`
شمانیوز
شما نیوز

امیکرون

زمان پایان امیکرون اعلام شد

این روزها نظرهای مختلفی درمورد عبور از پیک ششم کرونا مطح شده است.

به گزارش شمانیوزبررسی آمار روزانه کرونا که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود نشان می‌دهد که تعداد کل مبتلایان به بیش از ۶۹‌هزار و ۶۱۵ نفر رسیده است. تعداد کل آزمایش‌های تشخیصی انجام شده نیز حدود ۴۶‌هزار و ۷۰۰ نفر بوده است.

 

آیا از پیک اُمیکرون گذشتیم؟

بررسی آمار روزانه تست‌های تشخیصی نشان می‌دهد که از ابتدای دی ماه تا روزهای ابتدایی اسفند ماه سال‌جاری، تست‌های تشخیصی از بیش از ۱۰۰‌هزار تست در روز به حدود ۸۰‌هزار تست روزانه کاهش پیدا کرده است. البته روند آماری نشان‌دهنده این است که تعداد آزمایش‌های روزانه دو قله را در مدت دو ماه ثبت کرده است. در واقع از ابتدای دی ماه تعداد تست‌های روزانه بیش از ۱۰۰‌هزار عدد بوده است اما در نیمه دی ماه با کاهش حدود ۲۰‌هزار عددی مواجه شده و به ۸۰‌هزار عدد در روز رسیده است. اما در فاز دوم یعنی از نیمه دی ماه تا نیمه بهمن ماه، شیب تعداد تست‌های روزانه تقریبا صعودی شده، به طوری که در ۱۵ بهمن ماه به بیش از ۱۰۷‌هزار عدد رسیده که بیشترین مقدار تست‌های ثبت شده از ابتدای زمستان ۱۴۰۰ بوده است. در فاز سوم، مجددا تعداد آزمایش‌های روزانه کاهش پیدا کرده، به طوری که در ۳۰ بهمن ماه به کمترین مقدار خود از ابتدای زمستان یعنی حدود ۷۴‌هزار تست تشخیصی در روز رسیده است. تعداد تست‌های روزانه در دوم اسفند ماه بیش از ۸۱‌هزار عدد بوده است. در واقع کاهش ۲۰‌درصدی تعداد تست‌های تشخیصی روزانه نشان می‌دهد که احتمالا مراجعه افراد برای تست دادن کاهش داشته است.

 

در شیب نزولی قرار داریم یا در شیب صعودی؟‌‌‌

بنابراین از نظر آمار مبتلایان روزانه می‌توان گفت روند مبتلایان نزولی شده است. البته این روند نزولی در روزهای اخیر به شکل زیگزاگی بوده اما در کل می‌توان گفت که فاز کاهشی آغاز شده است. در روز گذشته نسبت ابتلا به تست نیز به زیر ۲۰‌درصد رسیده که این رقم در ۲۰ روز اخیر کمترین مقدار بوده است. احتمالا در هفته‌های آینده شاهد کاهش بستری‌های روزانه و بیماران بدحال نیز خواهیم بود.

 

چرا تعداد فوتی‌های روزانه افزایش پیدا کرده است؟

نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که تعداد افراد فوت شده به علت کرونا در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تعداد افراد فوت شده کرونایی در اواخر دی ماه به زیر ۲۰ نفر رسیده است. اما مجددا این آمار افزایشی شده و در روزهای ابتدایی اسفند ماه به به بیش از ۲۴۰ نفر در روز رسیده است. از آنجا که ویروس کرونا به صورت تدریجی سبب مرگ بیمار می‌شود، باید دلیل افزایش آمار فوتی‌ها را در آمار بیماران بدحال جست‌وجو کرد. درواقع سیر بیمارانی که فوت شده‌اند نشان می‌دهد که به طور میانگین دو هفته زمان لازم است که بیمار کرونایی، از زمان بستری در بیمارستان، به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده و فوت کند. بررسی آمارهای بستری‌های روزانه نشان می‌دهد که از ابتدای دی ماه تا ۲۵ بهمن ماه سیر صعودی داشته اما پس از آن طی یک هفته از ۳۱۵۷ نفر (در ۲۵ بهمن) به ۲۳۳۳ نفر (در ۴اسفند) کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر، از نیمه بهمن ماه تعداد بیماران بدحال افزایش پیدا کرده و در روزهای اول اسفند به بیش از ۴‌هزار نفر رسیده است. اما آمار دو روز گذشته نشان می‌دهد که روند این آمار نیز نزولی شده است. در نتیجه می‌توان پیش‌بینی کرد اگر روند نزولی بیماران بدحال پایدار باشد، حدود دو هفته دیگر روند تعداد فوتی‌های روزانه نیز کاهشی شود.

 

گذر از پیک کامل چه زمانی است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مدت زمان در کل کشورها ۲ تا ۵/ ۲ ماه بوده است و بسیاری از کشورها به یک پایداری نسبی رسیده‌اند. به عنوان مثال نگاهی به آمار کشورهایی مانند آمریکا نشان می‌دهد که از اول دسامبر یا ۱۰ آذرماه، سیر صعودی ابتلا به کرونا آغاز شده است. پس از حدود ۵/ ۱ ماه یعنی در نیمه ژانویه یا ۲۶ دی ماه، تعداد مبتلایان در آمریکا به پیک خود رسیده و پس از آن روند نزولی آغاز شده و بیش از یک ماه است که این روند ادامه داشته است. در مورد آمار فوتی‌های روزانه آمریکا نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که در اول فوریه (۱۲ بهمن) تعداد فوتی‌ها به بیشترین مقدار رسیده و پس از آن روند نزولی شده است. مقایسه آمار مبتلایان روزانه در ایران نیز نشان می‌دهد که مانند آمارهای ایالات متحده، روند مبتلایان صعودی بوده و پس از یک ماه به قله رسیده است. بنابراین انتظار می‌رود در ۳ یا ۴ هفته آینده روند گذر از پیک اُمیکرون کامل شود./ دنیای اقتصاد

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها