`
شمانیوز
شما نیوز

سریال های نوروزی

فهرست سریال های نوروزی | ساعت و زمان پخش سریال نوروزی

سریال‌های جدیدی که قرار است تعدادی از آنها در نوروز ۱۴۰۱ از تلویزیون نمایش داده شوند، تنوع زیادی دارند؛ از سریال‌های ویژه مثل «موسی(ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری گرفته تا سریال‌هایی با موضوع سبک زندگی. کیانوش عیاری، کارگردان سریال به‌یادماندنی «روزگار قریب» هم یک سریال جدید به نام «۸۷ متر» دارد.

به گزارش شمانیوز: حدس و گمان‌ها درباره تغییرات ساختاری سازمان دارد ظاهراً به یقین تبدیل می‌شود. پیمان جبلی که از مهرماه سکان رسانه ملی را در دست گرفته، هنوز مدیرانی برای ۲ معاونت اصلی صداوسیما منصوب نکرده است. همین موضوع باعث شده که حذف این دو معاونت در سازمان جدی‌تر از همیشه مطرح شود.

جبلی، هفته گذشته رئیس جدید ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه‌ای صوت و تصویر فراگیر) را منصوب کرد و محسن شاکری‌نژاد را به‌عنوان رئیس تحقیقات رسانه ملی معرفی کرد.

سیما فیلم به‌عنوان یکی از محوری‌ترین بخش سازمان کارش را ادامه می‌دهد اما زمزمه‌های تغییر در مدیریت آنجا هم به گوش می‌رسد. با این حال در بخش تولید سریال‌های تلویزیونی، سازمان کنداکتور تولیداتش را ادامه می‌دهد. تقریبا سریال‌های نوروزی ۱۴۰۱ مشخص شده‌اند و مابقی سریال‌ها هم با نظارت مستقیم جبلی کارشان را پیش می‌برند.

برخی از سریال‌های ویژه (الف) سازمان در انتظار تصویب بودجه هستند، برخی هم در مرحله نگارش فیلمنامه. در این میان سریال‌ «سلمان فارسی» به تصویربرداری خود ادامه می‌دهد. با توجه به طولانی بودن تولید سریال‌های تاریخی الف زمان پخش آنها مشخص نیست و باید دید شبکه‌های تلویزیونی با چه سریال‌هایی در سال‌ آینده آنتن خود را پر می‌کنند.

 

تغییرات در راه است

شنیده‌ها از رسانه ملی زیاد است اما یکی از انتصاباتی که در هفته‌های پایانی اسفندماه قوت می‌گیرد، در سیمافیلم است. گفته می‌شود جواد رمضان‌نژاد، مدیر فعلی آن به شبکه یک سیما می‌رود تا مدیریت این شبکه را به‌دست بگیرد. نام مجید زین‌العابدین در چندماه اخیر مکرر شنیده شده است. به‌نظر می‌رسد مجید زین‌العابدین، مدیر فعلی شبکه یک سیما نیز در چینش جدید معاون اجرایی و رئیس حوزه ریاست خواهد شد و برنا فیروزی که پیش از این در این مسئولیت فعالیت می‌کرد به‌عنوان معاون فنی مشغول به ادامه خدمت خواهد شد.

 

سریال‌های نوروزی‌

اما کدام سریال‌ها در نوبت پخش از شبکه‌های مختلف سیما در ایام نوروز ۱۴۰۱ هستند؟

فصل سوم «زیرخاکی» از تولیدات سیما فیلم، «خداداد» و «دردسرهای شیرین» ۳ سریال در ژانر کمدی هستند که تاکنون به‌عنوان گزینه‌های پخش در نوروز ۱۴۰۱ از سوی شبکه‌های تلویزیونی اعلام شده‌اند.

همچنین به‌گفته سازندگان، سریال «جناب‌عالی» نیز در ژانری کمدی از دیگر گزینه‌های پخش برای نوروز است اما از سوی تلویزیون رسما اعلام نشده است. به‌گفته سازندگان فصل چهارم «نون.خ» با توجه به اعلام قبلی این مجموعه به نوروز امسال نمی‌رسد.

خداداد به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی سعید سعدی این روزها در حال آماده‌سازی برای پخش در نوروز ۱۴۰۱ از شبکه ۲ سیماست. طبق اعلام شبکه ۵ سیما قرار است سریال «دردسرهای شیرین» روی آنتن نوروزی این شبکه برود؛ سریالی که کارگردانی آن را سهیل موفق برعهده دارد. هم‌اکنون نیز تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی در تهران در حال انجام است.

 

خودخواسته و ۸۷متر در نوبت پخش

شبکه اول هم‌اکنون ۳ سریالی را که کلید زده در دست تولید بوده و یا در نوبت پخش قرار گرفته است. به‌نظر قرار است طلسم پخش «۸۷ متر» کیانوش عیاری در سال آینده شکسته شود و  جدیدترین ساخته عیاری روی آنتن این شبکه برود.

«خوشنام» از دیگر کارهای شبکه است که به کارهای پس تولید خود رسیده و سریال «خودخواسته» علیرضا بذرافشان هم درنوبت پخش است؛ سریالی کمدی و در عین حال معمایی که مرحوم عزت‌الله مهرآوران آخرین بازی‌اش را در این سریال داشته. خودخواسته داستانی را در سال ۱۳۲۰ روایت خواهد کرد که ادامه آن به دهه ۹۰می‌رسد.

 

تب و تاب به سبک زندگی

۲ سریال «تب و تاب» به کارگردانی داریوش مختاری و فصل چهارم «از سرنوشت» به کارگردانی محمدرضا خردمندان از تولیدات شبکه ۲ است. این شبکه سریال «شب بیدار» رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام را هم در دست دارد. نام این سریال در زمان پخش تغییر کرده است. تصویربرداری تب و تاب از ۲۱ شهریورماه آغاز شد. این سریال با موضوع خانواده ایرانی و توجه به سبک زندگی در ۲۵ قسمت آماده می‌شود.

 

«سلمان فارسی» داوود میرباقری

«سلمان فارسی» داوود میرباقری همچنان در دست تولید است. اوایل بهمن‌ماه بود که جبلی، رئیس سازمان برای دومین بار به پشت صحنه این سریال تاریخی رفت. داوود میرباقری به همراه عوامل سریال سلمان فارسی پس از شاهرود، جلفا، شهرک سینمایی نور قم، سواحل مازندران و جزیره قشم، اکنون در شهرک غزالی مستقر شده‌است و به مسیر فیلمبرداری خود ادامه می‌دهد.

همزمان با فیلمبرداری بخش‌های پایانی فصل بیزانس در شهرک غزالی، ساخت تجهیزات در شهرک سینمایی غزالی و ساخت برخی دکورها در مناطق مورد تأیید تیم سازنده نیز در حال انجام است.

 

حضرت موسی(ع) در مرحله پیش‌تولید

یکی از سریال‌هایی که تولیدش خبرساز شده، حضرت موسی(ع) است؛ سریالی که سرانجام کارگردانی‌اش به ابراهیم حاتمی‌کیا رسیده و گفته می‌شود در جلسه کمیسیون تلفیق مجلس که پیمان جبلی، رئیس رسانه ملی هم در آن جلسه حضور داشته مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت سریال مطرح شده است. سریال حضرت موسی(ع) پروژه چندساله تلویزیون است که ابتدا فرج‌الله سلحشور به‌عنوان کارگردان آن مطرح شد. با درگذشت او قرعه به نام جمال شورجه افتاد و در مسیر پژوهش و فراهم کردن شرایط تولید، این فیلمساز هم دچار بیماری شد و نتوانست این سریال را کلید بزند.

بعد از بحث‌های فراوان، ابراهیم حاتمی‌کیا وارد ماجرا شد و او کارگردانی این سریال را بر عهده گرفت. بحث‌های مختلفی درباره تهیه‌کنندگی و کمک اسپانسری سازمان اوج به حاتمی‌کیا و سریال «موسی» مطرح شد که بعد از شایعات فراوان، دریالعل، مدیر گروه فیلم و سریال این سازمان هنری و رسانه‌ای اعلام کرد که همین الان به سریال «سلمان‌فارسی» هم کمک می‌کنیم. مثلاً بخشی از دکورمان را در اختیارشان قرار داده‌ایم و باز هم کمک بخواهند دریغ نخواهیم کرد. به‌نظر این سریال در مرحله پیش‌تولید قرار دارد.

 

«عملیات مهندسی» در حال نگارش

سریال «عملیات مهندسی» هم براساس فیلمنامه‌ای از حسین تراب‌نژاد در ۶ قسمت و به سفارش مرکز سیمافیلم در حال نگارش است. قصه عملیات مهندسی در بهار و تابستان سال ۶۱ می‌گذرد؛ مقطعی که بعد از هدف قرار دادن خانه موسی خیابانی تیم‌های امنیتی به‌دنبال بقیه سران منافقین بودند و عملیاتی موسوم به عملیات مهندسی از طرف منافقین شکل گرفت.

 

«شهید بروجردی» و «صیاد شیرازی» در سکوت

یکی از سریال‌هایی که در مرحله تحقیق قرار گرفته بود و قرار است تولید شود، «شهید بروجردی» است اما هنوز از قطعی شدن تولیدش خبری نیست و این موضوع درباره سریالی از شهید صیاد شیرازی هم صدق می‌کند. علاوه بر این دو سریال؛ «حضرت معصومه (س)» از دیگر سریال‌های تاریخی است که تصمیم تولیدش به قبل از حضور جبلی در سازمان بازمی‌گردد و گفته می‌شود این سریال با نبود بودجه مواجه است و هنوز از سرگذشت تولیدش خبری نیست.

 

«آزادی مشروط» ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی که سال گذشته «دادستان» را برای شبکه ۳ به تولید و پخش رساند این روزها در پی ساخت سریالی با موضوع کروناست. «آزادی مشروط» با محوریت طنز درباره فعالیت گروه‌های جهادی، کادر درمان و پرستاران در ایام کرونا و مصایب و شیرینی‌های این دوران به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی در مرکز سیمافیلم ساخته می‌شود. سریال دیگری که نامش شنیده می‌شود، «نیکان» علی سراهنگ است که در مرحله تولید قرار دارد.

 

سیمافیلم و سریال‌های الف و ویژه

سیمافیلم در اختتامیه جشنواره چهلم فجر با دست پر بازگشت. هادی حجازی‌فر با نسخه سینمایی از سریال «عاشورا» به جشنواره آمد و جوایز خوبی گرفت. سال آینده قرار است مینی‌سریال عاشورا در ۷ قسمت روی آنتن برود؛ سریالی که رئیس صداوسیما شخصا قول داده در بهترین زمان پخش سازمان قرار بگیرد.

به‌ نظر می‌رسد انتخاب حجازی‌فر برای سیمافیلم، برگ برنده‌ای بوده و باید دید پخش نسخه سریال چقدر برای مردم جذاب خواهد بود. «جشن سربرون» به تهیه‌کنندگی حسن نجاریان و کارگردانی مجتبی راعی است که تصویربرداری‌اش به پایان رسیده؛ سریالی ۴۵ قسمتی که به دوران قبل از مشروطه می‌پردازد. ابوالقاسم طالبی هم همچنان درگیر «طلاق» است. سازندگان این سریال در تلاشند که تا پایان سال این مجموعه را به اتمام برسانند.

 

«نجلا» شاید عید، شاید هم رمضان

شبکه ۳ به نسبت شبکه اول و دوم؛ دست پری در تولیدات سریال دارد. «حکم رشد» به تهیه‌کنندگی مهدی فرجی از سریال‌هایی است که از این شبکه روی آنتن می‌رود. سعید نعمت‌الله حکم رشد  را نوشته و حسن لفافیان کارگردانی کرده است. تصویربرداری این سریال با توجه به شروع کار از نیمه گذشته و باید دید مدیران شبکه ۳ چه زمانی را برای پخش مجموعه درنظر می‌گیرند. «بی‌همگان» بهرنگ توفیقی و «بی‌نشان» راما قویدل هم در دست تولید هستند.

گفته می‌شود در بی‌همگان وارد مباحثی همچون عدالتخواهی و واکاوی اصلِ ۴۴ قانون اساسی هم خواهد شد. فیلمنامه‌ای که به سبک زندگی ایرانی- اسلامی توجه ویژه‌ای کرده است. در میان سریال‌های این شبکه؛ خیرالله تقیانی‌پور در تلاش برای رساندن فصل دوم «نجلا» است؛ سریالی که یکی از گزینه‌های نوروزی بوده و با توجه به توالی نوروز و ماه رمضان این سریال از اول بهار روی آنتن شبکه ۳ می‌رود./ اقتصاد نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها