`
شمانیوز
شما نیوز

حسن یزدانی

ارز فی

جدال حسن یزدانی با حریف روس | رقیب جدید حسن یزدانی کیست

حسن یزدانی با آرتور نایفونوف، دارنده مدال برنز جهان و المپیک در سال 2021 مبارز می کند.

به گزارش شمانیوزحسن یزدانی کشتی گیر وزن 86 کیلوگرم ایران است. حسن یزدانی در مسابقات جهانی کشتی آزاد که در نروژ برگزار شد موفق گردید با شکست دیوید تیلور به مدال طلای جهانی دست پیدا کند. حسن یزدانی بعد از مدتی استراحت باید خودش را برای یک نبرد جذاب و تماشایی در لیگ کشتی آماده کند. حسن یزدانی با آرتور نایفونوف، دارنده مدال برنز جهان و المپیک در سال 2021 مبارز می کند.

به نظر می رسد سال سخت و پرچالش حسن یزدانی تمامی ندارد. او که به فاصله 2 ماه در المپیک توکیو و مسابقات جهانی نروژ با دو رقیب اصلی خود یعنی آرتور نایفونوف و دیوید تیلور کشتی گرفت، حالا باید بعد از مدتی استراحت خودش را برای این نبردهای تکراری آماده کند.

نابغه جویباری که با کسب مدال طلای وزن 86 کیلوگرم جهان آن هم با شکست دیوید تیلور در فینال اتفاق تلخ فینال توکیو را جبران کرد و با استقبال پرشوری در ایران مواجه شد، در یک ماه اخیر به استراحت پرداخته، اما حالا قصد دارد در مرحله نهایی لیگ برتر کشتی آزاد روی تشک برود

در شرایطی که سه تیم مازندرانی به نیمه نهایی لیگ برتر رسیده اند، حسن یزدانی با تیم تازه وارد فولادین ذوب آمل توافق کرده تا در دو کشتی حساس نیمه نهایی و فینال برای آن ها روی تشک برود. قرارداد ستاره کشتی ایران فردا به صورت رسمی ثبت خواهد شد.

اما امروز اتفاقی غیرمنتظره و جذاب رخ داد تا حتی حضور حسن یزدانی در لیگ برتر داخلی ایران را هم به چالشی جدی برای او تبدیل کند. آرتور نایفونوف، دارنده مدال برنز جهان و المپیک در سال 2021 که برای حضور در تورنمنت نظامیان جهان در تهران حاضر شده بود، با تیم سهند ارس برای شرکت در مرحله نهایی لیگ برتر کشتی آزاد به توافق رسید و قرارداد امضا کرد

علیرضا رضایی، سرمربی تیم سهند ارس که تیمش باید در نیمه نهایی برابر فولادین ذوب آمل به میدان برود، دست به ریسک بزرگی زده و کشتی گیر روسی را با مبلغ چند هزار دلار جذب کرده تا در نیمه نهایی وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی را با چالش بکشد.

در حالی که رقابت در سایر اوزان هم بین این دو تیم جذاب و تماشایی است، اما کشتی وزن 86 کیلوگرم با حضور نفر اول و سوم جهان حساس تر از هر دیدار دیگری خواهد بود.

این اتفاق در حالی رخ خواهد داد که حسن یزدانی در چند ماه اخیر دو بار نایفونوف را در نیمه نهایی المپیک و نیمه نهایی مسابقات جهانی شکست داده و قبلا هم سابقه شکست این کشتی گیر را داشته است، اما شاید به خاطر نبودن او در اوج آمادگی، شرایط این بار برایش سخت تر از گذشته باشد. قطعا نایفونوف هم انگیزه های زیادی برای جبران شکست های قبلی خود مقابل یزدانی آن هم در تهران خواهد داشت. این کشتی احتمالا در حضور تماشاگران ایرانی و در سالن 12 هزار نفری آزادی روز 18 آذرماه برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر حسن یزدانی خودش را باید برای راند پنجم مبارزه با دیوید تیلور هم آماده کند؛ اتفاقی که 21 بهمن ماه در تگزاس آمریکا و در جریان دیدار دوستانه تیم های کشتی آزاد ایران و آمریکا رخ می دهد. این سال سخت و پرچالش برای ستاره کشتی ایران همچنان ادامه دارد.سن با حریف روسی برای راند پنجم نبرد جذاب آماده می‌شود.

حسن یزدانی

بیوگرافی و زندگینامه کامل حسن یزدانی 

نام :حسن 

نام خانوادگی :یزدانی چراتی

تاریخ تولد :7 دی 1373

محل تولد :جویبار

وزن :86کیلوگرم

قد :181 cm

حسن یزدانی یکی از نوابغ کشتی آزاد ایران می باشد بطوری که حسن یزدانی تا به حال در تمام مسابقات و تورنمنت های مختلف خوش درخشیده است و تجربه بالا رفتن از سکوهای (مسابقات آسیایی، مسابقات جهانی، مسابقات المپیک) را در کارنامه خود دارد، همچنین حسن یزدانی از کشتی گیران محبوب ایرانی است و این پهلوان تا به حال هیچ حاشیه ای نداشته و تمرکز وی تنها بر روی ورزش کشتی است. وی اعتقاد دارد که اگر برای هدفی با تمام وجود تلاش کنید حتما موفق می شوید و به آن هدف خواهید رسید.

حسن یزدانی یکی از شش کشتی گیر آزادکار ایرانی است که موفق به کسب مدال طلای مسابقات المپیک شده است. او با یک مدال طلای المپیک و یک مدال طلای جهان و یک مدال نقره جهان در رده بندی بهترین کشتی گیران ایران در رشته کشتی آزاد در رتبه هفتم قرار دارد و با توجه به سن کمش می تواند در سالهای آینده یکی از برترین کشتی گیران تاریخ ایران بشود.

حسن یزدانی در یک خانواده 6 نفره زندگی می کند و 3 برادر دارد و حسن یزدانی پسر سوم این خانواده است. پدر حسن یزدانی هم در رشته کشتی فعالیت داشته است اما نه بطوری که به صورت حرفه ای کشتی را دنبال کند و کشتی سنتی کار می کرد.

محل زندگی حسن یزدانی در گیل خواران شهرستان جویبار می باشد، همچنین حسن یزدانی در رابطه با مردم شهرش اینگونه می گوید:هم شهری هایم برای قهرمانان احترام بسیاری قائل هستند و علاقه بسیاری به ورزش کشتی دارند.

حسن یزدانی

شروع کشتی حسن یزدانی

حسن یزدانی در دوران کودکی اش زمانی که مسابقات در شهرستان جویبار برگزار می شد، برای تماشا در مسابقات حضور پیدا می کرد و اینگونه شد که یزدانی به ورزش کشتی علاقه پیدا کرد.

هدف حسن یزدانی در کشتی

کشتی گیر حسن یزدانی:از همان روزهای ابتدایی که کشتی را شروع کردم، با این هدف کشتی را به صورت حرفه ای دنبال کردم که به بالاترین مقام در ورزش برسم.

حسن یزدانی

تحصیلات حسن یزدانی

کشتی گیر حسن یزدانی دانشجوی سما دانشگاه آزاد است و تحصیلات خود را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر پیگیری می کند، وی دارای مدرک کارشناسی مدیریت می باشد.

علی اعظم یزدانی پدر حسن یزدانی قهرمان دلاور کشتی آزاد کشورمان در گفت و گو با خبر ورزشی، درباره قهرمانی حسن یزدانی در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو نروژ و آینده فرزندش در کشتی آزاد کشورمان و همچنین اتفاقاتی که ظرف این مدت رخ داده است حرف زد. متن این پرسش و پاسخ در ادامه می‌آید:

ظاهراً از زمان قهرمانی حسن یزدانی، شهر جویبار یکسره بیدار است؟

بله! این لطف خدا بود که این اتفاق بزرگ برای کشتی ایران و البته شهر جویبار رخ داد. در این مدت ازدحام جمعیت اطراف منزل ما و البته خیابان‌های شهر اینقدر زیاد بود که ما شرمنده مردم می‌شدیم. مردم خوب جویبار و استان مازندران که چه عرض کنم، لابلای جمعیت می‌بینم که مردم از شهرهای دور خودشان را به اینجا رسانده اند تا با حسن دیدار کنند و به او تبریک بگویند. از کل کشور افرادی در جویبار هستند که باورتان نمی‌شود. می‌خواهم از طریق خبر ورزشی بگویم که من به این همه شور و شوق ملت ایران افتخار می‌کنم و دست تک تک کسانی که به جویبار آمده اند را می‌بوسم.

حسن یزدانی

پدر چنین قهرمانی بودن چه احساسی دارد؟

نمی‌توانم آن را توصیف کنم. حس شادی زیادی دارم. خوشحالم که فرزندم پرچم کشورمان را برای چندمین بار به اهتزاز درآورد. البته این بار تفاوت ویژه ای داشت و آن این بود که حریف سرسختش را شکست داد. حریفی را شکست داد که چند بار حسن را مغلوب کرده بود. شکست دادن حریف آمریکایی طعم شیرینی برای مردم ایران داشت که من به عنوان پدر حسن به این موضوع افتخار می‌کنم. با چشم می‌بینم که شکست تیلور چقدر به دل ملت ایران چسبیده است.

شما غیر از حسن سه پسر دیگر هم دارید. چرا آنها در کشتی موفق نشدند؟

شرایط حسن و عشق و علاقه اش به کشتی با بقیه آنها فرق داشت. پسر بزرگ من هم کشتی گیر بود اما او دوست داشت ره صد ساله را یک شبه برود. پسر بزرگم که از حسن بزرگتر است می‌خواست ظرف یک سال همه قهرمانی‌ها را به دست بیاورد اما حسن اینگونه نبود و کم کم خودش را به این جایی رساند که مایه افتخار ایران و ایرانی شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied