شمانیوز

مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا»که برای اولین بار واکسن «اسپوتنیک وی» را علیه ویروس کرونا تولید کرد، قصد دارد دوباره واکسن جدیدی علیه کرونا بسازد.

 وزارت بهداشت روسیه طرح متخصصان مرکز ملی تحقیقات علمی گامالیا برای ساخت واکسن جدید را تأیید کرده است. این واکسن براساس ذرات شبیه ویروس ساخته خواهد شد، علاوه بر این، این مرکز دو داروی جدید برای پیشگیری و درمان بیماری کووید ۱۹ تولید خواهد کرد.

بر اساس این گزارش؛ انتظار می‌رود یک دارو در دوره از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ تهیه و تولید شود، داروی دوم تا سال ۲۰۲۲ ساخته خواهد شد، همچنین این در حالی است که روسیه نخستین کشور در جهان بود که واکسن کووید- ۱۹ را با نام «اسپوتنیک وی» ثبت کرد.

گفتنی است؛ اسپوتنیک توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است، همچنین این واکسن با مشارکت صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه (ساخته شده و در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد) به ثبت رسید. تاکنون سه میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی تولید شده است.

واکسیناسیون کرونا در مسکو با واکسن اسپوتنیک وی از روز ۵ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) و در سراسر روسیه از روز ۱۵ همان ماه (۲۵ آذر) با توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن آغاز شد.

کریل دمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه به تازگی اعلام کرد با تولید ده‌ها میلیون دوز واکسن «اسپوتینک وی» از فوریه (بهمن) به واکسیناسیون عمومی علیه کرونا شتاب خواهیم داد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied