`
شمانیوز
شما نیوز

نهضت ملی مسکن

خبر خوش برای تهرانی ها | شروع ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: در شهرهای جدید استان تهران ظرفیت سازی جدید برای ثبت نام نهضت ملی مسکن ایجاد شده است.

​نهضت ملی مسکن طرحی برای اقشار با درآمد پایین است. نهضت ملی مسکن برای کسانی است که شرایط خاصی را همچون بیوگی، اعتیاد و ... داشته باشند. نهضت ملی مسکن می تواند برای خارجیان مقیم در کشور مانند افغان ها که شرایط زندگی در کشور را ندارند نیز مناسب باشد. نهضت ملی مسکن از طرح هایی است که دولت آن را به صورت پروژه در برخی اراضی اجرا می کند. افراد زیادی در جامعه برای ثبت نام نهضت ملی مسکن اقدام کرده اند.

 

خلیل محبت خواه افزود:  ظرفیت سازی برای ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن در کشور ایجاد شده و در استان تهران و شهرهای جدید تهران هم ظرفیت جدید ایجاد شده و  ثبت نام برای شهرهایی از جمله پرند، هشتگرد و ایوانکی هم ایجاد خواهد شد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران پالایش متقاضیان در استان تهران به اتمام رسیده و ارسال پیامک به متقاضیان از ابتدای هفته آغاز شده و متقاضیان باید ظرف مدت ۲ هفته آورده اولیه خود را که ۴۰ میلیون تومان است، واریز کنند.

وی اضافه کرد: در صورتی که متقاضیان آورده خود را تکمیل نکنند حذف نشده، اما به انتهای فهرست برای تکمیل واحدها منتقل می‌شوند.

به گفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ثبت نام مجدد متقاضیان نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیر آغاز شده و با توجه به تامین اراضی در این بخش دوره جدیدی از ثبت نام‌ها در شهرهایی که ظرفیت سازی ایجاد شده آغاز می‌شود.

شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن یکبار دیگر مورد توجه قرار گرفته است، چون رستم قاسمی وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرده، دور تازه ثبت‌نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن را از روز ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۱ کلید می‌زند.

به‌نظر می‌رسد پس آغاز مراحل پالایش صلاحیت متقاضیان و درخواست واریز آورده اولیه متقاضیان، دولت فهمیده برای چهار میلیون واحد مسکونی پیش‌بینی شده در طرح نهضت ملی مسکن، تنها دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر متقاضی بالقوه وجود دارد که از این تعداد تنها ۲۸۱ هزار نفری که واریز وجه داشته‌اند، به‌عنوان مشتری بالفعل شناخته می‌شوند. پس باز شدن دوباره سامانه نهضت ملی مسکن و ایجاد ظرفیت جدید ثبت‌نام از متقاضیان، تلاشی برای عمل به مهمترین وعده اقتصادی سیدابراهیم رییسی در طول رقابت‌ها انتخاباتی سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیرماه به‌مدت دو هفته باز می‌شود تا متقاضیان جدید شانس خود را امتحان کنند. رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی این خبر را داده و گفته به‌طور همزمان مرحله پالایش متقاضیان قبلی نیز ادامه پیدا می‌کند. متقاضیانی که پیامک تایید دریافت می‌کنند، تنها دو هفته مهلت خواهند داشت تا با مراجعه به‌بانک، در اصطلاح برای تشکیل پرونده اقدام کنند. متقاضیان تایید صلاحیت شده طرح نهضت ملی که در مهلت دو هفته‌ای تعیین شده، نسبت به تشکیل پرونده و واریز وجه اقدام نکنند، از طرف دولت، انصرافی درنظر گرفته می‌شوند. به‌گفته وزیر این تصمیم برای سرعت دادن به پیشرفت پروژه‌های نهضت ملی مسکن گرفته شده، چون قرار است تا پایان شهریور ۱۴۰۱، اجرای فونداسیون واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند.

شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید، همچون گذشته است. مهمترین شرط، نداشتن واحد مسکونی است. متقاضیان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن باید حداقل دارای پنج‌سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند. شرط سابقه سکونت، برای مهاجران از کلانشهر‌ها به سایر شهر‌های کشور، تا یک سال کاهش پیدا می‌کند. به این معنی که اگر یک سال پیش از تهران روانه شهرستان شده باشید، می‌توانید با یک سال سابقه سکونت در آن شهر درخواست ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن را پر کنید. برای افرادی که متقاضی ثبت‌نام در شهر‌های جدید هستند، سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر مادر هم ملاک قرار می‌گیرد. این شرط باعث می‌شود تهرانی‌ها در شهر جدید پرند متقاضی طرح نهضت ملی مسکن باشند.

شرایط ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن ادامه پیدا می‌کند و به نداشتن چک برگشتی، تسهیلات معوقه و کلا نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی برسد. در مرحله آخر، بانک‌ها توانایی مالی متقاضی را چک می‌کنند. در این مرحله مشخص می‌شود فرد توان پرداخت هزینه ساخت مسکن، شامل تامین آورده اولیه و پرداخت اقساط ماهیانه را خواهد داشت یا نه.

مراحل ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن، با بارگذاری مدارکی مثل تصویر کارت ملی متقاضی و تصویر شناسنامه شروع می‌شود. اگر خودتان زمین دارید، سند مالکیت آن را اضافه کنید. شرط پنج سال سابقه سکونت در شهر محل تقاضا را می‌توان با ارائه گواهی تحصیلی، مدارک مربوط به محل تولد مثل شناسنامه، جواز کسب شاغلان، سابقه پرداخت بیمه، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی و گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان ادا کرد. اجاره‌نامه به‌عنوان سابقه سکونت پنج ساله مورد قبول نخواهد بود.

ثبت نام مسکن در طرح نهضت ملی مسکن به دو صورت انجام می‌شود؛ اگر متقاضی صاحب زمین باشد، تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن را به‌عنوان وام ساخت دریافت خواهد کرد، اما اگر متقاضی زمین نداشته باشد، باید با توجه به شرط سابقه سکونت پنج ساله، از فهرست شهر‌هایی که در آن‌ها پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن تعریف شده است، دست به انتخاب بزند. به‌عنوان مثال در استان تهران، ساکنان شهر تهران امکان ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن را در شهر جدید پرند، شهر جدید هشتگرد، شهر جدید ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم خواهند داشت. امکان ثبت‌نام متقاضیان ساکن قیام دشت در پاکدشت فراهم شده است و متقاضیان ساکن شهریار، بهارستان، ملارد، ری و قدس باید موقع ثبت‌نام، شهر جدید پرند را انتخاب کنند.

ثبت نام مسکن متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن استان البرز برای ساکنان همه شهر‌های این استان به‌جز نظرآباد، در شهر جدید هشتگرد امکان‌پذیر است. متقاضیان ساکن تبریز باید شهر جدید سهند یا شهر جدید شهریار را انتخاب کنند. امکان ثبت‌نام متقاضیان ساکن شهر اصفهان، در شهر جدید بهارستان، شهر جدید فولادشهر و شهر جدید مجلسی فراهم شده است. متقاضیان ساکن بوشهر می‌توانند شهر جدید عالیشهر را انتخاب کنند. اگر ساکن مشهد هستید، باید تقاضای خود را در شهر جدیدگلبهار یا شهر جدید بینالود ثبت کنید. ساخت واحد‌های مسکونی برای متقاضیان ساکن شهر‌های استان خوزستان در شهر‌های جدید رامین و شیرین شهر انجام می‌شود. متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن شیراز واحدهایشان را در شهر جدید صدرا تحویل می‌گیرند. واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن برای اهالی بابل و بابلسر در هادیشهر، برای اهالی چالوس در مرزن‌آباد، برای اهالی ساری در سورک و برای اهالی چمستان در نور و رویان ساخته می‌شود. طرح نهضت ملی مسکن اراک در شهر جدید مهاجران و در شهر جدید امیرکبیر انجام خواهد گرفت و متقاضیان ساکن بندرعباس و شهرستان خمیر، موقع ثبت‌نام باید شهر جدید علوی را انتخاب کنند.

سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در حالت معمول با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می‌شود، ولی دولت تصمیم دارد نیمی از سود وام متقاضیان حاضر در سه دهک نخست درآمدی جامعه را متقبل شود. حتی گفته شده دولت درنظر دارد این گروه را از پرداخت آورده اولیه معاف کند. پس این دسته متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن می‌توانند با پرداخت اقساط ماهیانه ۳.۵ تا چهار میلیون تومانی، در طرح نهضت ملی مسکن صاحبخانه شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها