شمانیوز
شما نیوز

این میوه خوش رنگ و لعاب قندخونتان را کاهش می دهد

محققان معتقدند مصرف انواع توت از ابتلا به سرطان، دیابت و سایر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

خانواده توت‌ها (Berries) شامل طیف گسترده‌ای از میوه‌هاست که مهمترین آن‌ها شامل توت فرنگی، تمشک، بلوبری، توت سیاه و توت قرمز می‌شود. این میوه‌ها علاوه بر طعم دلچسب و بی نظیری که دارند، دارای خواص بی شماری برای بدن هستند.

تحقیقات متعدد نشان داده است مصرف خانواده میوه توت می‌تواند مانع از ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند سرطان و نیز کاهش فشار خون شود. شواهد حاکی از آن است که مصرف این میوه‌ها می‌تواند باعث افزایش هوش و عملکرد بهتر مغز شود. محققان می‌گویند زنانی که دو بار در هفته بلوبری یا توت فرنگی مصرف می‌کنند با افزایش سن کمتر دچار مشکلات مرتبط با عملکرد مغز می‌شوند.

همچنین افرادی که به دیابت مبتلا هستند، می‌توانند برای تنظیم قند خونشان از این میوه‌ها استفاده کنند. توت‌ها شیرین هستند اما این شیرینی منجر به افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نمی‌شود، زیرا این میوه‌ها علاوه بر شیرینی دارای فیبر هستند که مانع از افزایش سریع قند خون می‌شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که دو بار در هفته از توت‌ها استفاده می‌کنند، ۲۳ درصد کمتر از دیگران به بیماری‌هایی مانند پارکینسون مبتلا می‌شوند. محققان تاکید دارند مصرف میوه‌هایی مانند توت‌ها که سرشار از فلانوئید هستند می‌تواند خطر ابتلا به بیمار پارکینسون را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

از جلوگیری از ابتلا به سرطان تا کنترل دیابت؛ مهمترین فواید مصرف توت‌ها

یکی از خواص اعجاز انگیز توت ها، خواص آنتی اکسیدانی آنهاست که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد. این آنتی اکسیدان‌ها همچنین در مبارزه بدن با التهاب‌ها موثر هستند. تحقیقات متعدد حاکی از آن است که مصرف توت‌ها باعث کاهش کلسترول بد خون می‌شود.

کسانی که به فکر کاهش وزن هستند، می‌توانند توت‌ها را به دلیل دارا بودن میزان مناسب فیبر و آب در رژیم غذایی خود بگنجانند. فیبر باعث احساس بلند مدت سیری در فرد می‌شود و نیز برای کارکرد مناسب دستگاه گوارش بسیار لازم است. افرادی که به میزان کافی فیبر مصرف می‌کنند خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی را در خود کاهش داده و یبوست نمی‌گیرند.

یکی از خواص ویژه خانواده توت ها، مبارزه این میوه‌ها با عوامل سرطانی است. تحقیقات متعدد نشان داده است مصرف این میوه‌ها خطر ابتلا به سرطان‌های روده، سینه، کبد، پروستات، پانکراس، و ریه را کاهش می‌دهد. از دیگر خواص این میوه‌ها می‌توان به سلامت دستگاه گوارش، کاهش فشار خون، بهبود عملکرد عروق، و مقابله با عفونت‌های ادراری اشاره کرد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied