`
شمانیوز
شما نیوز

قیمت مسکن

تازه ترین گزارش ها از قیمت مسکن | هزینه اجاره مسکن چند؟

بررسی برخی فایل‌های پیشنهادی موجران در مناطق شمالی نشان می‌دهد، تقریبا کف ودیعه درخواستی در این مناطق در محدوده 700 میلیون تومان برای واحدهای حدود 70 مترمربعی است.

قیمت مسکن در یک سال اخیر روند افزایشی داشته است. افزایشی شدن قیمت مسکن فشار زیادی بر مستاجران وارد آورده است. با توجه به آمارهای اخیر خوشبختانه قیمت مسکن در یک ماه اخیر روند افزایشی زیادی را نسبت به سال گذشته نداشته است. بهتر است مسئولان چاره‌ای برای ثبات قیمت مسکن پیدا کنند چراکه مسکن از مهم‌ترین سرمایه‌های شهروندان است. افزایشی شدن قیمت مسکن باعث کاهش قدرت خرید خانوارها می‌شود.

مطابق با این گزارش، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله‌شده در شهر تهران در خرداد سال ۱۴۰۱ به حدود ۱۳.۹ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه پارسال، به ترتیب افزایش ۳۲.۳ و ۱۷۱.۹درصدی را نشان می‌دهد.

در خرداد، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۳۹ میلیون و ۴۱ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۸.۴ درصدی نسبت به ماه قبل است؛ این در حالی است که پارسال، رشد‌های دورقمی ماهانه قیمت مسکن را نیز شاهد بودیم.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه پارسال، معادل ۳۲.۸ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه خرداد سال ۱۴۰۰ (معادل ۵۶.۶ درصد)، کمتر بوده و بیانگر کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در خرداد ۱۴۰۱ است.

گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در خردادماه سال ۱۴۰۱»، برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور،امروز از سوی اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.

تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران در خردادماه سال 1401 به حدود 13.9 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب افزایش 32.3 و 171.9درصدی را نشان می دهد.

بر اساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن در خرداد ماه که از سوی بانک مرکزی منتشر شده تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران ۱۳ هزار و ۸۷۴ معامله است.نسبت به ماه مشابه قبل ۳۲.۳ و ماه مشابه سال قبل ۱۷۱.۹ درصدی را نشان می دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان که حاکی از افزایش ۸.۴ درصدی نسبت به ماه قبل از همچنین نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۳۲.۸ درصد افزایش داشته استکه در مقایسه با رشد نقطه به نقطه خرداد

بیشترین معاملات انجام شده به تفکیک عمر بنا در واحدهای تا ۵ سال ساخت بوده که ۳۰.۱ درصد سهم معاملات را به خود اختصاص دادند. منطقه ۵ نیز مانند هر ماه بیشترین سهم را از معاملات مسکن داشته و ۱۴.۴ درصد معاملات را به خود اختصاص داده است.

منطقه یک با متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده معادل متری ۸۱ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان گران ترین منطقه تهران ‌ منطقه ۱۹ با قیمت متوسط متری ۱۹ میلیون ۵۹۰ هزار تومان ارزان ترین منطقه بود.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در خرداد ماه نشان از رشد ۴۶.۵ درصدی نسبت به ماه قبل و ۵۱.۲ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می دهد.

به‌طورکلی در تمام دنیا مسکن یکی از مهم‌ترین و سرمایه‌ای‌ترین کالاها است. به همین منظور دولت‌ها برنامه‌هایی بسیاری برای توسعه مسکن خواهند ریخت. همچنین کشورهایی که به پذیرش دانشجو بسیار نیاز دارند، از مسکن به‌عنوان ابزاری برای جذب نیرو استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم قیمت مسکن در ایران و کشورهای دیگر را با یکدیگر مقایسه کنیم. مبنای محاسبه قیمت را سازه های در حال اجرا در تهران مانند پروژه سهام توانمندسازی ارتش قرار داده ایم.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها