`
شمانیوز
شما نیوز

ادعای العربی الجدید از توافق ایران و آمریکا

پول های بلوکه شده ایران آزاد می شود

ایلنا نوشت: العربی الجدید به نقل از منابع آگاه از جزئیات توافق موقت ایران و آمریکا خبر داد و مدعی شد که اختلافات در جریان مذاکرات احیای برجام میان طرفین همچنان پابرجا است.

به گزارش شمانیوز: منابع آگاه نزدیک به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در گفت‌وگو با العربی‌الجدید از نزدیک بودن توافق میان تهران و واشنگتن خبر دادند که به موجب آن واشنگتن با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از این کشور موافقت و در مقابل تهران سه شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی را آزاد خواهد کرد.

به گفته این منابع آگاه، در صورت اینکه موانع جدیدی پیش نیاید، این توافق طی روزهای آتی اجرایی خواهد شد.

این منابع که خواستند نامشان افشا نشود، عنوان کردند که این توافق در راستای تفاهماتی است که میان ایران  و آمریکا و با وساطت طرف‌های منطقه‌ای و اروپایی انجام می‌شود.

جزئیات این توافق شامل عدم برداشتن گام‌های فزاینده هسته‌ای از سوی ایران، تعلیق برخی اقدامات به صورت موقت و افزایش بازرسی‌های سازمان ملل فراتر از توافقنامه پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

این منابع آگاه در گفت‌وگو با العربی‌الجدید، عنوان کردند که آمریکا با آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی که حجم آن به بیش از ۷ میلیارد دلار می‌رسد، موافقت کرده است و قرار است که در مقابل ایران ۳ شهروند شامل مراد طاهباز، تاجر ایرانی-آمریکایی-بریتانیایی و سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی که شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی هستند را آزاد کند.

این منابع همچنین اعلام کردند که اموال آزاده شده تهران در حساب این کشور در خارج از ایران به ودیعه گذاشته خواهد شد و تهران نقدا به اموال خود دسترسی پیدا نخواهد کرد و به ازای این اموال می‌تواند کالا و تجهیزات ضروری تهیه کند.

این منابع اعلام کردند که مذاکرات هسته‌ای میان تهران و واشنگتن از طریق اتحادیه اروپا، برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ همچنان در جریان است هرچند که دستیابی به توافق برای احیای برجام نزدیک نیست و طرفین همچنان از حل مسائل باقی مانده دور هستند.

به گفته این منابع، توافق برای آزادسازی اموال بلوکه شده ایران و همچنین آزادی زندانیان دوتابعیتی در سایه اعتقاد طرفین به این مساله که امکان دستیابی به توافق برای احیای توافق برجام در آینده نزدیک وجود ندارد، انجام گرفته است.

به گفته منابع آگاه، دولت آمریکا تقریبا آمادگی خود را برای خارج کردن نام سپاه پاسداران ایران از لیست سیاه اعلام کرده است اما نپذیرفته که تحریم‌ها علیه سپاه و سازمان‌های وابسته به آن را لغو کند.

این منابع آگاه علاوه بر این گفتند که ایران همچنان خواستار خروج سپاه پاسداران از لیست سیاه و لغو همه تحریم‌ها علیه سپاه و مؤسسات و شرکت‌های وابسته به آن است.

منابع نزدیک به مذاکرات ایران و آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بودند که طرفین در حال نزدیک شدن به توافقاتی برای مدیریت مرحله فعلی به موازات استمرار مذاکرات احیای برجام همزمان با ادامه مذاکرات برای تبادل زندانیان، هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها