شمانیوز
شما نیوز

تیم ملی ایران

ساعت دیدار حساس ایران و عراق مشخص شد | مرور آمار کلی تقابل‌های دو تیم

ساعت دیدار حساس تیم ملی در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی مشخص شد.

به گزارش شمانیوزتیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی خود در رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر به مصاف عراق می‌رود. تیم ملی در بازی اول موفق شد با تک گل علیرضا جهانبخش از سد سوریه عبور کند. تیم ملی عراق، یکی از دو رقیب جدی تیم ملی ایران در این گروه برای صعود است. و در چند سال اخیر این بازی همواره با حواشی و درگیری‌های بسیار زیادی همراه بووده است.

ایران باید فردا، سه شنبه ۱۶ شهریور و از ساعت ۲۲.۳۰ به وقت تهران در قطر به مصاف عراق برود. این بازی برای شاگردان دراگان اسکوچیچ اهمیت زیادی دارد، چون پیروزی در آن نه تنها عراق را در جدول رده بندی عقب نگه دارد بلکه صدرنشینی تیم ملی را هم در گروه نخست انتخابی قطعی می‌کند. سه شنبه البته به غیر از این بازی، ۲ بازی دیگر هم در این گروه برگزار می‌شود.

این دیدار به علت ممنوعیت عراقی‌ها از میزبانی در خانه به علت مسائل امنیتی و بهداشتی، به کشور قطر و ورزشگاه خلیفه ( از ورزشگاه‌های میزبان جام جهانی) منتقل شده است.

دو تیم روز سه شنبه، شانزدهم شهریور در دومین دیدار خود در این مسابقات، برای دومین سه امتیاز تقابل خواهند کرد. تا قبل از این دیدار ایران با کسب سه امتیاز دیدار با سوریه در تهران، به صدر جدول گروه A راه یافت ولی عراق هم با وجود کسب یک امتیاز، موفق به متوقف کردن کره‌جنوبی در خانه این تیم کرد که برای بهترین تیم‌های آسیا هم بسیار خوب و موفقیت آمیز است.

با این حال، برای این بازی، تیم ملی علاوه بر برتری روحی از حیث امتیازی، شرایط جسمانی بهتری هم دارد چرا که برخلاف عراق که باید سفری حدودا ۱۰ ساعته را برای بازگشت به قطر انجام دهد و در روزهای پیش رو با اختلاف ساعت میان کره جنوبی و سوریه که چیزی در حدود ۶ ساعت جبران کنند.

این در حالی است که شاگردان اسکوچیچ برای برگزاری این دیدار، بعد از استراحت بعد از بازی با سوریه، ظهر دیروز در پروازی دو ساعته از تهران راهی دوحه شدند و به علت نزدیکی دو کشور، هیچ مشکلی از بابت طولانی شدن سفر و تغییر ساعت نداشتند و به راحتی راهی هتل‌های خود شدند.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق تاکنون ۲۹ بار در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که حاصل این بازی ها، ١۶ پیروزی برای ایران، ۶ پیروزی برای عراق و ۷ تساوی بوده‌است.

در این بازیها جمعاً ۵۹ گل به ثمر رسیده‌است که سهم تیم ایران ۳۸ گل و سهم تیم عراق ۲۱ گل است

اولین بازی

دو تیم ایران و عراق در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۴۱ در یک بازی دوستانه برای اولین بار به مصاف هم رفتند که نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک بر یک عاید دو تیم نشد. این دو تیم دو روز بعد یعنی ۱۳ خرداد مجدد به دیدار هم رفتند که اینبار تیم عراق موفق شد ایران را با نتیجه ۲ بر ۱ شکست بدهد و اولین برد در تاریخ دیدارهای دو تیم به نام خود ثبت کند.

بهترین برد ایران در برابر عراق کسب نتیجه ۴ بر صفر است که در سال ۱۳۴۲ حاصل شده‌است. همچنین ایران در سال ۱۳۵۱ با نتیجه ۳ بر ۰ تیم عراق را مغلوب کرده‌است. بهترین برد عراق در برابر ایران کسب نتیجه ۲ بر ۱ می‌باشد که سه مرتبه اتفاق افتاده است.

فاصله بین بردها

بیشترین فاصله‌ای که بین دو برد تیم عراق افتاده‌است ۸ بازی می‌باشد. (۶ برد برای ایران و ۲ مساوی) که این اتفاق در دو مقطع تکرار شده است

بیشترین فاصله‌ای که بین دو برد ایران افتاده‌است ۴ بازی می‌باشد. (۲ برد برای عراق و ۲ مساوی).

در تاریخ بازیهای این دو تیم ایران یکبار در ۵ بازی متوالی و بار دیگر در ۴ بازی موفق به شکست دادن تیم عراق شده‌است و عراق نیز یک مرتبه توانسته در ۲ بازی پیاپی بر ایران غلبه کند.

گلزنان

کلا ۲۶ بازیکن ایرانی با پیراهن تیم ملی ایران موفق به زدن گل به تیم عراق شده‌اند که علی دایی با زدن ۴ گل بهترین گلزن ایران در تاریخ جدالهای تیم ملی ایران و تیم ملی عراق می‌باشد. علی دایی در چهار بازی متوالی بین ایران و عراق موفق به گلزنی شده‌است

برای تیم عراق نیز ۱۹ بازیکن مختلف گلزنی کرده‌اند که یونس محمود با زدن دو گل بهترین گلزن عراقی‌ها در مصاف با تیم ایران است

گلزنان تیم ملی ایران

۴ گل: علی دایی

۳ گل: حمید شیرزادگان – حسین کلانی – سردار آزمون

۲ گل: علی کریمی – حسن روشن – پرویز کوزه‌کنانی

۱ گل: احمد نوراللهی – مرتضی پورعلی گنجی – رضا قوچان‌نژاد – غلامرضا رضایی – ایمان مبعلی – جلال حسینی

محمد غلامی – حسین بادامکی – هاشم بیک‌زاده – شیث رضایی – مهدی رجب‌زاده

جواد نکونام – آرش برهانی – مهدی مهدوی‌کیا – ناصر نورایی – علیرضا خورشیدی

پرویز قلیچ‌خانی – اکبر افتخاری – مصطفی عرب

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied