاکی هستند و هم از ویلموتس. این جمله را از یکی از بازیکنان تیم ملی شنیدیم که با کنایه گفت: «راستش از کسی که ۲۰ کیلو اضافه وزن دارد چطور می‌توانم توقع داشته باشم، من را آماده کند؟!» کنایه به مارک ویلموتسی است که اضافه وزن زیادی دارد.


با اتفاقاتی که افتاد همه تنها یک جمله را تکرار می‌کنند؛ خدا به‌خیر کند. تاج که یک بار در آزمون ملی رد شده، آیا می‌تواند یک تصمیم درست بگیرد؟ آیا او از ویلموتس حمایت می‌کند و یا آنکه تصمیمی بسیار مهم و تاریخی می‌گیرد؟

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

  • بنیامین

    زنده باد پروفسور واقعا انتخاب خوبی است با توجه به آشناییش با فوتبال ایران ومشکلات آن

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه