`
شمانیوز
شما نیوز

افزایش حقوق بازنشستگان

انتقادات به کاهش دریافتی حقوق سایر سطوح بازنشستگان ادامه دارد

تصویب افزایش 57.4 درصدی حقوق بازنشستگان حداقلی بگیر در هیئت وزیران و کاهش 28 درصدی میزان افزایش حقوق سایر سطوح واکنش‌هایی را از جانب بازنشستگان تامین اجتماعی به همراه داشت.

به گزارش شمانیوز، پس از سه ماه چشم‌انتظاری بازنشستگان و مستمری‌بگیران، بالاخره مصوبه دولت مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب هیئت وزیران رسید. مصوبه‌ای که علی‌رغم افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقلی‌بگیران با انتقادات و واکنش‌های سایر سطوح این افزایش حقوق مواجه شد. چرا که سایر سطوح تا کاهش ۲۸ درصدی از حداقل تعیین شده روبرو شده اند.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در حالی اعلام شد که ۲ ماه ابتدایی سال با همان مبلغ پرداختی قبل به حساب آنها واریز گردیده است. گروه بازنشستگان پس از سالها کار و زحمت، اکنون با میزان دریافتی خود باید جوابگوی مخارج روزمره ای باشند که اکثرا با تعداد بالای جمعیت نوه و نتیجه نیز روبرو هستند.

بنا بر اعلام حجت عبدالملکی وزیر کار، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به تصویب هیئت وزیران رسید. بر اساس این مصوبه حداقل حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان نباید از حداقلی مصوب برای کارگران پایین‌تر باشد. سایر سطوح زیر ۱۰ میلیون تومان دریافتی عبارت است از ۱۰ درصد افزایش بعلاوه ۶۵۰ هزار تومان ثابت و بالای ۱۰ میلیون تومان فقط با ۱۰ درصد افزایش حقوق مواجه هستند.

افزایش 57.4 درصدی حقوق بازنشستگان حداقلی بگیر در هیئت وزیران و کاهش 28 درصدی میزان افزایش حقوق سایر سطوح واکنش‌ها و انتقاداتی را از جانب بازنشستگان تامین اجتماعی به همراه داشت.

در این باره روزنامه خراسان نوشت: دولت پس از 77 روز، بالاخره میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تصویب کرد؛ مصوبه‎ای که اگرچه در آن افزایش 57.4 درصدی حقوق حداقلی‎بگیران تایید شده، اما کاهش میزان افزایش پیشنهادی برای حقوق سایر سطوح انتقاداتی را به همراه داشته است.

اسفندماه سال 1400 که شورای عالی کار افزایش 57.4 درصدی حقوق کارگران را تصویب کرد، همه منتظر بودند تا طبق روال همه ساله، حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نیز به همین نسبت افزایش یابد؛ اما مدت این انتظار کمی طولانی شد و این بازنشستگان، حقوق فروردین و اردیبهشت سال 1401 را بدون افزایش سنواتی و همانند سال گذشته دریافت کردند.

«ولی اسماعیلی» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در نامه‎ای خطاب به رئیس ‎جمهور از این تاخیر گلایه و اعلام کرد: «به رسم رویه مورد عمل در سال‌های گذشته هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی متناسب با افزایش حقوق کارگران، برای بازنشستگان هم افزایش 57.4 درصدی حقوق حداقلی‌‎بگیران و افزایش 38 درصدی حقوق سایر سطوح را به هیئت وزیران پیشنهاد کرده است، باید تصویب آن تسریع شود».

اما طبق مصوبه دولت، حقوق بازنشستگانی که دریافتی آن‎ها بیش از میزان حداقلی است، فقط 10 درصد افزایش خواهد یافت تا قانون بودجه سال 1401 درباره هماهنگ‎‌سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق‎های بازنشستگی اجرایی شود. این در حالی است که دهم اردیبهشت‌‎ماه امسال، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان افزایش حقوق مصوب در هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان را مشابه کارگران (حداقل بگیران ۵۷ درصد و سایر سطوح ۳۸ درصد به علاوه 515 هزار تومان) اعلام کرده و از ارسال این پیشنهاد به دولت خبر داده بود.

پیش‌تر«علی‌اصغر بیات»، رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی هم در 22 فروردین‌ماه همین درصدها را تایید کرده بود، اما  افزایش38درصدی حقوق برای «سایر سطوح» در مصوبه هیئت دولت کاهش یافته است. در واقع، دولت افزایش حقوق برای حقوق‌‎های کمتر از 10 میلیون را 10 درصد به علاوه 650هزار تومان و برای حقوق‎های بالای 10 میلیون تومان را فقط 10 درصد تصویب کرده است.

افزایش فقط 10 درصدی برای حقوق‎های بالای 10 میلیون، محل انتقاد برخی بازنشستگانی است که معتقدند باید میزان افزایش حقوقشان، مانند کارگران سایر سطوح و همان میزان 38 درصد پیشنهادی تامین اجتماعی باشد نه این‎که همه این افراد با وجود پرداخت حق بیمه‌‎های بالا، حالا فقط 10 درصد افزایش حقوق داشته باشند.

دولت در مصوبه خود مدعی است به این دو ماده 96 و 111 قانون تامین اجتماعی پایبند بوده، اما فعالان حقوق بازنشستگان مدعی هستند دولت نباید پیشنهادهای شورای عالی کار و هیئت امنای تامین اجتماعی را تغییر می‌‎داد. موضوعی که حقوق‎دانان باید به آن پاسخ دهند تا تکلیف آن روشن شود.

فارغ از این ماجرا، زمان پرداخت افزایش حقوق ماه‌‎‌های فروردین و اردیبهشت 1401 هم برای بازنشستگان مهم است که طبق اعلام وزیر کار، مابه‌‎التفاوت این دوماه در ماه‎‌‌های تیر و مرداد به آن‎ها پرداخت خواهد شد.  

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها