کد خبر : 887422

استقلال باید مثل گلادباخ باشد

سرمربی آلمانی استقلال می‌گوید احساس خوبی از حضور در ایران دارد و این کشور را خانه خود می‌داند.

"ورزش سه" نوشت : وینفرد شفر امشب مهمان برنامه فوتبال آسیایی بود و راجع به مسائل مختلفی ازجمله جوانگرایی و آینده‌نگری در استقلال، شرایط فعلی تیمش، تجربه مربیگری در قاره آفریقا، مارک ویوین فو، ملی پوش کامرونی که در جام کنفدراسیون‌ها در زمین فوتبال جان باخت، شانس قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا و ... با جواد خیابانی صحبت کرد که گزیده مهمی از اظهارات او در زیر آمده است: شفر: ایرانی‌ام و اینجا خانه من است * گلادباخ بازیکنان جوان را به فوتبال آلمان معرفی کرد و ما تلاش می‌کنیم با استقلال نیز همین کار را انجام دهیم.
* اتوئو در جام ملت‌های آفریقا در سن پایین شاگرد من بود؛ به او گفتم اگر بیشتر تلاش نکند، استعداد خود را از دست می‌دهد و اگر خوب تمرین نکند، می‌تواند به خانه بازگردد؛ ما همراه با او در دیدار برابر سنگال قهرمان آفریقا شدیم و من همچنان با این بازیکن ارتباط دارم.
شفر: ایرانی‌ام و اینجا خانه من است * ما در جاماییکا تیمی متشکل از بازیکنانی که در انگلستان متولد شده بودند داشتیم؛ ما تیم جدیدی را ساختیم و جام کاراییب را بردیم و در کوپا آمریکا، تیم آمریکا را شکست دادیم و مردم با نتایج ما جشن گرفتند.
* استقلال عشق بزرگ من است و حضور در استقلال یک موفقیت بزرگ است.
* از همه آن‌هایی که در استقلال به ما کمک می‌کنند، تشکر می‌کنم.
شفر: ایرانی‌ام و اینجا خانه من است
* ما در گلادباخ استعداد‌های زیادی داشتیم؛ اینجا هم همینطور است و باید به بازیکنان جوان استقلال زمان دهیم؛ ما تحت فشار هستیم، اما طرفداران خیلی خوبی داریم و از آن‌ها می‌خواهم جوانان را کمک کنند.
* باید پله به پله جلو برویم و بعد از طی کردن مراحل مختلف، بهترین تیم ایران خواهیم بود؛ فقط و فقط به ما زمان دهید.
*وقتی یاد مارک ویوین فو (بازیکن فقید تیم ملی کامرون) می‌افتم، بسیار ناراحت می‌شوم؛ این اتفاقی است که خیلی کم در زمین رخ می‌دهد؛ او کاپیتان و فرمانده تیم من بود.
* همیشه بین دو نیمه از بازیکنان می‌پرسیدم می‌توانید ادامه دهید یا نه؛ از او نیز سوال کردم و او گفت: می‌تواند؛ ۱۵ دقیقه از نیمه دوم گذشته بود و از او پرسیدم همه چیز مرتب است؟ او با توپ در زمین حریف بود، اما توپ را از دست داد؛ دقایقی بعد به زمین افتاد و هیچکس او را ندید، زیرا توپ در سمت دیگر زمین بود؛ دکتر لو به زمین رفت و داور اجازه داد که پزشک بالای سر او بایستد؛ دکتر به ما اشاره کرد که اتفاق بدی رخ داده و او را از زمین خارج کردیم؛ ما بازی را بردیم و به بازی بعدی رفتیم، اما هیچکس نمی‌دانست که چه اتفاق ناگواری رخ داده است.
* بعد از بازگشت به رختکن و زمان خواندن سرود ملی، به آن‌ها گفتم به زمین بروید و خود را گرم کنید؛ یک دقیقه بعد به من گفتند که مارک فوت کرده است؛ من، همسر و فرزندان او را دیدم و نمی‌خواستم درباره آن صحبت کنم؛ ای‌کاش دیرتر آن اتفاق می‌افتاد.
* از سوی سپ بلاتر پیش ما آمدند؛ برای خاکسپاری به کامرون رفتیم و روز‌های خوبی نبود.
* من با مردم خوبی در ایران آشنا شدم و احساس بسیار خوبی در ایران دارم؛ به همه دوستانم در آلمان گفتم؛ دوست من از آلمان به اینجا آمد و وقتی مهمان‌نوازی ما را دید، باور نمی‌کرد مردم ایران تا این اندازه مهربان هستند.
*با رئیس باشگاه، کادرفنی، فرزندم و هواداران تلاش می‌کنم تا تیم را بالا بیاورم؛ اگر به جوانان وقت بدهید، این کار شدنی است؛ استقلال بازیکنان بسیار خوبی دارد و بازی به بازی بهتر می‌شود. به نورافکن گفتم در اینجا بمان، او رفت و حالا دوباره برگشت. مجید حسینی نیز به ترکیه رفت و باید با مشاور او صحبت کنیم که چرا حالا توان او پایین آمده است.
* من هر روز با بازیکنانم صحبت می‌کنم؛ خیلی خوشحال هستم که مربی استقلال، تیمی با این هواداران هستم؛ هواداران ما از مسیر‌های دور می‌آیند، در خودرو خود می‌خوابند تا بازی را ببینند و ما باید با آن‌ها رو راست باشیم.
*با رئیس باشگاه یک شب بسیار خوب را داشتیم؛ اگر با یکدیگر کار کنیم، به موفقیت خواهیم رسید.
* فوتبال وسیله‌ای برای نزدیک کردن کشور‌ها است.
* تیم ملی ایران بسیار خوب عمل کرده و شانس قهرمانی است؛ برای کارلوس کی‌روش و بازیکنان بسیار خوشحال هستم.
*با حذف استرالیا همه غافلگیر شدند؛ دو سال پیش با من صحبت کردند؛ طرحی را به آن‌ها دادم، اما این طرح را فراموش کردند؛ آن‌ها ایده خاصی در بازی نداشتند و تنها به دنبال توپ‌های بلند بودند؛ امروزه تیم‌ها اینگونه بازی نمی‌کنند و باید دو یا سه بار با توپ تماس داشته باشید؛ مانند سبک بازی قطر.
* چهار تیم حاضر در نیمه نهایی، برای حضور در این مرحله استحقاق دارند؛ امارات ابتدا خوب نبود، اما اکنون خوب شده است. من ۶ سال در این کشور حضور داشتم و ۶ بازیکن این تیم در الاهلی و العین با من کار کردند.
* ما (ایران) دوشنبه ژاپن را می‌بریم؛ آن‌ها به خوبی تا به اینجا رسیدند، اما ایران برنده می‌شود؛ سال ۲۰۱۹، سال خوبی برای فوتبال ایران خواهد بود.
* طبیعی است که من از واژه "ما" برای تیم ملی ایران استفاده می‌کنم.
* من هم جزئی از مردم ایران هستم و ایران خانه من است؛ از حضور منتظری، وریا غفوری، چشمی، حسینی و دیگران در تیم ملی بسیار خوشحال هستم؛ سید حسین حسینی هم می‌توانست در جام ملت‌ها باشد.
* اگر می‌توانستم به کشور امارات می‌رفتم تا بازی ایران را از نزدیک تماشا کنم؛ این یک احترام به تیم ملی ایران است که ما به آنجا برویم.
* مطمئن هستم که کی‌روش یک تاکتیک خوب را برای دیدار با ژاپن انتخاب خواهد کرد.
* من ایران را در کنار قطر در فینال مسابقات می‌بینم. * ما رحمتی، حیدری و پژمان منتظری را به‌عنوان بازیکنان با تجربه داریم و بازیکنان جوان خوبی در تیم ما حضور دارند؛ به هواداران استقلال دوباره می‌گویم که به این بازیکنان شانس و زمان بدهید.
* بازیکنان استقلال بعد از بازی‌های آسیایی، تیم ملی ایران را می‌سازند.
*با آقای فتحی صحبت کردم و با ایشان رابطه خوبی دارم؛ نمی‌خواهم مسیر عوض شود و باید در مسیر درست حرکت کنیم؛ نمی‌خواهم این موفقیت از بین برود؛ در سال‌های گذشته این اتفاق با گلادباخ رخ داد.
* خوشحال هستم که رئیس باشگاه پشت ما است، از ما حمایت کرده و از صحبت‌های غیر تخصصی حمایت نمی‌کند؛ ما می‌خواهیم تیم خوبی بسازیم؛ همه برای این باشگاه تلاش می‌کنند.
* از مهربانی مردم ایران تشکر می‌کنم؛ من اینجا احساس غریبی نکردم؛ همیشه مردم با من خوب برخورد کردند و این مردم برای من خیلی مهم هستند.
* دربین غذاهانی ایرانی، فسنجان را دوست دارم؛ دستپخت زنان ایرانی بهتر از رستوران‌های‌اش است، اما خودم غذای آلمانی می‌پزم.
* هوادارانی که ساعت‌ها برای استقلال در مسیر هستند، بسیار اهمیت دارند؛ ما باید برای این‌ها کار کنیم؛ اگر بتوانیم این انرژی‌ای که آن‌ها به ما می‌دهند را به آن‌ها برگردانیم، خیلی خوشحال می‌شوم.
* از میگوئل، طاهری، نامداری، ساشا و همه تشکر می‌کنم. از فرهاد مجیدی نیز بسیار تشکر می‌کنم.
* من فوتبال را دوست دارم و در کار خودم جدی هستم؛ وقتی مسابقات شروع شود، شما خواهید دید؛ اگر دوشنبه بازی تیم ملی ایران برابر ژاپن را در العین می‌دیدم، بسیار خوشحال‌تر می‌شدم.
* آقای زرندی به من خیلی کمک می‌کند. ما مشکلات خود را، در خودمان حل می‌کنیم؛ همکاری همه ما باید بیشتر و بیشتر شود و این مسؤولیت فوتبال ما است.
* اظهار نظر راجع به کلمات زیر؟
*ایران: خیلی در این کشور خوشحال هستم.
*پرسپولیس: برای برانکو آرزوی موفقیت می‌کنم.
* استقلال: عشق من.
* فرهاد مجیدی: بازیکن بزرگی که در الاهلی با هم کار کردیم و روز به روز پیشرفت می‌کند.
* بیرانوند: می‌تواند در اروپا بازی کند و تیم ملی را به بازی نهایی برساند.
* برانکو: در آلمان نیز مربیگری کرده و او را مدت زیادی است که می‌شناسم؛ او کار خوبی را ارائه می‌دهد؛ ما در چین با یکدیگر صحبت کردیم.
* کی‌روش: ما رابطه خوبی با کی‌روش داریم؛ ما با هم راجع به فوتبال صحبت کردیم؛ امیدوار هستم رابطه او با لیگ فوتبال ایران بهتر شود.
* در آخر خوشحال هستم که اینجا حضور داشتم و می‌دانم خیابانی عاشق فوتبال است؛ اگر من را دعوت کنید، باز هم در این برنامه حضور خواهم داشت؛ راجع به بوندس لیگا نیز حاضر هستم صحبت کنم؛ می‌دانم خیابانی مفسر خوبی است.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید