شمانیوز

گردن درد یکی از دردهای آزاد دهنده است که برای درمان و پیشگیری از آن راه های طبیعی و خانگی نیز وجود دارد.

گردن درد یکی از دردهای آزاد دهنده است که برای درمان و پیشگیری از آن راه های طبیعی و خانگی نیز وجود دارد.گردن درد یکی از مواردی است که مردم به شدت از آن شکایت می کنند . عضلات گردن معمولا به دلیل حرکات بد و نامناسب بدن دچار آسیب و درد می شود . پوکی استخوان نیز می تواند یکی از علت های گردن درد شما باشد . گاهی اوقات گردن درد نشان دهنده یک مشکل جدی در فرد می باشد که گاهی اوقات این درد آنچنان شدید می شود تا جایی که فرد دچار ضعف در بازو و دست می شود و این درد کم کم به شانه های او نیز منتقل می شود . 

علائم گردن درد شامل موارد زیر است:

 درد هایی که با نگه داشتن سر در یک پوزیشن ثابت به مدت طولانی بدتر می شوند ، مثلا فرد هنگام رانندگی و کار کردن با کامپوتر احساس درد بیشتری می کند .

 سفتی و اسپاسم عضلات

 ناتوانی در تکان دادن سر

 سردرد

 سخت شدن چرخش گردن

 درد تیز و شدید در یک ناحیه

 سوزش کلی در گردن

 ناتوانی در بلند کردن اجسام

 نارسایی روده 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

بیشتر این دردها را می توان با درمان های خانگی و رعایت کردن نکات مهم بهبود بخشید. ممکن است که این درد هر از گاهی به سراغتان بیاید و از بین برود. در غیر این صورت این درد همیشگی خواهد بود و حتی در خواب هم دست از سر شما برنمی دارد که در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورت مواجهه با گردن درد با شرایط زیر نیز حتما به پزشک مراجعه کنید .

 درد شدید

 تداوم درد به مدت چند روز

 رسیدن درد به دست و پا

 سردرد، بی حسی، ضعف و گزگز کردن

سردرد 

گردن شما انعطاف پذیر است و وزن سر تان را تحمل می کند و در نتیجه اگر حرکتش محدود باشد، فرد با مشکلات زیادی مواجه می شود .

علت های گردن درد معمولا شامل موارد زیر است:

- سفت شدن عضلات :

کار کشیدن بیش از حد از گردن مثلا ساعات طولانی نشستن پای موبایل یا کامپیوتر نشستن باعث سفت شدن گردن و عضلات آن می شود . در این مواقع باید سعی کنید که ساعات مطالعه را کاهش دهید و زودتر به رختخواب بروید و به گردن خود استراحت دهید .

- درد مفصل ها :

گردن نیز مانند دیگر قسمت های بدن دارای مفصل است و می تواند به دلیل عوامل مختلفی تحت فشار قرار بگیرد. در نتیجه فرد با گردن درد روبرو می شود .

- فشار عصبی :

انشعابات استخوانی و عصب ها باعث می شود که عصب گردن شما تحت فشار قرار بگیرد و در نتیجه این درد از ستون فقرات به گردن شما وارد شود .

- آسیب دیدگی :

این آسیب دیدیگ می تواند از قسمت جلو یا پشت گردن فرد اتفاق بیافتد .

- بیماری ها :

بیماری های خاصی مثل رماتیسم مفصلی ، مننژیت یا سرطان می تواند باعث گردن درد شود .

روماتیسم 

پیشگیری از گردن درد

بیشتر گردن دردها به دلیل موقعیت بد گردن و سن بالای فرد اتفاق می افتد . حال برای پیشگیری از این اتفاق، اقداماتی را به شما توصیه می کنیم :

- موقعیت گردن خود را اصلاح کنید :

زمانی که ایستاده اید یا نشسته اید، مطمئن باشید که خط شانه های شما مستقیم با باسن و گوش های شما نیز مستقیم با شانه هایتان موازی باشد . 

- کمی به خودتان استراحت دهید :

اگر قرار است که مسیر طولانی را رانندگی کنید یا مدت زمان زیادی را پشت کامپیوتر بنشینید، چند دقیقه ای وسط آن به خود استراحت دهید و از پشت میز بلند شوید و حرکات کششی گردن و شانه را انجام دهید . 

- میز، صندلی و کامپیوتر خود را تنظیم کنید :

مانیتور کامپیوتر شما باید مقابل چشمانتان باشد. زانوهای شما نیز باید پایین تر از باسن شما باشد و صندلی شما نیز حتما باید دستگیره داشته باشد. 

- موقع صحبت کردن با تلفن همراه:

گوشی موبایل خود را بین گوش و شانه خود قرار دهید که مجبور باشید گردن خود را خم کنید. 

- سیگار را ترک کنید :

سیگار کشیدن تا حد زیادی باعث گردن درد فرد می شود.

 - لوازم سنگین بلند نکنید:

از حمل لوازم سنگینی که وزن آن روی گردنتان است، خودداری کنید.

لوازم سنگین

منبع : نمناک 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied