شمانیوز
شما نیوز

۶ ماده ای که متابولیسم بدن را بالا می برد

یکی از راه های تقویت متابولیسم ، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و مصرف غذاهایی است که اثبات می کنند روی سوخت و ساز بدن تأثیر مثبت می گذارند.

یکی از راه های تقویت متابولیسم ، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و مصرف غذاهایی است که اثبات می کنند روی سوخت و ساز بدن تأثیر مثبت می گذارند. اگرچه خوردن این غذاها به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود ، اما ممکن است بتواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

در اینجا شش غذا و نوشیدنی آورده شده است که می توانند به تقویت سوخت و ساز بدن کمک کنند.

1- فلفل قرمز

خواص تقویت کننده متابولیسم فلفل قرمز به دلیل ترکیبی به نام کپسایسین است. این ترکیب همچنین عامل ایجاد طعم تند فلفل قرمز است.

یک بررسی 2017 گزارش داد که کپسایسین با درگیر شدن در هموستاز انرژی و مصرف انرژی ، گیرنده TRPV1 را که در متابولیسم و ​​وزن بدن نقش دارد ، فعال می کند. به عنوان یک پاداش اضافی ، فلفل قرمز نیز ممکن است اشتها را سرکوب کند ، که در کاهش وزن مفید است. یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که مصرف یک دوز کپسایسین با هر وعده غذایی باعث سیری بیشتر یا احساس سیری می شود.

2- قهوه

قهوه و کافئین با کاهش وزن در ارتباط هستند و ممکن است با افزایش میزان متابولیسم و ​​کاهش اشتها به حفظ وزن کمک کنند. کافئین دوپامین و نورآدرنالین ، دو انتقال دهنده عصبی را افزایش می دهد که ممکن است متابولیسم را افزایش دهد

مصرف متوسط ​​قهوه ممکن است برخی از تأثیرات مفید در کاهش وزن و دریافت کالری داشته باشد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز با کاهش متوسط ​​چربی در ارتباط است.

3- چای

اگر قهوه را دوست ندارید ، چای جایگزین خوبی است ، زیرا همچنان دارای مقدار کافئین است ، اگرچه کافئین کمتری نسبت به قهوه دارد. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که افرادی که کاهش وزن دارند ، گزارش کردند که به طور قابل توجهی بیشتر نوشیدنی های کافئین دار مصرف کرده اند. علاوه بر این ، یک مطالعه کوچک در سال 2012 نشان داد که چای سبز به طور خاص می تواند میزان متابولیسم استراحت را در زنان دارای اضافه وزن و چاقی افزایش دهد.

به علاوه ، انواع مختلف چای مانند چای سبز حاوی ترکیباتی به نام کاتچین است که تصور می شود متابولیسم را نیز تقویت می کند.

4- زنجبیل

زنجبیل دارای خواص مختلفی از جمله مدیریت وزن است. زنجبیل حاوی ترکیباتی به نام شوگاول است که نشان داده شده است دارای خواص ضد التهابی و کاهش وزن است. مصرف زنجبیل از طریق افزایش گیرنده های انسولین ، افزایش عملکرد سلولهای بتا در پانکراس ، و اصلاح غلظت های آدیپوکین ها باعث بهبود پروفایل های متابولیکی می شود. علاوه بر این ، زنجبیل با تحریک هضم غذا ، کاهش التهاب و سرکوب اشتها می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه کوچک در سال 2012 نشان داد که نوشیدن آب گرم با دو گرم پودر زنجبیل که در آن حل شده با گرسنگی کمتر و احساس سیری بیشتر همراه است.

5-غذاهای پر پروتئین

پروتئین رژیم غذایی باعث سیری ، یا احساس سیری می شود. علاوه بر این ، برای متابولیسم پروتئین انرژی بیشتری لازم است ، بنابراین هنگام مصرف غذاهای پر پروتئین ، میزان متابولیسم افزایش می یابد.

6-حبوبات

حبوبات – که یک خانواده از گیاهان شامل نخود ، لوبیای سویا و عدس هستند – از آنجا که پروتئین بسیار بالایی دارند ، برای تقویت متابولیسم بسیار مناسب هستند. علاوه بر افزایش متابولیسم ناشی از پروتئین ، حبوبات همچنین می توانند به تقویت سیری کمک کنند ، زیرا سرشار از فیبر هستند.

یک مطالعه کوچک در سال 2009 نشان داد که مردان چاقی که رژیم پر پروتئین یا حبوبات دارند نسبت به افرادی که رژیم کنترل دارند ، بیشتر لاغر می شوند.

 

منبع : همگردی

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied