`
شمانیوز
شما نیوز

وضعیت بورس

وضعیت بورس چهارشنبه 1 تیر 1401 | بورس در تابستان سبزپوش می شود؟

در حال حاضر مولفه‌هایی همچون نرخ دلار بازار، قطعی برق در صنایع، مذاکرات برجام، نرخ بهره بانکی و امثال این موارد روی بورس اثرگذار هستند.

به گزارش شمانیوز: بورس در فصل بهار رشد تقریبا ۱۲ درصدی داشت. کارشناسان عقیده دارند که تابلوی معاملات در فصل تابستان سبزپوش خواهد بود.

سال ۱۴۰۱ را می‌توان یکی از سال‌های پر خبر و تاثیرگذار بورس دانست. شاخص کل بازار با شروع سال، روند نسبتا صعودی به خود گرفت و از سطح یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد در اولین روز کاری فصل بهار به تراز یک میلیون و ۵۳۹ واحد در پایان این فصل رسید و رشد ۱۲٫۳ درصدی را ثبت کرد.

به طور کلی اخبار، تاثیر بسزایی در روند معاملات بازار سرمایه دارد و انتشار اخبار مهم می‌تواند تاثیر زیادی در روند معاملات دارد.

در حال حاضر مولفه‌هایی همچون نرخ دلار بازار، قطعی برق در صنایع، مذاکرات برجام، نرخ بهره بانکی و امثال این موارد روی بورس اثرگذار هستند.

 

چه عواملی روی بورس تاثیر دارد؟

نرخ بهره بین بانکی با نرخ سود بانکی متفاوت است. زمانی که نرخ بهره بین بانکی بر نرخ سپره‌­گذاری و اعطای تسهیلات، اضافه برداشت بانک مرکزی و افزایش پایه پولی اثری نداشته باشد، کارکرد جدایی دارد و اثر واقعی آن بر بازار سرمایه به صورت نامحسوس و کاملا غیرمستقیم است.

اکنون اختلاف قیمت بین دلار بازار آزاد و نیمایی وجود دارد. کارشناسان عقیده دارند که اگر قیمت دلار نیمایی به دلار بازار آزاد نزدیک شود می‌توان سودآوری صنایع را متصور بود.

از سوی دیگر خبر قطعی برق، صنایع را در فصل تابستان تهدید می‌کند. احتمالا به علت وجود این خطر، به صورت موقت برخی از تک سهم‌ها روند منفی به خود بگیرند اما این موضوع موقت است.

وضعیت مذاکرات برجام مشخص نیست و در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد. در صورت توافق، بازار سرمایه در وهله اول روند نزولی به خود می‌گیرد و پس از مدتی روند صعودی ادامه‌دار و قوی خواهد داشت. اما اگر توافقی انجام نشود بورس به صورت نوسانی و ناشی از تورم رشد می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها