`
شمانیوز
شما نیوز

پیش بینی مهم درباره افت قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت اقتصاد موظف به اجرای دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی، است، گفـت: این قانون قیمت مسکن را کاهش می‌دهد.

پیش بینی مهم درباره افت قیمت مسکن

به گزارش پایگاه خبری نامه نیوز: قیمت مسکن در چند سال اخیر روند روبه افزایشی داشته است.افزایش قیمت مسکن باعث شد بسیاری از مردم برای سکونت به حاشیه های شهر بروند.افزایش قیمت مسکن دلیل مشکلات بسیاری برای مستاجران شد.همچنین با افزایش چشمگیر قیمت مسکن خریدن خانه تبدیل به رویایی دست نیافتنی برای بسیاری شده است. در ادامه جزییاتی درباره روند قیمت مسکن را میخوانیم.

پیش بینی مهم درباره کاهش قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت اقتصاد موظف به اجرای دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی، است، گفـت: این قانون قیمت مسکن را کاهش می‌دهد.

 علی‌اصغر خانی با اشاره به ابلاغ آیین نامه اخذ مالیات از خانه‌های لوکس توسط دولت، اظهار کرد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس یکی از مباحث جدی کمیسیون عمران مجلس در دروه یازدهم بود که پس از بررسی های مفصل با حضور کارشناسان مرکز پژوهش ها، کارشناسان و مختصصان دانشگاهی تدوین و در صحن علنی به تصویب رسید.

 وی با تاکید بر این‌که دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت اقتصاد به عنوان متولی اصلی موظف به اجرای دقیق این قانون هستند، افزود: خانه‌هایی که عرف جامعه بوده و عموم مردم هم از آن‌ها استفاده می‌کنند کاملا مشخص است. اما برخی افراد به دنبال زندگی متفاوت در خانه‌هایی با متراژ بالا و تجهیزات لوکس هستند که البته تعداد این خانه‌های چندان زیاد نیست و چیزی حدود ۴ درصد خانه‌های کشور را تشکیل می‌دهد. لذا تلاش کردیم با تصویب قانونی از خانه های لوکس مالیات اخذ کنیم.

وی ادامه داد: اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به دلیل تعداد بالا واحدهای خالی از سکنه در صورت عرضه به بازار تاثیری مثبتی در کاهش قیمت‌ها خواهند داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برخی افراد که بیش از ۱۰۰ واحد خالی در اختیار دارند با ترفندهای مختلف اعم از انجام معاملات صوری و ... تلاش می‌کنند، خانه‌های خالی خود را مخفی نگه داشته و از پرداخت مالیات فرار کنند از این رو دولت باید با جدیت این قانون را اجرایی کند.

خانی بیان کرد: متاسفانه تغییر و تحولات دولت به دو طرح اصلی کمیسیون عمران شامل مالیات بر خانه های خالی و جهش تولید مسکن ضربه زد و اجرای آن را به تاخیر انداخت. امیدواریم با روی کار آمدن دولت جدید، قانون مالیات بر خانه های خالی در اسرع وقت جرایی شود چرا که ضمن کاهش قیمت موجب انضباط در بازار مسکن می‌شود.قیمت مسکن

با یک میلیارد خانه ی چند متری در تهران می توان خرید؟

آپارتمان‌های تا یک میلیارد تومان در تهران را می‌توان در گروه آپارتمان‌های «قیمت مناسب» یا به عبارت دیگر «آپارتمان‌های متناسب با بودجه خانه اولی‌ها» دسته‌بندی کرد.

 بررسی فایل‌های موجود نزد واسطه‌ها و آنچه در موتورهای جست‌وجوی آگهی ملکی ثبت شده است، حکایت از آن دارد که در چند منطقه تهران امکان خرید آپارتمان نقلی با قیمت حداکثر یک میلیارد تومان وجود دارد. منطقه ۴ و نیز مناطق ۷ تا ۱۵ را می‌توان به عنوان کانون عرضه خانه‌های تا یک میلیارد تومان معرفی کرد. البته در مناطق ۱۶ به پایین نیز دامنه قیمت مسکن در محدوده‌ای است که عرضه چنین واحدهایی در این نقاط نیز مقدور است اما در حال حاضر عرضه واحد مسکونی برای فروش در این مناطق بسیار اندک است

قیمت مسکن

رشد قیمت خانه در تهران کم شد

یک کارشناس با بیان اینکه رشد ماهیانه قیمت مسکن به کمتر از یک درصد رسیده است گفت: تقاضای مصرفی به دلیل کاهش قدرت خرید از بازار مسکن حذف شده و به همین دلیل نه تنها تا پایان سال جاری بلکه تا سال آینده هم این بازار از رکود خارج نمی‌شود.

حسن محتشم اظهار کرد: نزدیک به هشت ماه از سال ۱۴۰۰ گذشته و طی این مدت بازار مسکن در یک محدوده قیمتی قرار داشته است. با وجود آنکه تورم عمومی به بالای ۴۰ درصد رسیده، رشد قیمت مسکن شهر تهران در هفت ماه ابتدای سال ۴.۵ درصد بوده و رشد ماهیانه آن حدود ۰.۶ درصد یعنی کمتر از یک درصد بوده است. علت آن است که در سالهای ۹۷ تا ۹۹ افزایش سنگین حدود ۶۰۰ درصد را در بازار مسکن تجربه کردیم و در بعضی مناطق به ۷۰۰ درصد رسید.

قیمت مسکن

وی افزود: افزایش قیمت مسکن در سه سال گذشته بیش از آنکه از تقاضای مصرفی نشأت گرفته باشد ناشی از سرمایه‌گذاری بود. تقاضای مصرفی در سال ۱۳۹۶ چندان قوی نبود اما به هر حال وجود داشت. بعد از رشد حدود ۶۰۰ درصد، خریدهای واقعی و مصرفی به شدت کمرنگ شد. بنابراین سالها طول می‌کشد تا تقاضای مصرفی بتواند دوباره به بازار برگردد.

بانکها ۳۷ میلیون متر مربع خانه خالی در اختیار دارند

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به موضوع مالیات بر خانه‌های خالی گفت: املاک در اختیار بانکها ۳۷ میلیون متر مربع است که اگر متوسط هر واحد را ۱۰۰ متر مربع در نظر بگیریم حدود ۳۷۰ هزار واحد مسکونی یا بعضا تجاری را بانکها در اختیار دارند. طبق این سامانه بانکها باید واحدهای خود را بفروشند یا اجاره بدهند که اجاره دادن در چارچوب ضوابطشان نیست. البته ساخت و ساز هم از وظایفشان نبود اما به هر حال انجام دادند؛ هرچند در حال حاضر ساخت و ساز بانکها مقداری کاهش یافته اما هنوز کاملا متوقف نشده است.

محتشم تاکید کرد: ما از یک طرف با حدود ۲.۵ میلیون مسکن خالی و از سوی دیگر افت شدید توان متقاضیان مواجهیم. بنابراین وارد رکود شده‌ایم که نه تنها تا پایان سال جاری بلکه تا سال آینده هم ادامه خواهد داشت. مگر اینکه تیم اقتصادی دولت بتواند به اقتصاد رونق بدهد. بانک مرکزی باید ارزش پول ملی را حفظ کند، دلار را در محدوده ۲۸ هزار تومان نگه دارد تا شاهد افزایش قیمت طلا و مسکن نباشیم. اما اگر نتواند این کار را انجام دهد ابتدا با رشد بازار سکه ارز مواجه می شویم و سپس با فاصله زمانی باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم.

خبر مهم برای متقاضیان مسکن ملی

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: امکان ثبت‌نام ساکنان برخی کلانشهرها در شهرهای جدید در نهضت ملی مسکن فراهم شد.

 

براساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افرادی که ساکن برخی کلانشهرها هستند این امکان را دارند که در شهرهای‌جدید ثبت‌نام کنند. همچنین متقاضیانی که در این مدت ثبت‌نام کرده‌اند اما شهرهای دیگری را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند ثبت‌نام قبلی خود را در سامانه لغو و انصراف بدهند و مجدد با انتخاب درست شهر جدید، ثبت‌نام کنند.

معاونت مسکن و ساختمان در اطلاعیه‌ای از امکان ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در ۲۸ شهر جدید در ۱۱ استان خبر داد و تاکید کرد: ثبت‌نام متقاضیان مسکن در ۱۱ کلانشهر در شهرهای جدید انجام می‌شود. معاونت مسکن و ساختمان همچنین نحوه ثبت‌نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن را در برخی از کلانشهرها را اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان، افرادی که ساکن برخی کلانشهرها هستند، می‌توانند در شهرهای‌جدید ثبت‌نام کنند. همچنین افرادی که در این مدت ثبت‌نام کرده‌اند اما شهرهای دیگری را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند ثبت‌نام قبلی خود را در سامانه لغو و انصراف بدهند و مجدد با انتخاب درست شهر جدید، ثبت‌نام کنند.

اسامی کلانشهرها و شهرهای جدیدی که امکان ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای آنها فراهم شده است به شرح زیر است:

قیمت مسکن

میانگین قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در تهران+جدول

با اینکه قیمت اغلب خانه‌های شهر تهران میلیاردی شده است هنوز در محله‌هایی از جنوب شهر مثل یافت آباد، خلیج فارس، شهرری، بریانک، مشیریه، مسعودیه، خاک سفید، اتابک، یاخچی‌آباد، جوادیه و برخی دیگر از مناطق می‌توان آپارتمانهای کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان خریداری کرد.

متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در شهر تهران بر اساس معاملات مهرماه ۱۴۰۰ به حدود ۱.۵ میلیارد تومان می‌رسد. اما هنوز آپارتمانهایی در محدوده ۷۰۰ میلیون تومان و کمتر در پایتخت به وفور وجود دارد. البته این خانه‌ها اغلب در مناطق جنوبی هستند و بعضا امکانات کافی ندارند. اکثرا هم قدیمی‌ساز هستند. با این حال گزارشهای میدانی نشان می‌دهد بازار این نوع واحدها به نسبت دیگر گروههای قیمتی، گرمتر است. مهرماه امسال ۲۰ درصد از کل معاملات شهر تهران به واحدهای ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان اختصاص یافت که رتبه اول از نظر ارزش هر واحد مسکونی را به خود اختصاص دادند. همچنین هنوز خانه‌هایی با قیمت کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان وجود دارد که ۳.۱ درصد کل معاملات شهر تهران را در بر گرفتند.

قیمت مسکن

گشتی در آگهی‌های ملکی نشان می‌دهد در جنوب تهران می‌توان با نقدینگی ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شد. یافت‌آباد، خلیج فارس، جیحون، بریانک، افسریه، مسعودیه، مشیریه، آذربایجان، سی‌متری جی، هفت چنار، آهنگ، خاک سفید، شهرری، نازی‌آباد، یاخچی‌آباد، علی‌آباد، اتابک، علائین، سنگلج، جوادیه و حسن‌آباد از جمله محله‌هایی هستند که می‌توان در آنجا آپارتمان کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان خریداری کرد. البته اغلب فاقد امکانات کافی مثل آسانسور، انباری و پارکینگ هستند.

جهش قیمت مسکن در سالهای اخیر، بسیاری از خانوارها را از مسکن مناسب دور کرده است؛ چرا که طی حدود چهار سال گذشته هزینه‌های خرید و اجاره مسکن به شدت بالا رفت. جابه‌جایی بسیاری از تهرانی‌ها به محله‌های کم‌برخوردارتر، خانه‌های کوچک و قدیمی‌تر، وضعیتی است که از رشد سنگین قیمت مسکن نشأت گرفته است. طی هفت سال گذشته سهم معاملات واحدهای بالای ۵ سال در یک فرآیند افزایشی از ۴۲ درصد به ۶۷ درصد از کل معاملات رسیده است. این نرخ حتی اردیبهشت امسال نیز ۶۴ درصد بود که در مهرماه به ۶۷ درصد افزایش یافت.

با توجه به میانگین ۳۱.۶ میلیون تومان قیمت هر متر خانه در تهران طبق معاملات مهرماه ۱۴۰۰ یک آپارتمان ۵۰ متری در پایتخت به طور متوسط حدود ۱.۵ میلیارد تومان ارزش دارد. بنابراین واضح است که در مناطق شمالی و حتی میانی تهران نمی‎توان با نقدینگی حدود ۷۰۰ میلیون تومان خانه‌دار شد و باید به سراغ محله‌های جنوبی رفت. البته در این محله‌ها نیز واحدهای نوساز با نرخهای میلیاردی عرضه می‌شوند و اکثر خانه‎های در محدوده قیمتی ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان را واحدهای بالای ۱۰ سال تشکیل می‌دهند.

منطقه ۱۰ شامل محله‌هایی همچون جیحون، زنجان، سلیمانی، تیموری، کارون، هاشمی، کمیل، رودکی، بریانک، شمشیری، مالک اشتر و هفت چنار از متراکم‌ترین مناطق تهران است که شواهد نشان می‌دهد هنوز می‌توان در این محله‌ها صاحب مسکن حداقلی شد. بدین معنا که اگر نقدینگی شما کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان است باید قیمت امکاناتی همچون آسانسور، پارکینگ و حتی انباری را بزنید که واضح است عمدتا واحدهای قدیمی فاقد این امکانات هستند. در جنوب شرقی تهران شامل محله‌های افسریه، مسعودیه، مشیریه، خاوران و شهرک کاروان و همچنین شمال شرق پایتخت در محله‌هایی مثل خاک سفید و شمیران نو می‎توان خانه‌هایی با قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان پیدا کرد.

خانه ۷۰۰ میلیون تومانی در تهران پیدا می‌شود؟

به طور کلی بازار مسکن شهر تهران در رکود به سر می‌برد و در مهرماه امسال فقط ۵۴۷۱ معامله در پایتخت منعقد شد. کاهش قدرت خرید، اثرگذاری عوامل سیاسی و انتظار انجام مذاکرات هسته‌ای، رکود بازار مسکن را تشدید کرده است. همین مساله به کاهش نرخهای پیشنهادی منجر شد. آخرین گزارشها حاکی از آن است که در ۳۰ روز منتهی به ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰ نرخهای پیشنهادی مسکن در تهران ۱.۳ درصد نسبت به ۳۰ روز قبل از آن کاهش یافته است. قیمتهای قطعی بر اساس معاملات انجام شده نیز در مهرماه ۰.۲ درصد نسبت به شهریورماه پایین آمد.

قیمت مسکن در مناطق یک تا شش و منطقه ۲۲ بالاتر از متوسط شهر ( متری ۳۱.۶ میلیون تومان) و در ۱۵ منطقه دیگر پایین تر از متوسط است. منطقه ۱ با متوسط قیمت ۶۹.۶ میلیون تومان در هر متر مربع گرانترین و منطقه ۱۸ با متری ۱۵.۱ میلیون تومان ارزانترین مناطق تهران هستند. این نشان می‌دهد برای خرید مسکن در محله‌هایی از منطقه ۱۸ مثل خلیج فارس، شادآباد، سعیدآباد، تولیددارو، شهرک ولیعصر، یافت‌آباد، ابراهیم‌آباد و بهداشت باید به طور متوسط ۷۵۵ میلیون تومان هزینه کرد.

رشد قیمت خانه در تهران کم شد

بنابراین گزارش، مهرماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش و در مقایسه مدت مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل ۲۹.۸ و ۳۶.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

آپارتمان

قیمت خانه در پرمشتری‌ ترین مناطق تهران + جدول

تقریبا نیمی از معاملات مسکن تهران در پنج منطقه از شهر انجام می‌شود که در این میان منطقه۵ تهران یکی از مناطقی است که همواره بیشترین حجم معاملات را نسبت به دیگر مناطق پایتخت به خود اختصاص می‌دهد.

گزارش‌های مرکز آمار ایران از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از معاملات مسکن پایتخت در پنج منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انجام می‌شود. مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴ و ۱۴ در شهریور امسال ۴۸ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در پایتخت را به خود اختصاص دادند و این نسبت در ماه مهر هم کماکان حفظ شده است.

غالب این مناطق در شرق و غرب تهران قرار دادند و یک منطقه از نیمه جنوبی شهر هم در بین آنها قرار دارد. قیمت مسکن نوساز در این مناطق تقریبا با میانگین قیمت مسکن برابری دارد. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، میانگین قیمت مسکن در مهر ماه ۱۴۰۰ حدود ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است که در این مناطق و به ویژه در غرب و شرق تهران با اختلاف چند میلیون تومانی نسبت به این قیمت، عرضه می‌شود.

 در مناطقی مانند منطقه ۱۰ و ۱۴ قیمت مسکن نوساز تقریبا در حد همان قیمت میانگین است و خانه‌های چند سال ساخت با نرخ ارزان‌تر فروخته می‌شود. در ادامه تعدادی از آگهی‌های فروش مسکن در مناطق پر مشتری تهران را بنا به فایل‌های فروش بنگاه‎های املاک مناطق می‌بینید:

قیمت مسکن

سکان نجات تهران دست رئیسی؟

رئیس‌جمهور سه‌شنبه شب در نشستی با جمعی از اقتصاددانان، اعلام کرد: برای از بین بردن جاذبه فعالیت‌های غیرمولد، می‌توان مالیات بیشتری از این نوع فعالیت‌ها اخذ کرد.

ابراهیم رئیسی پیش‌­تر نیز بر «اخذ مالیات از جریان سفته‌­بازی، خریدهای سرمایه‌ای و فعالیت‌های غیرمولد در بخش مسکن» گفته بود و اکنون، صریح­‌تر بر تنظیم این بخش با مالیات تاکید کرده است.

الگوی جهانی تنظیم بازار مسکن با مالیات بر «اخذ مالیات سالانه» استوار است.این نوع مالیات، «ریسک نگهداری طولانی مدت ملک بدون استفاده» را تا حد «عرضه ملک به بازار اجاره» یا «فروش آن»، بالا می‌­برد.

اگر این تاکید رئیس‌جمهور به اجرای الگوی جهانی منجر شود، مشکل گرانی مسکن در تهران برای همیشه برطرف خواهد شد.

وام+مسکن

تهران چهارمین شهر گران دنیا در مسکن

مقایسه قیمت مسکن در ۴۸۶ شهر دنیا نشان می‌دهد، تهران با شاخص ۴۸٫۴ چهارمین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوارها را دارد.

طبق آمارهای پایگاه داده‌های آنلاین نامبیو (numbeo) که یک رده‌بندی از ۴۸۶ شهر بزرگ‌ کشورهای مختلف در زمینه نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار یا شاخص دسترسی به مسکن انجام داده است، در نیمه‌اول سال ۲۰۲۱ در بین ۴۸۶ شهر، دمشق سوریه با شاخص ۹۲٫۶ رتبه اول کمترین قدرت خرید را برای شهروندانش رقم زده است.

پس از این شهر جنگ‌زده، آکرای کشور غنا، با شاخص ۶۸٫۳ رتبه دوم را در بدترین قدرت خرید شهروندان دارد.

پکن چین با ۴۹٫۸ سوم است و شهر تهران با شاخص ۴۸٫۴ چهارمین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوارها را دارد. کلمبو سریلانکا پنجم، شنژن چین ششم، هنگ‌کنگ کشور هنگ‌کنگ هفتم، شانگهای چین هشتم، مانیل فیلیپین نهم و بمبئی هند نیز دهم است.

در بین شهرهای بزرگ، تایپه تایوان رتبه ۱۳ را دارد، رتبه سئول ۱۵ است، بانکوک تایلند در رتبه ۲۰، اصفهان در رتبه ۳۰، مسکو در رتبه ۳۱، پاریس در رتبه ۳۹، بیروت رتبه ۴۳، دهلی ۵۳، مونیخ ۸۰، کابل ۹۶، کراچی ۱۰۰، استانبول ۱۰۷، توکیو ۱۱۷، بغداد ۱۳۵، آنتالیا ۱۸۳، عمان اردن ۲۳۱، منامه ۳۵۶ و مسقط عمان در رتبه ۳۸۷ است.

همچنین بالاترین قدرت خرید مربوط به شهرهای آمریکا است که نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار بین ۱٫۵ تا ۴٫۵ است. به‌عبارتی در شهرهای آمریکا خانوارها با پس‌انداز ۱٫۵ تا ۴ سال درآمد خود توان خرید مسکن را دارند.

قیمت مسکن

واگذاری خانه های خالی به افراد نیازمند

یک کارشناس بازار مسکن گفت: باید توجه داشت که کشور با ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه و با میانگین هر واحد ۱۰۰ متر مربع و قیمت هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان ، سرمایه ای حدود ۲۵۰۰ تریلیون تومان را بلا استفاده گذاشته است و به دنبال هزینه مجدد به همین میزان و حتی بیشتر در این زمینه است .

با توجه به وعده دولت برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور و همچنین محدود بودن منابع زیر ساختی برای رسیدن به این هدف بزرگ ، شاید کشور با چالش هایی در آینده روبرو شود. حال برای بررسی بیشتر این موضوع گفت و گویی با کیاکسار محمدی، کارشناس بازار مسکن انجام دادیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

محمدی، در ابتدای صحبت‌های خود به خبرنگار سرویس راه و مسکن گسترش نیوز گفت: طرح ها و وعده ها در مورد ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را می توان یکی از طرح های قابل ستایش دانست که در این دولت توجه ویژه به اقشار مختلف جامعه که تاکنون خانه دار نشده اند، داشته است. اما به نظر می رسد این طرح همچون بسیاری از طرحهای دیگر مانند ساخت سدهای گوناگون بدون آینده نگری و یا پروژه مسکن مهر و همچنین ساخت زنجیره دانشگاههای آزاد در اقصی نقاط کشور طرحی شتابزده و بدون تحقیق و دوراندیشی است.

وی ادامه داد: طبق آمار وزارت راه و شهر سازی بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور خالی از سکنه است که این تعداد واحد مسکونی تقریباً ۶۲ درصد از واحدهای مسکونی وعده داده شده دولت را شامل میشود.

اینجا مطرح می شود این است که چرا دولت طرحهای تشویقی برای عرضه این واحدهای مسکونی خالی از سکنه به مردم ندارد؟ با یک برنامه ریزی دقیق و منظم و طبق آمار میتوان این واحدهای مسکونی را به مردم نیازمند واگذار کرد. بدون اتلاف وقت و هزینه بیشتر.

نگاهی ویژه به  ۲.۵ میلیون واحد خالی از سکنه در کشور

محمدی گفت: باید توجه داشت که کشور با ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه و با میانگین هر واحد ۱۰۰ متر مربع و قیمت هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان ، سرمایه ای حدود ۲۵۰۰ تریلیون تومان را بلا استفاده گذاشته است و به دنبال هزینه مجدد به همین میزان و حتی بیشتر در این زمینه است . آیا نمی شود با این بودجه بسیاری از طرح های عمرانی و زیرساختی کشور را تکمیل کرد؟ ایا این بودجه برای تکمیل بخش اعظمی از راه آهن سرتاسری و بزرگراهی کل کشور کافی نیست؟

این کارشناس مسکن در ادامه افزود: همین پروژه های عمرانی می تواند چند صد هزار فرصت شغلی ایجاد کنند و نه تنها با این کار بسیاری از زیر ساختهای ما تکمیل می شود بلکه باعث رونق اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی کشور خواهد شد و در پی آن رفاه بیشتر اقشار مختلف جامعه شود.

راه کاری مفید برای پیشبرد بهتر طرح جهش مسکن

محمدی در پایان گفت: دولت می تواند با طراحی یک سامانه ، کلیه خانواده هایی که خواهان جابجایی و خرید خانه های جدید هستند را ردیابی کند و با توجه به طبقه رفاهی این خانواده ها برای همه این خانه های خالی مشتری در خور و مناسب پیدا کند. در کنار این موضوع با اعمال مالیاتهای سنگین به خانه های خالی ، مانند بسیاری از کشورهای دنیا صاحبان این واحدها را مجبور به فروش آنها کند  و نقدینگی حاصل از فروش و واگذاری این واحدها را به طرحهای عمرانی تخصیص دهد که باعث تورم هم نشوند! همچنین باید برای پیشبرد بهتر این طرح، پیش بینی آمار جمعیتی کشور را در سالهای آینده مورد توجه قرار داد. چرا که پیک جمعیتی کشور که متولدین دهه ۵۰ و ۶۰ هستند، اکنون بیشترشان دوره صاحب خانه شدن را گذرانده اند.

اتفاق مهم در بازار مسکن / تصمیم فروشنده ها عوض شد

در روزهای اخیر تعداد فایل‌های فروش در برخی از محله‌های مصرفی در حال افزایش بوده و به گفته واسطه‌ها، برخی فروشنده‌های انصرافی دوباره تصمیم به عرضه واحدهای خود به بازار مسکن گرفته‌اند.

مهر ماه امسال سرمای ناشی از خروج فروشنده‌ها از بازار مسکن، بر معاملات حاکم شد و تعداد خرید و فروش انجام شده در کف رکود قرار گرفت. اما در نیمه دوم آبان ظاهرا شرایط به تدریج در حال تغییر است به نحوی که برخی از فروشنده‌های انصرافی ماه گذشته، به تازگی دوباره واحد خود را برای فروش عرضه کرده‌اند.

فروشنده‌های بازار مسکن می‌خواستند از ادامه‌دار بودن ثبات قیمت مسکن اطمینان حاصل کنند و در نتیجه به طور موقت از فروش منصرف شدند اما به گفته واسطه‌ها، اخیرا یک به یک تصمیم به بازگشت به بازار گرفته‌اند و دوباره واحدهای خود را نزد آنها فایل کرده‌اند.البته این وضعیت هنوز منجر به افزایش قابل توجه تعداد آپارتمان‌های فروشی در همه نقاط تهران نشده است اما در برخی محله‌ها محسوس‌تر است.

این تغییر وضعیت در موتورهای جست‌وجوی معتبر ملکی قابل رصد است، طوری که در برخی محله‌ها هر روز فایل جدیدی اضافه می‌شود. البته بسیاری از فایل‌های موجود، آپارتمان‌های بی‌نقص به شمار نمی‌آیند و به لحاظ امکانات یا نور و نقشه دچار مشکل هستند، بنابراین افزایش فایل‌ها هنوز به طور محسوس به افزایش معاملات منجر نشده است. در عین حال انتظار می‌رود در صورت ادامه روند آشتی فروشنده‌ها با بازار مسکن که منوط به ادامه ثبات در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز است، نبض معاملات نیز قدری تندتر شود.

قیمت مسکن

وضعیت بازار مسکن در جنوبی ترین منطقه تهران + قیمت ها

بازار مسکن در جنوبی‌‌‌ترین منطقه شهر تهران روزهای سردی را پشت سر می‌‌‌گذارد و این موضوع هم در میزان مراجعه متقاضیان خرید و هم در میزان عرضه واحدهای مسکونی به بازار مشهود است.

واسطه‌‌‌های ملکی فعال در منطقه ۲۰ تهران یعنی محدوده «شهر ری» می‌‌‌گویند تعداد آپارتمان‌‌‌های فروشی که به آنها سپرده شده است، بسیار اندک و در برخی معابر انگشت‌‌‌شمار است. به اذعان این گروه از فعالان بازار ملک، شهرری سردترین روزهای بازار مسکن در طول حداقل یک سال اخیر را تجربه می‌کند.

بررسی وضعیت معاملات و قیمت مسکن در این منطقه نیز چنین گزاره‌‌‌ای را تایید می‌کند، کمااینکه تعداد معاملات مسکن انجام شده در این منطقه که در زمره سه منطقه ارزان‌‌‌قیمت تهران به شمار می‌‌‌آید، در ماه گذشته ۶۸ فقره بوده است. این در حالی است که در ماه مشابه سال گذشته در این منطقه ۱۱۴ فقره معامله فروش ثبت شد. میانگین قیمت مسکن در شهرری و محله‌‌‌های اطراف آن طی معاملات اخیر ۱۵‌میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به مهر سال گذشته ۲۱‌درصد افزایش دارد. تحقیقات میدانی حاکی از این است که اغلب فایل‌‌‌های فروش موجود در بازار مسکن منطقه ۲۰ به ویژه در محله‌‌‌های دولت‌‌‌آباد و شهرری از جنس واحدهای مسکونی است که در سال‌های اخیر با هدف سرمایه‌گذاری خریداری شده‌‌‌اند و اکنون خریداران سرمایه‌‌‌ای، واحدهای تخلیه یا در اجاره مستاجر را برای فروش عرضه کرده‌‌‌اند. در عین حال با وجود اینکه سرمایه‌گذاران دیروز، فروشندگان امروز منطقه ۲۰ هستند، با توجه به سهم پایین خرید سرمایه‌‌‌ای در این منطقه، تعداد فایل‌‌‌های فروش در بازار مسکن شهرری بسیار اندک است.

قیمت مسکن

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied