شمانیوز

مهاجم جدید استقلال در خصوص مقایسه اش با مامه تیام گفت: تیام بازیکن بسیار خوبی است و او را می‌شناسم اما من اینجا نیامدم که جای تیام را پرکنم، آمده‌ام که جای خودم بازی کنم.

به گزارش شمانیوز و به نقل از روزنامه گل؛ شیخ که لقبش را در فرانسه بدون محدودیت می‌داند از رؤیای موفقیت در استقلال و خوش‌آمد گویی گرمی می‌گوید که حالا می‌خواهد با شماره ۷ استقلال اتفاقات بزرگی را در ایران رقم بزند. گفت‌وگوی خوبی را با دیاباته داشتیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

* چه شد که سر از استقلال درآوردی؟
زمانی که در اروپا بودم استقلال را می‌شناختم و نام آن را شنیده بودم. اینکه چطور به ایران آمدم؛ ابتدا با مدیران باشگاه و سرمربی مذاکراتی داشتم و این صحبت‌ها انگیزه داد که به استقلال بیایم. قبل از این دنبال یک فرصت بودم که یک قهرمانی تجربه کنم و این انتخاب برای همین بود.

* شناخت تو از استقلال که در قاره آسیا معروف است و هواداران زیادی دارد، چقدر بود؟
من می‌دانستم استقلال تیم بزرگی در ایران است و هواداران بسیار زیادی دارد. حتی راجع به مسابقه دربی شنیده بودم و افراد زیادی راجع به آن صحبت می‌کردند و این یعنی اطلاعات زیادی داشتم.

* گفتی دربی... آیا تجربه بازی مقابل صد هزار نفر را داشتی؟
من دربی ایران را تجربه‌اش را نداشته‌ام و بی‌صبرانه منتظر شروع لیگ هستم تا در این بازی حضور پیدا کنم. ویدئوی آن را دیدم و واقعاً برایم جالب بود.

* حتماً می‌دانی که در این بازی اگر گل بزنی حسابی محبوب هواداران استقلال خواهی شد؟
همان‌طوری که گفتم راجع به دربی تحقیق کرده بودم و سؤالات زیادی داشتم. من یک فوتبالیست هستم و گل زدن را دوست دارم. در فرانسه لقب من «شیخ بی محدودیت» است و دوست دارم در زمین حضور پیدا کنم و گل بزنم.

* سال گذشته در امارات بازی کردی و آیا تیام را در این کشور به یاد داری. مهاجم خوبی که در استقلال بوده و از شیخ این انتظار را دارند که جای او را برایشان پر کند؟
همان‌طوری که شما گفتید تیام بازیکن بسیار خوبی است و او را می‌شناسم. من اینجا نیامدم که جای تیام را پرکنم و آمده‌ام که جای خودم بازی کنم. من هر وقت از ایران بروم باید طوری باشم که با سربالا حرف بزنم و یک نقطه قوت در تیم ایجاد کرده باشم.

* به‌خوبی نشان می‌دهی که اعتمادبه‌نفس بالایی برای موفقیت در استقلال داری؟
من به‌عنوان یک بازیکن چرا نباید اعتمادبه‌نفس داشته باشم. اطراف من آدم‌های بسیار خوبی است و این موضوع به من اعتمادبه‌نفس می‌دهد، چون اگر آن را از دست بدهم شانس موفقیت و بردن را از دست خواهید داد.

* با این اعتمادبه‌نفس هواداران انتظار چند گل را در استقلال از شیخ داشته باشند؟
همان‌طوری که گفتم من لقبم بدون محدودیت است و هیچ محدودیتی ندارم و هر وقت بتوانم گل می‌زنم تا خودم را نشان بدهم.

دیاباته: بی‌صبرانه منتظر دربی هستم


* ایران را چطور دیدی؟
قبل از اینکه بیایم تصویری از ایران و تهران نداشتم و در ذهنم با ترکیه مقایسه می‌کردم. بااین‌حال فکر نمی‌کردم این‌همه ماشین و ترافیک باشد، اما مردم ایران فوق‌العاده بوده و عاشق فوتبال هستند.
 
* پس شرایط طوری است که قطعاً خانواده را هم به ایران خواهی آورد. چنین تصمیمی داری؟
از شما ممنون هستم که نگران خانواده من هستید، اما جای نگرانی نیست. ازنظر من و دیدگاه من یک خانواده در مالی دارم و یک خانواده در ایران دارم. شما هم که الان با من مصاحبه می‌کنید به همراه همه بازیکنان و مردم ایران جزو خانواده من هستند. من در خانواده پرجمعیت و بزرگی به دنیا آمدم و از خانواده همیشه تعریف بزرگی دارم. اگر بخواهم مدام به این مسئله فکر کنم که خانواده‌ام حضور ندارند و افراد اطرافم حالا در ایران جزو خانواده من نیستند، مشکل پیدا خواهم کرد.

* با این اوصاف با توجه به اینکه زبان مشترکی با بازیکنان نداری آیا با استقلالی‌ها ارتباط برقرار کرده‌ای؟
بله خیلی زود در تیم جا افتادم. مربی کمی فرانسوی بلد است و باهم انگلیسی و فرانسه حرف می‌زنیم. مربی بدن‌ساز تیم هم فرانسوی بلد است. من این شانس را داشتم که افراد خوبی کنارم باشند. کادرفنی کنار من هستند و بازیکنان به من می‌گویند که چیزی نیاز نداری و پیام‌های آن‌ها را به فرانسه ترجمه می‌کنم و همه پیام‌ها مثبت و محبت‌آمیز است.

* خلاقیت بازیکنان طوری هست که به تو در مسیر پیشرفت و موفقیت در استقلال کمک کند؟
مطمئن هستم که بازیکنان استقلال من را در بهترین حالت قرار می‌دهند و به آن‌ها اعتماد کامل دارم. از این‌همه بازیکن خوب در ایران شگفت‌زده شدم و همه بازیکنانی که در استقلال حاضرند بسیار عالی هستند.

* چه شد که فوتبال را انتخاب کردی؟
بحث انتخاب است و با توجه به تیپ شخصیتی که دارم در فوتبال متفاوت هستم. شاید در فوتبال این شور بیرون فوتبال را از من نبینید. من فوتبال را انتخاب کردم، چون عاشق فوتبال هستم.

* در عکس‌ها به نظر می‌رسد خیلی خشن هستی، اما در خارج از تمرین کاملاً متفاوت به نظر می‌آیی و شاد و خندان هستی؟ تهران گردی هم داشتی؟
حق دارید این‌طور فکر کنید. یک مهاجم باید کاملاً متمرکز باشد و شاید این مسئله باعث شده که من را خشن ببینید. در مورد تهران اطلاع زیادی ندارم و دوست دارم بیشتر بدانم.
 

دیاباته: بی‌صبرانه منتظر دربی هستم

* شماره هفت را می‌پوشی که یک شماره مهم برای هواداران استقلال است و تن بازیکنی مثل فرهاد مجیدی بوده است. گویا آن‌قدر روی شیخ حساب باز کرده‌اند که این شماره را به تو داده‌اند؟
وقتی رسیدم همه از آمدن من خوشحال بودند و با شماره هفت از من پذیرایی کردند و با افتخار این شماره را برداشتم و امیدوارم برای باشگاه مفید باشم.
 
* بعد از فرهاد مجیدی به‌جز تیام هرکس این شماره را پوشید به نحوی برایش خوش‌یمن نبود. فکر می‌کنی مثل تیام برای تو این شماره خوش‌یمن باشد؟
اصلاً نگران نباشید و قبلاً جواب سؤال شما را دادم. اینجا هستم که با پیراهن شماره هفت بجنگم و من همان‌طور که گفتم لقب من بدون محدودیت است. با افتخار این شماره را گرفتم و امیدوارم بتوانم کمک کنم.

* صحبت از حضور مایگا همبازی تو در تیم ملی مالی در پرسپولیس است که به ایران آمده. تعریف تو از این بازیکن چطور است و آیا با تو مشورتی برای آمدن داشته است؟
خیلی مختصر بگویم واقعاً بازیکن خوبی است. مستقیم با مایگا صحبت نکردم و چند روز پیش متوجه شدم به ایران می‌آید و امیدوارم زمانی که آمد باهم صحبت کنیم. ازنظر فنی واقعاً خوب است و تمام قابلیت‌ها را دارد.
 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید