شمانیوز
شما نیوز

حال داوطلبین واکسن ایرانی کرونا چگونه است؟

عضو کمیته تحقیقات واکسن کوو ایران برکت درباره آخرین وضعیت افرادی که واکسن کرونای ایرانی دریافت کرده اند، توضیحاتی داد.

پیام طبرسی عضو کمیته تحقیقات واکسن کوو ایران برکت در برنامه گفت‌وگو ۱۸:۳۰ شبکه خبر اظهار کرد: دریافت مجوز برای واکسن های مختلف پیش از ورود کرونا بین ۶ تا ۱۰ سال زمان می برد؛ اما برای ورود واکسن کرونا مجوز اضطراری صادر شده است.

او با بیان اینکه مشخص نیست واکسن فایزر در دو یا سه سال آینده چه عوارضی داشته باشد، گفت: به افرادی که تاکنون واکسن ایرانی تزریق شده تاکنون هیچ عارضه ای مشاهده نشده است و در مرحله اول امروز آزمایشات لازم از آن ها گرفته شد و به منزل رفتند تا هفته آینده برای تزریق دوم آماده شوند.

طبرسی ادامه داد: یک تیم پزشکی به صورت ۲۴ ساعته تمامی علائم افراد دریافت کننده واکسن ایرانی کرونا را کنترل می کنند.

عضو کمیته تحقیقات واکسن کوو ایران برکت با بیان اینکه اگر واکسن کرونای تولید ایران، تمام مجوز‌ها را کسب کند تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به تولید انبوه می‌رسد چرا که ستاد اجرایی فرمان امام در گروه دارویی برکت امکان تولید انبوه آن را فراهم کرده است، ادامه داد: این نهاد آمادگی تولید ۱۲.۵ میلیون دوز واکسن را در ماه دارد.

طبرسی افزود: معمولا واکسن‌های که قبل بیماری کرونا در جهان ساخته می‌شد ۶ الی ۱۰ سال طول می‌کشید، اما در مورد واکسن کرونا به علت بُعد جهانی سریعتر عمل شد.

او با بیان اینکه در مرحله اول بر روی ۵۶ نفر تست می‌شود تا مشخص شود این واکسن دارای عارضه است یا خیر، گفت: در فاز دوم بر روی  ۵۰۰ تا ۶۰۰  نفر تست می‌شود در فاز سوم بر روی جمعیت بیشتری این واکسن تست می‌شود.

عضو کمیته تحقیقات واکسن کوو ایران برکت ادامه داد: واکسن فایزر ۹۰ درصد، واکسن مدرنا ۹۰ تا ۹۵ درصد و واکسن کشور انگلیس تاکنون ۹۰ درصد دارای موفقیت بوده است و کشور‌هایی همچون روسیه، چین و... نیز واکسن‌های مختص به خود را دارند که آن‌ها هم ۸۰ تا ۹۰ درصد موفقیت آمیز بوده اند.

طبرسی ادامه داد: آن چیزی که مهم است این است که باید ببینیم درصد موفقیت واکسن‌ها در واکسیناسیون عمومی چگونه است البته زمانی که موفقیت در مطالعات بالای ۹۰ درصد بوده است در زمان تزریق عمومی هم این موفقیت زیر ۷۰ درصد نخواهد بود.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied