`
شمانیوز
شما نیوز

مذاکرات وین

نظرتان درباره توافق در مذاکرات وین را بنویسید | تاثیر توافق بر کاهش قیمت ها چقدر است؟

امروز نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد همه مذاکره‌کنندگان اتفاق نظر دارند که مذاکرات وین وارد مرحله نهایی شده است. اینکه این مرحله نهایی دقیقا چه زمانی است را نمی دانیم، اما آنچه که مسلم است توافق در دسترس است. اما این توافق چه تاثیری بر روی معیشت مردم خواهد داشت؟

به گزارش شمانیوز : احتمال توافق ایران و آمریکا در مذاکرات وین در حالی قوت گرفته است که روسیه و آمریکا بر سر مسئله اوکراین با یکدیگر در نزاع و جنگ سرد هستند. موضوع توافق درمذاکرات را که به اذعان کارشناسان و سیاستمداران وارد فاز نهایی خود شده است، اقتصاد و سیاست را در سطح داخل و بین الملل دچار نوسانات بسیاری کرده است. نظر شما در این باره چیست؟ توافق انجام می‌پذیرد یا نه؟ تضمین آمریکا چگونه خواهد بود؟ توافق احتمالی چه تأثیری بر روند کاهش قیمت ها و نرخ تورم خواهد داشت؟ برای ما نظر خود را در این رابطه حتما بنویسید.

وانگ کان نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز گذشته (شنبه) تصریح کرد که مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران وارد مرحله نهایی شده است.

بنا بر گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست، کان تصریح کرد: «تمامی مذاکره‌کنندگان موافق هستند که ما به مرحله نهایی رسیده‌ایم، به ویژه آن‌که همکاران ایرانی ما بسته نهایی خود را پیشنهاد داده‌اند».

مذاکره‌کننده ارشد چین در مذاکرات وین سپس ابراز امیدواری کرد که ایران «رسماً بازخوردهای مکتوب خود را درباره بسته پیشنهادی برای بحث توسط همه طرف‌ها ارائه کند».

 

آمریکا باید تصمیم خودش را بگیرد

شبکه «سی جی تی ان» نیز گزارش کرد که یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی روز گذشته (شنبه) اعلام کرد که ارائه پیشنهادات امری معمول در هر مذاکراتی است و «ایران از روز اول در ارائه ایده‌ها و پیشنهادات جدید پیشگام بوده و طرف‌های دیگر را نیز تشویق به چنین کاری کرده است».

این منبع همچنین در خصوص پیشنهادهای طرف‌های مقابل نیز گفته است که تیم مذاکره‌کننده ایرانی همیشه هرگونه پیشنهاد جدید را با دقت بررسی می‌کند، البته اگر پیشنهادی در کار باشد.

طبق این گزارش، این منبع آگاه در خصوص عدم تصمیم‌گیری آمریکایی‌های گفت: «آمریکا در نهایت باید تصمیم‌ بگیرد و به کش دادن این فرآیند و بلاتکلیفی خود پایان دهد».

 

ابراز امیدواری پیشرفت در مذاکرات توسط اروپایی ها

ادامه دور هشتم مذاکرات وین در حالی در پایتخت اتریش در جریان است که دیپلمات‌های غربی در روزهای اخیر در خصوص پیشرفت در مذاکرات بسیار ابراز امیدواری کرده‌اند و پنجشنبه شب (۲۱ بهمن ماه)، «استفانی الحق» مذاکره‌کننده ارشد انگلیس و مدیر امور غرب آسیا و آفریقای شمالی در پیامی در صفحه توییتر خود تصریح کرد که دیدار وی با «علی باقری کنی» مذاکره‌کننده ارشد ایران و مورا شاهد، «تبادلات سازنده‌ای» بوده است.

ادامه دور هشتم مذاکرات به منظور رفع تحریم‌ها بعد از ۱۱ روز وقفه روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه در شهر وین از سر گرفته شد و روز پنجشنبه هفته گذشته نیز رایزنی‌ها در شهر وین پایتخت اتریش در جریان بود و در همین چارچوب نشست هیأت‌های ایران و اتحادیه اروپا به ریاست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌و‌گوها در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.

پس از آن نیز علی باقری و میخائیل اولیانوف مذاکره کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در نشستی دوجانبه به گفت‌وگو نشستند. علاوه بر آن نشستی با حضور باقری و مذاکره کنندگان سه کشور اروپایی و انریکه مورا برگزار شد. روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز جلسات متعدد در وین برگزار شد.

 

مصمم به یک توافق خوب هستیم

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز ۲۱ بهمن ماه در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران در آستانه چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در اظهاراتی با بیان این‌که «با جدیت، برنامه و ابتکار در میز مذاکره حضور داریم و برای رسیدن به یک توافق خوب مصمم هستیم.»

وی گفت: «زمان پایان مذاکره را ترجمان اراده طرف‌های غربی در پایبندی کامل آنها به رفع تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان تعیین خواهد کرد.»

 

تاثیر توافق بر کاهش قیمت ها چقدر است؟

بازارهای اقتصادی و حتی سیاسی در داخل و خارج از کشور منتظر نتیجه مذاکرات در وین در نوسانات به سر می برند. قیمت دلار، مسکن، خودرو، طلا و سکه همگی تحت تاثیر روند مذاکرات قرار گرفته و یک روز افزایشی و روز دیگر کاهشی می‌شوند. بازارهایی که بسیاری منتظر لغو تمامی تحریم ها هستند تا بتوانند صادرات و واردات را انجام دهند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که در صورت توافق و لغو تمامی تحریم ها قطعا بازارها با التهاب کاهشی رو به رو خواهند شد. اینکه تمامی تحریم ها لغو و دارایی های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر آزاد شود، طبعا دارای تاثیرات فراوان در بازارهای اقتصادی و سیاسی خواهد بود. 

امکان صادرات و واردات با بازارهای بین المللی، مشکلات بسیاری از قبیل تامین مواد اولیه و فروش کالاهای تولیدی در بازارهای خارجی را حل خواهد کرد که این خود دلیل رقابت در داخل و ارزآوری برای کشور از طریق صادرات کالاهای داخلی است. کیفیت و کمیت کالاهای تولید داخل به مراتب بهتر و در نزدیکی استانداردهای بین‌المللی خواهد بود و از این رو قیمت تولیدات داخلی نیز با نمونه های خارجی برابری خواهد کرد که این مسئله سبب رقابت سالم و درخور تحسین در سطح کالاهای مصرفی است.

قیمت دلار، طلا و سکه که به صورت جهانی تعیین می شود با اوضاع کنونی تغییری محسوس خواهد داشت. چرا که الان دلیل این موضوع که به چه دلیل در بازارهای جهانی قیمت ها صعودی است ولی در ایران کاهشی و یا بالعکس مشخص نیست. 

از نظر قیمت خودرو و بازار مسکن نیز به دلیل وجود رقبای خارجی سطح کیفیت و قیمت محصولات بهتر خواهد بود و تمامی محصولات با احتساب نرخ واقعی دلار و ارز و همچنین امکان ورود مواد اولیه قطعا و بدون تردید کالاهای باکیفیت و قیمت مناسبت را خواهیم داشت.

به شرطی که نظارت اصلی و مبارزه با رانت و فساد سرلوحه کار دولت ادامه دار و قاطعانه تر باشد.

اما اینکه این توافق چقدر می‌تواند محتمل باشد و در صورت به سرانجام رسیدن روند مذاکرات و دست یافتن به یک توافق خوب چه میزان کاهش قیمت و تورم را در بر خواهد گرفت؟ سوالاتی است که همه ما و حتی صاحبنظران و کارشناسان را درگیر خود کرده است. شما هم برای ما نظر خود را بنویسد..

در صورت توافق روند قیمت ها در بازارها کاهشی خواهد بود یا افزایشی؟ چرا؟ 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها