`
شمانیوز
شما نیوز

پاساژ علاءالدین

پاساژ علاءالدین مجوز ساخت ۲ طبقه اضافه بنا از دادگاه گرفت

پاساژ علاءالدین که چند سال پیش یک طبقه اضافه بنایش توسط شهرداری تخریب شده بود، حالا از دادگاه مجوز ۲ طبقه اضافه بنا گرفته است.

به گزارش شمانیوز: مالک پاساژ علاءالدین با رای دادگاه مجاز به ساخت ۲ طبقه دیگر بر روی این ساختمان شد.

پیش از این در ابتدای سال ۹۶ شهرداری تهران یک طبقه اضافه بنای علاءالدین را با رای دادگاه تخریب کرده بود که علت آن هم ایمنی پایین علاءالدین و جلوگیری از وقوع حادثه اعلام شده بود.

به ویژه اینکه مدتی قبل از ساخت طبقه اضافی، طبقه چهارم علاءالدین هم دچار آتش سوزی شده بود.

فتح‌الله تیموری، معاون وقت عملیات آتش‌نشانی تهران در پی این آتش سوزی گفته بود: این ساختمان ناایمن است و با توجه به اینکه در این مجتمع فروشگاه‌های کوچک و انبوهی از لوازم جانبی گوشی تلفن همراه، رایانه و لوازم صوتی به‌صورت ناایمن در کنار انباشته شده است، بروز یک حادثه بسیار کوچک می‌تواند به فاجعه‌ای با تلفات انسانی و خسارت‌های مالی بزرگ تبدیل شود.

ماجرای ساخت طبقه اضافی در سال ۹۵

سال ۹۵ همزمان با حادثه پلاسکو حساسیت‌ها نسبت به علاءالدین و ساختمان‌های تجاری مشابه مانند ساختمان آلومینیوم بیشتر شد. در همین وضعیت مالک علاءالدین تصمیم به افزودن یک طبقه و تبدیل علاءالدین به ساختمانی ۷ طبقه را گرفت و دست به کار شد.

شهرداری منطقه ۱۱ مخالفت خود را اعلام کرد و خواستار توقف عملیات ساخت از سوی مالک شد اما کار ساخت و ساز انجام شد.

شورای شهر و شهرداری تهران برای رسیدن به یک راه حل مذاکرات با مالک را آغاز کردند، تا اینکه ابوالفضل قناعتی عضو شورای چهارم شهر تهران خبر داد: قرار بود مالک تا پایان شهریورماه نسبت به تخریب طبقه اضافه اقدام کند؛ اما برخلاف وعده‌های داده‌شده، طبقات اضافی تخریب نشد.

شهرداری تهران طی هماهنگی با تورگ، دادستان شعبه هفتم مقرر کرد درصورت عدم‌تمکین مالک پاساژ به قوانین و عدم‌تخریب، شهرداری منطقه ۱۱ با انتخاب پیمانکار رأسا اقدام به تخریب طبقه اضافه کند. در نهایت با ورود شورای تامین به ماجرا، این طبقه توسط شهرداری تخریب می‌شود.

تخریب طبقه هفتم علاءالدین سه ماه طول کشید و به سر انجام رسید. اما این پایان این ماجرا نبود، زیرا که علاءالدین فارق از ساخت طبقه اضافی فاقد ایمنی هم هست و همین موضوع سبب شده بود که کسبه فعال در این پاساژ بار‌ها به شورای شهر تهران نامه بنویسند و خواستار تامین ایمنی آن شوند.

سال ۹۶ محمد سالاری، رئیس وقت کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: مالک به الزام شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی تمکین نمی‌کند، چنانچه صاحبان سرقفلی علاءالدین طوماری برای شورای شهر نوشتند و از وضعیت ایمنی آن اظهار نگرانی کردند.

مالک ساختمان علاءالدین دوباره تصمیم به ساخت اضافه بنا دارد و این بار نه برای یک طبقه بلکه برای دو طبقه آن هم با حکم دادگاه و به صورت قانونی اقدام کرده است.

 

 

پاساژ علاءالدین

پاساژ علاءالدین

هر بار که شهر تهران دچار حادثه ای نظیر پلاسکو یا سینای اطهر شده است، موضوع ایمنی تبدیل به اولویت اول نهادهای مرتبط با آن شده است. شورای شهر، پلیس، شهرداری و قوه قضائیه به سرعت پای کار می آیند و سخن از سرعت برخورد با عوامل حادثه می کنند.

در بسیاری از موارد، عدم ایمن سازی ساختمان ها، سبب بروز حادثه شده است و علت نبود ایمنی هم کاهش هزینه ها عنوان شده است. در حالیکه در صورت بروز حادثه، هزینه ای که به یک ساختمان تحمیل می شود، دهها برابر هزینه تامین ایمنی است و در صورت خسارات جانی هزینه ای جبران ناپذیر دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید