کد خبر : 884757

ایران در دومین دیدار خود در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ به دیدار ویتنام خواهد رفتتیم ملی با پیروزی در این دیدار می‌تواند صعود خود به مرحله حذفی را مسجل کند و انتقام شکست تلخ بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ را بگیرد.

تیم ملی ایران- تیم ملی ویتنام جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹-گروه D شنبه ۲۲ دی ساعت ۱۴:۳۰ ورزشگاه آل نهیان-ابوظبی داور: محمد تقی جعفری از سنگاپور
تیم ملی پس از کسب پیروزی قاطع و پرگل در بازی نخست مقابل یمن، یکی از مدعیان جدی قهرمانی نشان داد و در دومین دیدار خود با ویتنام ملاقات خواهد کرد. شاگردان کی‌روش در صورت پیروزی در این دیدار صعودشان به مرحله حذفی مسجل خواهد شد و بازی آخر مقابل عراق احتمالاً تنها صدرنشین گروه را مشخص خواهد کرد.
تیم ملی، اما کار ساده‌ای در این بازی نخواهد داشت. ویتنام در بازی نخست فراتر از حد انتظار ظاهر شد و عراق به سختی موفق به شکست دادن این تیم سخت‌کوش و جنگنده شد. ویتنام در این دیدار ۲ بار از حریف پیش افتاد، ولی نهایتاً دست خالی زمین مسابقه را ترک کرد. این باخت پایانی بود بر روند ۱۸ بازی بدون شکست ویتنام در رقابت‌های مختلف، ویتنام در این بازی‌ها صاحب ۹ تساوی و ۹ شکست شده بود هرچند که اکثر رقیبان ویتنام از کشور‌های ضعیف منطقه جنوب شرق آسیا بودند، ولی این عملکرد باعث شد تا این تیم در پایان سال ۲۰۱۸ در رتبه ۱۰۰ جهان و هفدهمین آسیا قرار گیرد. این رتبه بهترین رتبه‌ای است که ویتنام از سال ۲۰۱۱ در پایان سال میلادی تجربه کرده است که در آن سال در جایگاه ۹۹ جای گرفته بود. فوتبال ویتنام سیر صعودی داشته و از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۴۷ رده در رتبه‌بندی فیفا، جایگاه‌اش بهتر شده است. پیش بازی ایران و ویتنام پارک هانگ سئو سرمربی کره‌ای ویتنام است که از سال ۲۰۱۷ هدایت این تیم را برعهده گرفت و موفق شد در سال ۲۰۱۸ فاتح مسابقات جام ملت‌های جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) شود. از ۲۳ بازیکن ویتنام ۲۲ بازیکن در لیگ داخلی این کشور شاغل هستند و تنها یکی از دروازه‌بان‌های این تیم در لیگ تایلند بازی می‌کند. این چهارمین حضور ویتنام در جام ملت‌های آسیا محسوب می‌شود. دو حضور اول ویتنام در ۲ دوره نخست جام ملت‌های آسیا و تحت عنوان ویتنام جنوبی بود که بین ۴ تیم حاضر در مسابقات چهارم شد. در حضور ویتنام در جام ملت‌ها وقفه‌ای ۴۷ ساله ایجاد شد که تا سال ۲۰۰۷ به عنوان میزبان در مسابقات شرکت کرد و توانست با حذف قطر و امارات از مرحله گروهی صعود کند و در مرحله یک چهارم نهایی با ۲ گل مغلوب عراق، فاتح آن دوره از مسابقات شد. پیش بازی ایران و ویتنام هر چند که ایران و ویتنام از جمله کشور‌های با سابقه فوتبال آسیا به شمار می‌آیند، ولی این بازی اولین رویایی دو کشور در بازی‌های ملی است. البته این دو تیم در رده سنی پایه با هم روبه‌رو شدند که آخرین آن به ۳ ماه پیش بر‌می گردد که در رقابت‌های زیر ۱۶ سال آسیا تیم ملی با ۵ گل ویتنام را درهم کوبید. اما تلخ‌ترین جدال ایران و ویتنام به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ برمی‌گردد که تیم ملی امید متحمل شکست سنگین و غیرقابل باور ۴ بریک شد و در پایان نیز در گروه ۳ تیمی سوم شد. این دیدار فرصت مناسبی است که ایران انتقام آن شکست تلخ را بگیرد.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید