`
شمانیوز
شما نیوز

بازنشستگان | بازنشستگان تامین اجتماعی

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق، این کمیسیون پیشنهاد داده که حداقل حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت ۰به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد

به گزارش شمانیوز: حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. با این حساب،‌حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر است؟

پیشنهاد دولت افزایش یک میلیون تومانی حقوق کارمندان در سال آینده بوده. اما کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت را داده است. یعنی افزایش دو میلیون تومانی حداقل حقوق!

بر اساس اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق، این کمیسیون پیشنهاد داده که حداقل حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت ۰به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد. با این حساب، اگر پیشنهاد کمیسیون تلفیق در صحن علنی هم تصویب شود، حداقل حقوق بازنشستگان دولت سال آینده به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.

اما آیا این افزایش حقوق، شامل دیگر بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی هم می‌شود؟

 

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

هنوز جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال آینده اعلام نشده است. اما به گفته رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، امسال حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه کار، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

اما حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سال آینده چقدر می‌شود؟ هر سال میران افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، معادل افزایش حقوق کارگران تغییر می‌کرد. یعنی مبنای افزایش حقوق سالانه بازنشستگان تامین اجتماعی، میزان افزایش حقوق کارگران است.

بر این اساس به نظر می‌رسد که هنوز مشخص نیست که حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر تغییر می‌کند. گمانه‌زنی‌ها می‌گوید حداقل حقوق کارگران در سال آینده بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.

اگر چنین باشد می‌توان انتظار داشت که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم به بالای ۵ میلیون تومان برسد.

 

مشکل افزایش حقوق چیست؟

آنگونه که رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده، حقوق بازنشستگان تامن اجتماعی در مقایسه با بازنشستگان کشوری و لشکری کمتر است.

هفته گذشته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد قرار است به زودی در جلساتی با نمایندگان کانون‌های بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کشور و وزیر رفاه، رئیس سازمان تامین اجتماعی و رییس سازمان برنامه و بودجه تصمیمات جدیدی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته شود.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که سازمان تامین اجتماعی با کسری بودجه مواجه است و احتمالا توان افزایش قابل توجه بازنشستگان خود را ندارد.

سازمان تامین اجتماعی امسال بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان برای حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان پرداخت کرده و ماهیانه ۵ هزار میلیارد تومان کسری برای پرداخت حقوق دارد.

مشخص نیست که با این کسری بودجه که مدام در حال افزایش است، این سازمان توان این را دارد که حداقل حقوق بازنشستگان خود را افزایش بدهد یا نه.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها