`
شمانیوز
شما نیوز

یارانه نان

ناهماهنگی در یک برنامه ریزی برای شیوه پرداخت یارانه نان

وزارت کشور در اطلاعیه ای صدور کارت نان را کذب محض خواند. این در حالی است که دیشب معاون اول رییس جمهور پرداخت یارانه نان را به صورت کالابرگ الکترونیکی عنوان کرد.

علی آبشناس-

به گزارش شمانیوز: محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری در گفت و گو با صداوسیما خبر از اعطای یارانه نان به صورت کالابرگ الکترونیکی داد و این در حالی است که مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد که صدور کارت یارانه نان، شایعه‌پراکنی رسانه های معاند و از اساس کذب است. اما اینکه نوعی ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت برای برنامه ریزی واریز کمک هزینه پرداخت و یارانه نان است یا روش گفتار و ریز جزئیات هنوز مشخص نیست موضوعی است که به آن می پردازیم.

 

صدور کارت یارانه نان کذب است

ایسنا نوشت: پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در اطلاعیه ای رسانه های معاند را عامل انتشار روز گذشته تصاویر کارت جعلی یارانه نان دانست و هدف آنها را تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی نسبت به عرضه نان در داخل کشور اعلام کرد.

مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور افزوده است: اکنون که دولت مردمی و عدالت محور آیت الله رئیسی در بحبوحه جنگ اقتصادی همه جانبه دشمن، برای عبور از ارز رانت آورو فساد زا با پرداخت یارانه مستقیم به مردم وارد عمل شده است، انتظار می رود رسانه های کشور با درک صحیح از شرایط موجود، در کنار نقد سازنده که موجب بالندگی دولت خواهد شد، دستاوردها و خدمات ارزنده دولت مردمی را هم مورد توجه قرار دهند و در مقابله با فضاسازی های رسانه های معاند، فعالانه تر و سریعتر عمل کنند و به سهم خود یاریگر دولت در عبور دادن کشور از مشکلات اقتصادی باشند.

یارانه نان

این اطلاعیه یادآور شده است: بر همه مبین است که دولت سیزدهم در چه شرایطی اقتصاد کشور را تحویل گرفته است و شبانه روز و با رویکرد جهادی وانقلابی به دنبال کاهش مشکلات و آلام مردم است. فراموش نکنیم که قبل از این دولت روزانه ۷۰۰ نفر به دلیل بیماری کرونا جان خود را از دست می دادند و امروز با اقدامات ارزنده دولت در تسریع روند واکسن کرونا به هفت نفر رسیده است.

مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، تصریح کرده است: دولت مردمی آیت الله رئیسی بنا دارد، بر اساس توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری که تاکید داشتند دولت، مسایل، مشکلات و راه حل ها را با مردم در میان بگذارد، تلاش دارد تصمیم های کلان و راهبردی را شفاف با مردم در میان بگذارد و ملت را در تصمیم های خود سهیم سازد.

در این اطلاعیه تاکید شده است: از این رو، از رسانه ها و فعالان فضای مجازی انتظار می رود، سهم خود را در فرضیه جهاد تبیین بیش از گذشته ادا کنند و در زمانی که دولت در حال جراحی اقتصادی است، در مقابل ماشین تخریب و تحریف بدخواهان و رسانه‌های معاند، روشنگری داشته باشند و اجازه ندهند در جنگ روایت‌ها، دشمنان ذهن ملت بزرگ ایران را مخدوش سازند.

 

مخبر: یارانه نان به‌صورت کالابرگ‌ الکترونیکی پرداخت می شود

این در حالی است که محمد مخبر جمعه شب در برنامه تلویزیونی «صف اول» شبکه خبر با تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها»، چالش امنیت غذایی و گرانی‌های اخیر در جهان را موضوعی چند وجهی دانست و به تبیین علل آن پرداخت. 

طبق گزارش ایرنا، مخبر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی‌شود، تصریح کرد: برای نان سنتی یارانه‌ای در نظر ‌گرفته شده که طبق مصوبه مجلس باید به‌صورت کالابرگ‌ الکترونیکی پرداخت شود ‌و برای کالاهای اساسی دیگر نیز مبلغی ماهانه در نظر گرفته شده تا افزایش قیمت‌ها جبران شود.

یارانه نان

وی ادامه داد: اقشار با درآمد بالاتر بخش اندکی از هزینه تأمین این کالاها را پرداخت می‌کنند اما اقشار نیازمند و کم‌درآمد جامعه به‌طور کامل از این کمک‌هزینه‌ها بهره می‌برند و پولی که به آنها تعلق می‌گیرد آرامش خاطر حداقلی آنها را تأمین می‌کند.

معاون اول رئس جمهور همچنین گفت که این کمک‌هزینه‌ها قبل از آزادسازی قیمت‌ها به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. 

مخبر این نکته را هم متذکر شد که در کنار این تمهیدات برای دهک‌های پایین جامعه سبد سهام نیز در نظر گرفته شده است.

 

محرمیان: روش پرداخت یارانه نان مشخص شد

مهران محرمیان معاون فناوری های وزارت بانک مرکزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: زیر ساختی طراحی کرده ایم که افراد مشمول یارانه، با کارت کشیدن در خرید کالا‌های اساسی مانند نان با سیستمی هوشمند در همان زمان خرید یارانه خود را دریافت کنند.

براساس گزارش باشگاه خبرنگاران، محرمیان با اشاره به شمولیت خوبی که شبکه پرداخت دارد، افزود: مردم برای خرید های خرد و کلان از شبکه بانکی استفاده می کنند . ما زیرساختی را با همکارانمان در بانک مرکزی با همکاری وزارتخانه ها مختلف طراحی کرده ایم، به این ترتیب که وقتی خریدی انجام می‌شود با حالت عادی تفاوتی حاصل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: اگر خریدی ایجاد شود که بر کالاهای اساسی یارانه به آنها تعلق می گیرد، در مرکز چک می‌شود که آیا آن شخص یارانه دارد یا خیر و طبیعتاً یک بخشی از هزینه از حساب شخصی کسر می‌شود و بخشی هم از حساب یارانه که برای این کار اختصاص داده شده است. ۱۵۱۵ دستگاه های پز در نانوایی های استان زنجان موجود است که در این طرح استفاده خواهد شد.

یارانه نان

سبحانیان معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در ادامه برنامه اضافه کرد: علیرغم اینکه رانت و قاچاق را در زنجیره آرد و نان حذف می‌کنیم، مردم بدون هیچگونه تغییر در فرآیند خرید و قیمت، می‌توانند از نان استفاده کنند.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم با مکانیزمی که طراحی شده صرفا آردی که تبدیل به نان شده و به دست مصرف‌کننده رسیده ، آن آرد را به صورت یارانه‌ای به دست نانوا برسانیم.آردی که تبدیل به نان می شود و به دست مصرف‌کننده می‌رسد و در این ساز و کاری که طراحی شده قابل رصد و پیگیری است.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد، گفت: سیاست دولت برای حمایت از مردم در قبال تغییر شیوه توزیع یارانه ها در خصوص نان به یک صورت است و امیدواریم با توسعه این زیرساخت بتوانیم سایر حمایت ها را از این کانال انجام دهیم البته چون استقرار این زیرساخت در همه کشور و در همه صنوفی که بعضاً کالایی می فروشند که ممکن است با افزایش قیمت مواجه شده باشند و ممکن است تا دو سه ماه به درازا بینجامد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها