شمانیوز
شما نیوز

تیم ملی ایران

ایران 1- سوریه 0 | شروع مسیر خوشبختی

تیم ملی ایران در اولین بازی خود در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی با تک گل کاپیتان خود به پیروزی رسید.

به گزارش شمانیوز، تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی خود در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی از ساعت 20:30 به مصاف تیم ملی سوریه رفت. در این بازی که از ابتدا درگیرانه و خشن پیگیری شد تیم ملی ایران با تک گل علیرضا جهانبخش به پیروزی رسید تا گام نخست در مسیر صعود به جام جهانی قطر را خوش بردارد. تیم ملی ایران که با کسب 4 پیروزی متوالی در 4 بازی آخر خود در مرحله دوم مقدماتی جواز صعود به دور نهایی را کسب کرد با تیم های کره جنوبی، امارات، سوریه، لبنان و عراق همگروه شد.

ملی پوشان فوتبال کشورمان امشب اولین بازی خود را در مرحله نهایی مقدماتی مقابل سوریه برگزار کرد؛ تیمی که بالاتر از چین در رتبه نخست گروه اول مرحله دوم مقدماتی قرار گرفته و به دور نهایی صعود کرد. تیم ملی ایران امشب در غیاب دراگان اسکوچیچ، سرمربی خود که به کرونا مبتلا شده در برابر سوریه صف آرایی کرد.

هفته اول مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2022- قاره آسیا – گروه A

پنج شنبه: 1400/06/11 ؛ ساعت: 20:30

ورزشگاه: آزادی / بدون تماشاگر

گروه داوری: ریوجی ساتو – کمک ها: جون میهارا و هیروشی یامائوچی – داور چهارم: هیرویوکی کیمورا

کارت زرد:

اسرا حمویه 17

شجاع خلیل زاده 2+45

میلاد محمدی 63

مهدی طارمی 81

خالد کرداوغلی 76

ترکیب تیم ملی ایران:

علیرضا بیرانوند

 وحید امیری

شجاع خلیل‌زاده

حسین کنعانی‌زادگان

جعفر سلمانی (میلاد محمدی 46)

 احمد نوراللهی

میلاد سرلک (سعید عزت اللهی 31)

علی قلی زاده (مهدی ترابی 73)

علیرضا جهانبخش (کریم انصاری فرد 86)

سامان قدوس (صالح حردانی 46)

مهدی طارمی

ترکیب تیم ملی سوریه:

ابراهیم عالمه

سعد احمد

کامل حمیشه (محمد باهر 1+90)

عمر خریبین

 محمود المواس

محمد عثمان ( علاءالدین 60)

ثائر کروما

خالد کرداوغلی (فهد یوسف 1+90)

 عبدالرحمن ویس (ایاز عثمان 75)

اسرا حمویه (احمد عسگر 75)

موید الخولی

شرح گل

ایران 1 – سوریه 0 (علیرضا جهانبخش 55): پاس علی قلی زاده از سمت راست در داخل محوطه جریمه به مهدی طارمی رسید؛ این بازیکن با یک چرخش سریع توپ را به علیرضا جهانبخش فرستاد تا این بازیکن با یک ضربه کات دار دروازه سوریه را هدف بگیرد؛ ضربه کاپیتان تیم ملی پس از برخورد به کامل حمیشه وارد دروازه شد.

لحظات حساس

دقیقه 3: ارسال کرنر خطرناک سامان قدوس از سمت چپ با ضربه سر شجاع خلیل زاده همراه بود که توپ روی این ضربه با اختلاف کم از کنار دروازه راهی اوت شد.

دقیقه 7: ارسال زمینی و تند تیز وحید امیری از سمت چپ را مهدی طارمی نتوانست به خوبی قطع کند و توپ از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه 12: محمد عثمان پس از چند متر حرکت با توپ با یک شوت ناگهانی از پشت محوطه جریمه دروازه ایران را هدف گرفت که ضربه او از کنار دروازه بیرانوند راهی اوت شد.

دقیقه 15: عمر خریبین در داخل محوطه جریمه صاحب توپ شد و پس از عبور از شجاع خلیل زاده با یک شوت زمینی به زاویه مخالف دروازه بیرانوند را به شدت تهدید کرد؛ ضربه او با اختلاف اندک و در حالی که دروازه بان تیم ملی ایران نظاره گر آن بود، به بیرون رفت.

دقیقه 22: پاس به بیرون سامان قدوس از سمت راست محوطه جریمه سوریه با ضربه آرام جهانبخش همراه بود که به راحتی در دستان دروازه بان حریف قرار گرفت.

دقیقه 2+45: حرکت مثلث مهاجمان ایران آخرین موقعیت نیمه اول را به همراه داشت؛ پاس در عمق جهانبخش را طارمی در داخل محوطه جریمه با سینه برای قلی زاده کاشت که ضربه روی پای این بازیکن در اختیار دروازه بان سوریه قرار گرفت.

دقیقه 4+45: شوت دیدنی عمر خربین از روی ضربه آزاد را علیرضا بیرانوند با یک واکنش زیبا راهی کرنر کرد.

دقیقه 54: شوت از راه دور سعید عزت اللهی که به صورت زمینی روانه دروازه سوریه شد با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت.

گزارش بازی:

تیم ملی ایران بازی را بهتر از حریف آغاز کرد و با چند موقعیت زودهنگام نشان داد تا برای برد وارد زمین شده است؛ سوری ها اما رفته رفته از فشار ایران کاستند. بعد از عبور از 15 دقیقه نخست، سوریه دو موقعیت بسیار خوب برای خود ایجاد کرد که در هر دو موقعیت، توپ از کنار دروازه راهی اوت شد تا بازی دو تیم همچنان بدون گل پیگیری شود. با مصدومیت شدید سرلک، تیم ملی ایران در دقیقه 31 یک تعویض اجباری را انجام داد تا عزت اللهی وارد زمین شود. در 15 دقیقه پایانی نیمه اول شاهد یک بازی پایاپای از هر دو تیم بودیم. در حالی که می رفت نیمه اول با یک ریتم خسته کننده به پایان برسد، دو تیم در وقت های اضافه هر کدام یک موقعیت خطرناک را روی دروازه ها ایجاد کردند که البته این موقعیت ها هم به گل تبدیل نشد تا ایران و سوریه با تساوی بدون گل راهی رختکن شوند.

تیم ملی ایران مثل نیمه اول در نیمه دوم هم با برتری محسوسی نسبت به سوریه کار خود را شروع کرد. مزد این شروع خوب یک گل زودهنگام بود؛ گلی که روی کار تمرینی عناصر تهاجمی تیم ملی به ثمر رساند. این گل با پاس قلی زاده به طارمی، پاس این بازیکن به جهانبخش و ضربه کاپیتان تیم ملی به ثمر رسید؛ بعد از این گل شاهد ایجاد تغییرات متعدد در ترکیب هر دو تیم بودیم. تلاش سوری ها برای تغییر نتیجه در سی دقیقه پایانی بازی حاصلی در پیش نداشت و شاگردان اسکوچیچ در غیاب او توانستند به خوبی از تک گل خود محافظت کرده و برنده بازی شوند.

درحاشیه

* یاسین سلمان، زبیر نیک نفس و صادقی محرمی سه خط خورده از لیست 27 نفره تیم ملی در این دیدار هستند؛ سردار آزمون هم بدلیل محرومیت در این بازی غایب است.

* دراگان اسکوچیچ و وحید هاشمیان که به دلیل ابتلا به کرونا در تمرینات تیم ملی غایب بودند در بازی امشب هم غایب هستند.

* شهاب الدین عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال ایران برای تماشای بازی در ورزشگاه آزادی حضور دارد.

* با توجه به اینکه بازی بدون حضور تماشاگر برگزار می شود، یک پرچم بزرگ ایران بخش زیادی از سکوهای ورزشگاه آزادی را پوشانده است.

* داور ژاپنی بازی در همان اوایل بازی با فراخواندن خلیل زاده و خالد تذکری جدی به خاطر درگیری در داخل محوطه جریمه به آنها داد تا نشان دهد با کسی شوخی ندارد. واکنش مدافع تیم ملی به این تذکر یک لبخند بود.

* ماریو تات که در غیاب اسکوچیچ در بازی امشب به عنوان سرمربی نامش در لیست ایران درج شده، از کنار زمین در حال راهنمایی بازیکنان است.

* بازی خشن دو تیم در میانه های نیمه دوم با برخورد شدید عمر خربین و میلاد سرلک همراه بود. در این صحنه سر بازیکن ایران به شدت با زمین برخورد کرد که به همین دلیل، داور بازی را برای مداوای او سریعا قطع کرد.

* کادر پزشکی تیم ملی با توجه به ضربه شدیدی که به سر سرلک وارد شد، از کادر فنی خواست تا او را تعویض کند؛ سعید عزت اللهی به عنوان جانشین سرلک وارد زمین شد. عمر خربین اما بعد از مداوا مشکلی برای ادامه بازی نداشت و به زمین برگشت.

* سعد احمد با برخورد شدیدی که با مهدی طارمی داشت از ناحیه صورت دچار مصدومیت شد؛ مصدومیتی که با خونریزی جزئی این بازیکن و متوقف شدن جریان بازی به مدت چند دقیقه همراه بود.

* کریم انصاری فرد که به جای علیرضا جهانبخش وارد زمین شد، بازوبند کاپیتانی را در غیاب او به بازو بست.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied