شمانیوز
شما نیوز

بهروز عطایی

تاریخسازی بهروز عطایی | بیوگرافی سرمربی تیم ملی والیبال

والیبال ایران برای اولین بار در تاریخ خود با یک سرمربی ایرانی موفق به کسب قهرمانی در آسیا شد.

 

به گزارش شمانیوز: والیبال ایران در یکی از بدترین دوران چند سال اخیر خود از نظر روحی و روانی به ثمر می‌برد. پس از حذف باورنکردنی از المپیک و خداحافظی کاپیتان سعید معروف، تیم ملی با هدایت بهروز عطایی که جانشین آلکنو شده بود، به مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن پا گذاشت.

تیم ملی والیبال پیش از این در دو رقابت مهم یعنی لیگ ملت‌ها و المپیک نتایج نا امید کننده‌ای کسب کرده بود. تیم ملی والیبال ایران ابتدا در لیگ ملت‌ها بعد از چند نتیجه ضعیف رتبه دوازدهمی را کسب کرد و همین موضوع باعث شد که ایران در رده بندی فدراسیون جهانی والیبال چند رتبه سقوط را تجربه کند.

اما امیدوار بودیم همان طور که فدراسیون و سرمربی وقت تیم ملی یعنی ولادیمیر آلکنو وعده داده بودند رقابت‌های لیگ ملت‌ها پیش زمینه‌ای برای المپیک باشد و به همین خاطر گفته شد که نتیجه در این مسابقات خیلی ملاک نیست. با این حال تیم ملی والیبال ایران در مسابقات المپیک نیز نتایج قابل قبولی کسب نکرد. شاگردان ولادیمیر آلکنو بعد از دو پیروزی روحیه بخش برابر لهستان و ونزوئلا سه شکست باورنکردنی را مقابل کانادا، ایتالیا و ژاپن تجربه کردند و از صعود به مرحله حذفی المپیک بازماندند.

بدون در نظر گرفتن هر نتیجه‌ای که در رقابت‌های المپیک برای ایران به ثبت می‌رسید مشخص شده بود که بعد از این تورنمنت یک مربی ایرانی هدایت تیم ملی والیبال ایران را برعهده خواهد گرفت و او کسی نبود به جز بهروز عطایی؛ کسی که پیش از این بارها و بارها قابلیت و توانایی‌های خود را در لیگ والیبال به نمایش گذاشته و نشان داده بود که می‌تواند در میادین بزرگ‌تر به عنوان سرمربی خوش بدرخشد.

آخرین و شاید بزرگترین دستاورد بهروز عطایی در مربیگری به رقابت های جوانان جهان در سال 2019 برمی‌گشت. جایی که او با ترکیبی از همین ستاره‌هایی که با آن‌ها به مقام قهرمانی بزرگسالان آسیا در سال 2021 رسید، موفق شد جام قهرمانی جهان را بالای سر ببرد و افتخاری بزرگ برای ایران کسب کند. با این حال وقتش رسیده بود که ما بعد از حدود یک دهه به یک مربی ایرانی تکیه کنیم و چه کسی بهتر از بهروز عطایی؟

این مربی اصالتا آملی بلافاصله بعد از رقابت‌های المپیک کار خود را در  تیم ملی بزرگسالان آغاز کرد. در واقع تیم ملی والیبال ایران طی هفته‌های پیش از آغاز مسابقات آسیایی تمرینات فشرده خود را به دور از حواشی در تهران سپری کرد تا به بهترین شکل ممکن برای رقابت‌ها آماده شود.

همچنین با مشاهده اوضاع تیم در تمرینات کاملا واضح بود که تیم ملی از چه وضعیت روحی بالایی برخوردار است که شاید کمتر طی سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم. یک تیم کاملا پوست انداخته که چند ستاره بزرگ خود مثل سعید معروف، سید محمد موسوی و امیر غفور را با خود به همراه نداشت اما یک نکته بزرگ در این تیم به چشم می‌خورد و آن هم چیزی نبود  به جز روحیه بالای جوانی و انگیزه و انگیزه.

تیم ملی ایران در رقابت‌های آسیایی فوق العاده آغاز کرد و یکی پس از دیگری رقبای خود را از پیش رو برداشت و شاید اولین بازی خیلی سخت ما تقابل با چین در مرحله نیمه نهایی بود؛ جایی که در این مسابقه نیز شاگردان عطایی توانستند با نتیجه سه بر یک به پیروزی دست پیدا کنند. اما از همان آغاز مسابقات نیز قابل پیش‌بینی بود که فینال احتمالی رقابت‌ها بین دو تیم ایران و ژاپن برگزار خواهد شد. همین اتفاق نیز رخ داد و ژاپن در دیگر بازی نیمه نهایی موفق به شکست فیلیپین شد تا دو قدرت والیبال آسیا در بازی پایانی رو در روی یکدیگر قرار بگیرند. اما چه مسابقه‌ای بهتر از فینال آسیا برای انتقام گرفتن المپیک؟ ایران امروز موفق شد در یک بازی فوق العاده و در نمایشی که کمتر نقصی در ان دیده می‌شد ژاپن را شکست دهد.

سروقامتان والیبال ایران امروز با ارائه یک نمایش عالی بر ژاپن غلبه کردند. شاگردان عطایی از هر نظر مثل سرویس،توپ گیری،دفاع و حمله فوق العاده عمل کردند و اجازه خودنمایی به حریف قدرتمند خود را ندادند. موضوعی که باعث شد ایران مدال طلای مسابقات آسیایی را از آن خود کند و علاوه بر قرار گرفتن بر بام والیبال آسیا یک بار دیگر قدرت خود را به رخ حریفان کشیده باشدو انتقام چند شکست اخیر را نیز از ژاپن بگیرد.

اگرچه بچه‌های والیبال ایران در این تورنمنت کم نظیر عمل کردند و قدرت خود را به خوبی نشان دادند اما شاید بتوان بیشترین سهم از این قهرمانی را به بهروز عطایی اختصاص داد. کسی که با وجود فشارها کار خود را انجام داد و نشان داد که ایران با یک سرمربی ایرانی نیز می‌تواند قدرت خود را در آسیا و حتی بعدها دنیا نشان دهد.

بهروز عطایی

بیوگرافی بهروز عطایی

بهروز عطایی (متولد ۱۴ مرداد ۱۳۴۹ در آمل) بازیکن سابق و مربی فعلی والیبال اهل ایران است. عطایی از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵ بازیکن تیم ملی والیبال ایران بود. وی در حال حاضر سرمربی تیم ملی والیبال ایران و باشگاه هراز آمل است.هواداران والیبال وی را امپراطور مینامند.

فعالیت به عنوان بازیکن

بهروز عطایی در ابتدا در نوجوانی به رشته هندبال و والیبال علاقه‌مند بود که در ابتدا وارد تمرینات مرتبط به هندبال شد. عطایی والیبال را از سال ۱۳۶۴ آغاز کرد و در سال ۱۳۶۶ عضو تیم ملی نوجوانان ایران شد و دو سال بعد به مدت هشت سال متوالی در تیم‌های ملی رده‌های مختلف نوجوانان، جوانان و بزرگسالان عضویت داشته‌است. وی به عنوان بازیکن در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ با تیم پیکان تهران قهرمان لیگ برتر شد. وی سابقه عضویت در تیم‌های باشگاهی جانبازان مازندران، فجر آمل، لوله‌سازی اهواز، فرمانداری مهاباد، پیکان، پاس و پرسپولیس را در کارنامه خود به عنوان بازیکن دارد.

فعالیت به عنوان مربی

بهروز عطایی از سال ۱۳۸۴ مدرک بین‌المللی مربیگری خود را اخد نمود و از سال ۱۳۸۶ با سرمربیگری تیم دانشگاه آزاد مازندران پا به دنیای مربیگری گذاشت و در سال ۱۳۸۷ با تیم کاله قهرمان لیگ دسته یک کشور شد و این تیم را به سوپر لیگ آورد.

عطایی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ با این تیم مقام سوم لیگ برتر را کسب کرد. در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در دوران اوج خود کاله را به قهرمانی لیگ برتر رسانید و مدال طلا بر گردن شاگردانش آویخته شد.کاله با بهروز عطایی در جام باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۲ به مقام سومی رسید و در سال ۲۰۱۳ در فینال با پیروزی ۳ بر ۰ در مقابل الریان قطر به مقام قهرمانی دست یافت. تهران و سالن دوازده هزار نفری آزادی میزبان این دوره قهرمانی آسیا بود.وی در لیگ برتر ۱۳۹۲ آخرین دستاورد خود را با عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر با کاله به ارمغان آورد و در سال ۱۳۹۳ سرمربی متین ورامین شد. متین ورامین در قهرمانی باشگاه‌های جهان ۲۰۱۴ با هدایت عطایی به مقام پنجمی رسید. عطایی بعد از حضور یک ساله در این تیم دوباره به کاله بازگشت.وی در رده ملی از سال ۱۳۸۹ به مدت سه سال در تیم ملی دستیار حسین معدنی بود. وی در مسابقات نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۱ هم سرمربی تیم ملی ایران بود. بهروز عطایی در سال ۲۰۱۶ به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال جوانان ایران منصوب شد و توانست این تیم را به مقام نایب قهرمانی، قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا برساند.[۱۰] عطایی که در سال ۲۰۱۸ با تیم ملی ب ایران در جام کنفدراسیون والیبال آسیا به مقام نایب قهرمانی و با تیم ملی جوانان به مقام قهرمانی، قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا رسیده بود، قراردادش به عنوان سرمربی تیم ملی زیر ۲۱ ایران تمدید شد. در این مسابقات تیم ملی زیر ۲۰ سال ایران توانست در فینال ۳ بر ۰ از سد کره جنوبی بگذرد.عطایی در سال ۲۰۱۹ با هدایت خود توانست تیم ملی جوانان والیبال ایران را به جام قهرمانی زیر ۲۱ سال قهرمانی جهان برساند.ایران که در مرحله نیمه‌نهایی موفق شده بود حریف قدرتمند خود یعنی برزیل را با پیروزی قاطع ۳ بر ۰ از پیش رو بردارد در فینال در مقابل ایتالیا با نتیجه ۳ بر ۲ پیروز شد. ایران در ست پایانی موفق شد با نتیجه ۱۵–۱۲ ایتالیا قدرتمند را شکست دهد. این دستاورد تاریخی اولین قهرمانی تیم ملی زیر ۲۱ سال در جهان بود. وی در سال ۱۳۹۹ پس از احداث باشگاه لبنیات هراز آمل به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد و در اولین فصل حضور خود در هراز آمل در رقابت‌های لیگ برتر این تیم را به مقام سومی رسانید. عطایی در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ جایگزین ولادیمیر الکنو در تیم ملی والیبال ایران شد و توانست با د مسابقات جهانی تیم ملی ایران را در ژاپن به مقام قهرمانی برساند.

بهروز عطایی از جمله مربیانی است که به دور از بحث فنی در مسائل فکری، انگیزشی و روان‌شناسی متمرکز است. وی در طول سال‌های مربیگری خود توانسته بیس مناسبی در تیم‌های تحت هدایتش ایجاد کند و تیم‌های تحت هدایت او دارای کیفیت فنی مطلوبی هستند. عطایی در طول دوان مربیگری خود چه در رده ملی چه در رده باشگاهی بازیکنان زیادی را پرورش داده و برخی از آن‌ها به دلیل اعتماد وی توانستند از یک بازیکن معمولی به یک بازیکن تأثیرگذار و مطرح تبدیل شوند. شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، رضا قرا، علی شفیعی، میثم صالحی، رحمان تقی‌زاده، اسماعیل مسافر، علی رمضانی، اسماعیل طالبی، عرفان جلالی نژاد، مهران فیض امام‌دوست، جواد کریمی، رضا عابدینی و امیرحسین اسفندیار در رده باشگاهی و علی‌اصغر مجرد، مرتضی شریفی، احسان دانش دوست، امیرمحمد فلاحت خواه و پوریا یلی در رده ملی از جمله بازیکنانی هستند که توسط بهروز عطایی به کار گرفته شده و به بازیکنان مطرحی تبدیل گشتند.

بهروز عطایی

در پایان مسابقه فینال قهرمانی آسیا بغض بهروز عطایی، سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان ترکید. این اتفاق دو دلیل عمده داشت؛ اول اینکه والیبال توانست با کادری تمام ایرانی و تحمل فشارهای زیاد توانست قهرمان آسیا شود و دلیل دیگر هم درگذشت حسین کاظمی، دستیار و دوست صمیمی بهروز عطایی بود. 

مرحوم حسین کاظمی، مربی سابق تیم ملی والیبال جوانان ایران و همچنین مربی تیم والیبال کاله آمل امروز (یکشنبه) پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری درگذشت. این مربی در جریان مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان 2019 در بحرین به عنوان یکی از مربیان در کنار بهروز عطایی حضور داشت و با تیم ایران به مقام قهرمانی دست یافت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied