`
شمانیوز
شما نیوز

توافق ایران و آمریکا

امیرعبداللهیان: به نتایج مذاکرات خوش بین هستم

وزیر خارجه کشورمان در دیدار با رئیس‌جمهور لبنان با بیان اینکه برای دستیابی یه یک توافق خوب و ثابت تلاش می‌کنیم، گفت: نسبت به آینده منطقه و همچنین نتایج مذاکرات خوش‌بین هستم.

به گزارش شمانیوز: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر خود به لبنان و دیدار با رئیس جمهور این کشور، اظهار داشت: بر اساس اطلاعاتمان، نسبت به آینده منطقه و همچنین نتایج مذاکرات خوش‌بین هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: «اگر دولت بایدن جدی است، باید پیش از فکر کردن به مذاکره مستقیم، حسن نیت خود را نشان دهد. به طرف غربی نیز اعلام کردیم که آمریکاییها باید با لغو یکی از تحریمها علیه ایران، حسن نیت خود را ثابت کنند».

وی با بیان اینکه اعتراف کشورهای عربی به سیاستهای اشتباه در قبال سوریه، مسئله مهمی است، درباره مذاکرات هسته‌ای در وین نیز گفت: «در مذاکرات، به نقطه توافق نزدیک شده‌ایم، ولی آنچه برای ما اهمیت دارد، نحوه رفع تحریمها و تضمین است. در هفته‌های اخیر نیز آمریکاییها بارها تلاش کرده‌اند که بر سر مسائل باقی مانده، مستقیما با ما مذاکره کنند».

برای توافق خوب تلاش می کنیم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه در سفر به روسیه و دیدار با وزیر خارجه این کشور، این مقام روس گفته است که مسکو از توافق هسته‌ای، حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد: «برای دستیابی یه یک توافق خوب و ثابت تلاش می‌کنیم، مشروط به اینکه از خطوط قرمز ما عبور نشود».

وی درباره لبنان تأکید کرد: «ایران آماده هر نوع کمک به لبنان و مردم این کشور است تا بتوانند از این بحران دشوار عبور کنند. به دوستان خود در لبنان گفتیم که طرف آمریکایی به آنان کمک نمی‌کند و به آنان اجازه نمی‌دهد که دیگران نیز کمک کنند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه نخست وزیر لبنان از ایده‌های طرف ایرانی برای کمک به بیروت استقبال کرده است، تصریح کرد: «[سید حسن] نصرالله را در جریان مذاکرات وین و مسئله رفع تحریمها قرار دادیم. اگر توافق در وین حاصل شود، همه طرفها در منطقه منتفع خواهند شد».

امیرعبداللهیان در این دیدار گفت: آمادگی داریم در شرایط سخت کنونی لبنان، همه گونه همکاری را با این کشور دوست خودمان داشته باشیم.

به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی، «ایران برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های خود جهت نقش آفرینی در حل و فصل بحران یمن آمادگی داشته و از روابط منطقه‌ای و عربی سوریه استقبال می‌کند.»

رئیس‌جمهور لبنان: امیدواریم مذاکرات وین به نتایج موفقیت آمیز برسد

آقای میشل عون رئیس‌جمهور لبنان نیز در این دیدار گفت: امیدواریم مذاکرات وین به نتایج موفقیت آمیز برسد.

هر گونه مشکلی در منطقه بر لبنان تأثیر منفی و بروز هر مشکلی در لبنان اعم از مشکلات اقتصادی بر منطقه تاثیر نامطلوب دارد.

به گفته آقای میشل عون، «متاسفانه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن شبکه‌ای از مشکلات وجود دارد. کشور‌های عربی دچار تشنج هستند و ما از مشکل آوارگان سوری رنج می‌بریم؛ لذا باید به سمت ثبات پیش برویم.»

او گفت: مقاومت لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران نیز هست در جنوب این کشور رشد کرد، موجبات آرامش خیال کشور ما از اشغال را فراهم آورد؛ اما لبنان بابت همین مقاومت تحت فشار قرار می‌دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از روز گذشته تاکنون با مقامات عالی‌رتبه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار ضمن ابلاغ سلام حجت‌الاسلام رئیسی، دعوت رئیس جمهور کشورمان از رئیس‌جمهور لبنان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

ملاقات با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان، نبیه بری رئیس مجلس لبنان، عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان، رهبران مقاومت فلسطین و همچنین دیدار با جمعی از فرهیختگان، علما، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی، رهبران احزاب، چهره‌های علمی، روسای مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، وزرا و نمایندگان کنونی و سابق مجلس و نویسندگان و فعالان برجسته رسانه‌ای لبنان جزو دیدارهای آقای امیرعبداللهیان در بیروت است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها