`
شمانیوز
شما نیوز

بورس

ارز فی

پرداخت وام به سهامداران بورس | جزییات اعطای وام به بورس بازان

امروز (یکشنبه 30 آبان ماه) نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره طرح وام به متضرران بورسی، خبر داد.

به گزارش شما نیوز: امروز (یکشنبه 30 آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد 3 هزار و 480 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 1 میلیون و 386 هزار و 972 واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن بورس با افت 199 واحدی روبرو شد و در ارتفاع 383 هزار و 327 واحدی قرار گرفت. در حال حاضر، بورس در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این عوامل، موجب نگرانی سهامداران بورس را فراهم کرده است و آیا در روزهای آینده، وضعیت بورس بهتر می شود؟!
«محمد خدابخشی» نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این خصوص، گفت: با توجه به ضرر سهامداران حقیقی خرد در بازار سرمایه، در جلسه با رئیس سازمان بورس پیشنهاد شد تا در قبال ارزش تابلو سهامی به عنوان وثیقه لحاظ شود، تا وام قرض‌الحسنه‌ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به سهامداران متضرر پرداخت شود.
خدابخشی افزود: این وام با بازپرداخت سه تا پنج ساله می‌تواند، بخشی از ضرر این افراد را جبران و به این سهامداران خرد کمک کند و در مقابل از سهام این افراد می‌توان به عنوان وثیقه استفاده کرد.
البته به نظر می‌رسد با افت شاخص کل بورس و کاهش ارزش پرتفوی سهامداران بورسی بیشتر افراد مشمول این وام شوند. هنوز جزئیات بیشتری از این طرح منتشر نشده است اما مساله اینجا است که با چه سازوکاری مبلغ وام برای هر نفر مشخص می‌شود؟ و منبع تخصیص این تسهیلات از کجا خواهد بود؟
اگر قرار باشد وام با نرخ بهره و اقساط ماهانه بالا به سهامداران تعلق بگیرد ضرر آن‌ها جبران نمی‌شود بلکه باید هزینه بیشتری را هم به بانک‌ها بپردازند.
همچنین، شرایط فعلی وام‌دهی بانک‌ها به متقاضیان دریافت وام سخت و دشوار است اگر چنین طرحی هم به مرحله اجرا برسد هر فرد باید علاوه بر سپرده‌گذاری در بانک ضامن رسمی مورد تایید بانک هم ارائه کند.  در شرایط فعی به نظر می‌رسد تا برنامه مشخصی در این باره صورت نگیرد عملی شدن آن با دشواری رو به رو شود.
وام قرض‌الحسنه با سود چهار درصد است اگر بازپرداخت این وام سه ساله (۳۶ ماهه) باشد اقساط ماهانه این وام دو میلیون و ۹۵۲ هزار تومان خواهد بود. همچنین، اگر بازپرداخت این وام پنج ساله (۶۰ ماهه) باشد اقساط آن یک میلیون و ۸۴۱ هزار تومان خواهد بود.

عامل تاثیر گذار بر روند بورس هفته جاری

مهمترین فاکتور خبری برای هفته آینده، اخبار مربوط به بودجه است که می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد. این طور که شنیده می‌شود تصمیم بر آن شده که دلار در بودجه با نرخ ۲۲ الی ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و این یعنی نرخ دلار نیمایی به عنوان مرجع رسمی قیمت دلار در نظر گرفته خواهد شد که این هم باز به نفع بازار سرمایه و سیگنال مثبتی برای کلیت بازار است.
در هفته گذشته، شاهد شاهد خروج 120 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بودیم اما در صندوق‌های بادرآمد ثابت هم هیجان ورود پول حقیقی نداشتیم که این نشان از انتظارات تورمی افراد حقیقی است که با رشد قیمت دلار ترجیج می‌دهند سرمایه‌هایشان را کمتر به‌صورت ریال نگه دارند. این ریزش های روزهای اخیر بازار با سال گذشته تفاوت معناداری دارد. در سال گذشته پی بر ایی کلیت بازار بالا بود ولی امروز پی بر ایی بازار به اعداد جذابی رسیده است و کم نیستند سهم هایی که به لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی قرار گرفته است و بدین جهت است که می‌توانیم بگوییم بازار سهام یکی از ارزانترین بازارها در شرایط فعلی است و برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلندمدت دارند می‌تواند جذاب باشد.
اما نکته جالب و راهبردی برای معاملات هفته آینده، نسبت تغییرات شاخص هم‌وزن به شاخص‌کل است. در طی دو سه ماه اخیر وضعیت شاخص‌کل نسبت به شاخص هم‌وزن بهتر بود یعنی در روزهای مثبت شاخص‌کل رشد بیشتر و در روزهای منفی درصد منفی کمتری را تجربه می‌کرد. اما در هفته گذشته شاهد بهبود نسبی شاخص‌کل هم‌وزن به شاخص‌کل هستیم.
در تصویر زیر نسبت نمودار شاخص‌کل هم‌وزن به شاخص را می‌بینیم. از آنجایی که شاخص‌کل هم‌وزن در صورت این نسبت قرار گرفته، هر زمان نمودار صعودی باشد یعنی وضعیت شاخص هم‌وزن بهتر است و بالعکس.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied