شمانیوز

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد غذا‌های موجود در رژیم غذایی غربی، باعث پیری زودرس مغز می‌شوند.

یک مطالعه تازه در آمریکا خطر‌های سلامتی ناشی از وابستگی به غذا‌های موجود در رژیم غذایی غربی را شناسایی کرد.

این مطالعه به بررسی تأثیر غذا‌های موجود در رژیم غذایی غربی از جمله غذا‌های سرخ شده، شیرینی‌ها، گوشت‌های قرمز و فرآوری شده و لبنیات پرچرب بر بزرگسالان و افراد مسن‌ پرداخت.

محققان دریافتند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، ماهی، روغن زیتون، آجیل، دانه‌ها و حبوبات، همراه با محدود کردن سایر انواع مواد غذایی باعث می‌شود سن مغز ۵.۸ سال جوانتر باشد.

از پنج هزار و یک شرکت کننده در این مطالعه که حدود ۲۰ سال رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دنبال می‌کردند، خواسته شده بود هر ۳ سال یک بار فرمی را پر کنند که در آن تعداد دفعات مصرف ۱۴۴ نوع غذا را مشخص کنند.

محققان کشف کردند شرکت کنندگانی که طی سال‌های پیگیری مطالعه کاهش شناختی کندتر را تجربه کردند، کسانی بودند که تا حد ممکن به رژیم مدیترانه‌ای پایبند بودند و از غذا‌هایی که بخشی از رژیم‌های غربی هستند، اجتناب می‌کردند.

این در حالی است که شرکت کنندگانی که بیشتر غذا‌های رژیم غربی را مصرف کردند، مواد غذایی سالم هیچ تأثیر مفیدی بر جلوگیری از کند شدن روند شناختی آن‌ها نداشته است.

«پوجا آگاروال»، یکی از نویسندگان این مطالعه و اپیدمیولوژیست تغذیه‌ای و استادیار گروه پزشکی در کالج پزشکی راش اعلام کرد: مطالعات قبلی نشان داده است که گوشت قرمز و فرآوری شده، غذا‌های سرخ شده و کاهش مصرف غلات سبوس دار با عفونت‌های بیشتر و کاهش سریعتر شناخت در افراد مسن ارتباط دارد.

او می‌گوید: هرچه بیشتر بتوانیم سبزیجات دارای برگ سبز، سایر سبزیجات، انواع توت ها، روغن زیتون و ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانیم، برای مغز و بدن هنگام میانسالی و پیری بهتر است.

 

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied