`
شمانیوز
شما نیوز

مطالبه رهبری

عاملان از بین رفتن ۶۰ تن ذخیره طلای کشور و ۱۸ میلیارد دلار را محاکمه کنید + فیلم

​نیمه دوم سال ۹۶ بود که خبرهایی از تصمیمات بانک مرکزی و دولت برای آرام کردن بازار ارز و سکه به گوش رسید. آغاز پیش فروش سکه از اواخر همان سال تا روزهای اول سال ۹۷ ، نه تنها تغییری حاصل نکرد بلکه باعث هدررفت ۶۰ تن ذخیره طلای کشور و ۱۸ میلیارد دلار شد. خواست مردم از قوه قضائیه محاکمه عاملان اصلی این بی‌تدبیری‌ها است.

به گزارش شمانیوز : ماه‌های پایانی سال ۹۶ و روزهای آغازین سال ۹۷ بود که در بازار پرالتهاب ارز و سکه، تصمیماتی ناگهانی و بی‌تدبیری‌هایی باعث شد که به جای آرام‌کردن بازار، بر دارایی‌های کشور چوب حراج زدند. ماجرای عاملان هدر رفت ۱۸ میلیارد دلار ارز که بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب سبب کاهش ارزش پول ملی شد، تا داستان هولناک از بین‌رفتن ۶۰ تن ذخیره طلای کشور که به گفته نماینده مجلس و اذعان کارشناسان اقتصادی غارتی بود که توسط دولت قبل و تقسیم آن میان دوستانشان انجام شد.

 

ماجرای حراج ۶۰ تن طلای کشور 

ماجرا به نیمه دوم سال 96 باز‌می‌گردد. پیش‌فروش سکه از‌ جمله تصمیماتی بود که اگرچه برای کنترل قیمت انجام شد، اما نتیجه آن مانند تجربه سال 91 موفقیت‌آمیز نبود. قیمت سکه همگام با نرخ ارز روند رو به رشد پیدا می‌کند و بانک مرکزی دو سیاست تزریق دلار از طریق معاونت ارزی و تزریق سکه از طریق دبیرکل بانک مرکزی را برای کنترل قیمت در‌ پیش می‌گیرد.

پیش‌فروش سکه از بهمن 96 آغاز می‌شود و تا فروردین 97 ادامه پیدا می‌کند. در این سه ماه نرخ پیش‌فروش با نرخ آزاد تفاوت زیادی نداشت، اما به نسبت پیش‌بینی‌هایی که از نرخ ارز می‌شد قیمت آن پایین برآورد می‌شد. به همین دلیل بازار پیش‌فروش سکه بسیار داغ شد.اتفاق ویژه فروردین 97 اما چهره بازار را دچار تحول زیادی کرد و بر بحرانی‌ و نوسانی‌تر‌شدن بازار افزود. 21 فروردین 97، اسحاق جهانگیری اعلام کرد نرخ رسمی دلار چهار هزار و 200 تومان است و هر قیمتی خارجی از آن قاچاق محسوب می‌شود. به دنبال آن، با تأکید حسن روحانی، نرخ سکه بر مبنای ارز چهار هزار و 200 تومان تعیین شد و به این ترتیب فاصله بین قیمت پیش‌فروش سکه و بازار آزاد زیاد شد و هر روز هم این فاصله بیشتر می‌شد.این تصمیم سبب شد تقاضای خرید سکه تبدیل به هجوم خرید شود و این‌طور که محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، اعلام می‌کند عده‌ای وام‌های میلیاردی گرفتند و با آن تسهیلات، سکه پیش‌خرید کردند.

 

رهبر انقلاب: بر اثر بی‌تدبیری‌ها ارز کشور ،دست کسانی افتاد که برخی از آن سوء استفاده کردند

مردادماه سال ۱۳۹۷ بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اقشار مردم، در سخنان مهمی با اشاره به نوسانات بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی اظهار داشتند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی‌تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است، در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شده اند.

عاملان اصلی باید محاکمه شوند

محسن دهنوی نماینده مجلس از غارت و تقسیم 60 تن ذخیره طلای کشور و 18 میلیارد دلار ارز کشور توسط دولت و تقسیم آن میان دوستان افشاگری‌هایی انجام داد.

محسن دهنوی با اشاره به محاکمه عاملان این غارت گفت: ما نمی‌گوییم چرا امروز آقای سیف محاکمه می‌شود بلکه می‌گوییم ایشان مجری بوده و باید آن کسی که به ایشان دستور داد که دلار را به بهانه پایین آوردن نرخ ارز در بازار اینطور تقسیم کند، محاکمه شود و البته ایشان هم باید محاکمه شود و مهم‌تر باید آقای معاون اول (جهانگیری) و رئیس‌جمهور (روحانی) باید محاکمه شوند و زمان محاکمه ایشان هم فرا خواهد رسید و به نظر من این زمان دیر نیست.


 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها