`
شمانیوز
شما نیوز

رتبه بندی معلمان

نومعلمان هم شامل رتبه‌بندی می‌شوند | توزیع شیر و تغذیه رایگان به دانش‌آموزان از اول مهر

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش پیرامون برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شمانیوز: صادق ستاری فرد در نشست خبری امروز 10 اردیبهشت که به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای صدر اسلام، شهدای مدافع حرم و ۴۰ هزار معلم و دانش آموز شهید اظهار کرد: شهید مطهری اسوه و الگوی تمام معلمان است. معلمی انسان ساز است این کلام امام خمینی (ره) است.

وی افزود: معلم یک شان روحانیت و معنویت دارد و انسان ساز است قرآن نیز انسان ساز است نقش معلم در جامعه همان نقش قرآن و انبیا در جامعه است.

ستاری فرد ادامه داد: اولین معلم بشریت خداوند قادر و متعال بود. بعد از آن نیز پیامبر (ص) معلم بود. در مرتبه سوم پدران و مادران نقش و جایگاه معلمی را دارند در مرتبه بعد نیز هر فردی که به کودکی و نوجوانی علومی را منتقل می کند به عنوان معلم تعریف می شود لذا شان و منزلت معلمی هم نوا با نقش پدر و مادر، نقش انبیا و نقش قرآنی است.

پیشرفت هر کشور به نظام تعلیم و تربیت و نظام معلمی هر کشوری برمی گردد

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: پیشرفت هر کشور به نظام تعلیم و تربیت و نظام معلمی هر کشوری برمی گردد. در جوامع پیشرفته مدرسه نقش محوری و بسترساز پیشران در تمام عرصه ها را دارد. در سند تحول بنیادین نیز مدرسه به عنوان مکان پیشرفت محله و کانون تربیت محله است.

وی با بیان اینکه معلم نقش محوری در این وادی دارد و محور تمام پیشرفت هاست افزود: اگر سال، سال دانش بنیان است معلم بسترساز و پیشران جامعه دانش بنیان است معلم پایه ریز تمدن نوین اسلامی است.

نقش معلم در تربیت جامعه اسلامی

ستاری فرد اظهار کرد: نقش معلم در تربیت جامعه اسلامی و جامعه دانش بنیان همچنین ایجاد یک زندگی مناسب برای آحاد ملت و نسل آینده نقش بی بدیلی است‌ و الگوهایی که در این عرصه برای معلمان تعریف می شوند الگوهایی مانند شهیدان رجایی، باهنر و مطهری جلوه هایی از عرصه معلمی هستند.

معاون وزیر بیان کرد: معلمان در دوران‌ کرونا بسیار خوب عمل کردند بسترسازی که در دولت جدید برای بازگشایی مدارس انجام شد بسیار حائز اهمیت است امروزه بیش از ۹۴ درصد دانش آموزان در کلاس های درس حاضر هستند‌.

دیدار فرهنگیان با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور

سخنگوی آموزش و پرورش بیان کرد: در هفته پیش رو که هفته بزرگداشت مقام معلم و مزین به نام شهید مطهری است فرهنگیان به دیدار مقام معظم رهبری و رییس جمهور می روند.

وی اضافه کرد: دیدار حضوری وزیر آموزش و پرورش با معلمان و برگزاری یک نشست زنده مجازی از طریق شبکه شاد برای ایجاد گفت و گوی صمیمی وزیر با معلمان در روز ۱۷ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

وی گفت: حضور مدیران کل استان ها در سخنرانی پیش از نماز جمعه و تقدیر از معلمان، حضور معاونان وزارتخانه در استان ها، دیدار با خانواده شهدای معلم و دانش آموز و گفت و گوی وزیر با چهره های ماندگار نظام تعلیم و تربیت و تجلیل از معلمانی که به عنوان جلوه های ویژه معلمی هستند، از برنامه های هفته معلم است.

ستاری فرد با تشریح روزشمار هفته معلم ادامه داد: ۳ هزار و ۹۵ معلم در سطح منطقه، ۳۹۹ معلم در سطح استان و ۱۷ معلم کشوری امسال تقدیر خواهند شد.

وی با بیان اینکه آیین نامه ارائه شده به دولت، آیین نامه پیشنهادی است و در دو مرحله کمیسیون و هیات وزیران امکان تغییر در برخی مفاد را دارد اضافه کرد: از روز ششم اردیبهشت ماه، آیین نامه پیشنهادی آموزش و پرورش در کمیسیون امور عمومی هیات وزیران در دستورکار قرار گرفته است بعد از ابلاغ آیین نامه از سوی هیات وزیران به جد اجرای رتبه بندی را در دستورکار قرار خواهیم داد.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال پانا با اشاره به اینکه همه معلمان از جمله نومعلمان مشمول رتبه بندی می‌شوند بیان کرد: دو دسته نیروی اداری داریم؛ گروه نخست معلم بوده اند که ۳۵ هزار نفر هستند و مشمول رتبه بندی می‌شوند اما آن ها که به عنوان نیروی اداری استخدام شده اند مشمول قانون نیستند. البته در آیین‌نامه پیشنهاد داده‌ایم که این گروه نیزمشمول رتبه بندی شوند.

ستاری فرد با اعلام اینکه موضوع تقویت مدارس عادی دولتی از جمله برنامه‌های کلیدی ماست اظهار کرد: اعتبار خوبی برای تغذیه رایگان به مبلغ ۱۱۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که به توزیع شیر و تغذیه دانش آموزان مناطق محروم اختصاص دارد و به صورت پایلوت بعد از ماه مبارک رمضان در برخی استان ها آغاز و از مهرماه به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره تکلیف آموزش دانش آموزان غایب در کلاس های درس نیز بیان کرد: از زمان بازگشایی حضوری مدارس، تاکید داشتیم که برای حفظ سلامت ۳ گروه از جمله مبتلایان به بیماری زمینه ای، دانش آموزان دارای علایم بیماری و مبتلایان به کرونا در مدرسه حضور نداشته باشند. پیش بینی کردیم این ۳ دسته دانش آموز از بستر شبکه شاد در ساعات غیر آموزشی محتوای لازم را دریافت کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها