`
شمانیوز
شما نیوز

مقتدی صدر

مقتدی صدر به ایران آمد | تصویر مقتدی صدر در هواپیمای ایران

پیج اینستاگرامی خبر فوری در یک پست در اینستاگرام مدعی شد: مقتدی صدر به ایران وارد شد.

برخی منابع  اعلام کردند، هواپیماى حامل مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق دقایقی قبل در تهران به زمین نشست.

مقتدی صدر

سید مقتدی صدر (زاده ۱۹۷۳ نجف) روحانی شیعه و سیاست‌مدار عراقی است، که از رهبران شیعیان عراق است. وی چهارمین فرزند سید محمد صدر و شناخته شده‌ترین بازمانده از خاندان صدر است.

وی در ۷ شهریور ۱۴۰۱ در پی بیانیه سید کاظم حائری از فعالیت های سیاسی خود کناره گیری کرد ، از طرفداران خود نیز تقاضا کرده هیچ شعاری را به نام ایشان منتشر نکند ، طرفداران صدر در پی کناره گیری ایشان عصر ۷ شهریور ۱۴۰۱ به کاخ ریاست جمهوری و مجلس عراق یورش بردند ، در پی این ناآرامی ها نخست وزیر عراق سطح آماده باش تمام نیروهای امنیتی بغداد را به بالاترین سطح افزایش داد.

مقتدا صدر از مخالفین حکومت صدام حسین، طرفدار ایجاد حکومت اسلامی و مخالف حضور نیروهای خارجی در عراق است. نیروهای شبه‌نظامی مسلح تحت امر او معروف به جیش المهدی در مقاطعی درگیری‌هایی با نیروهای آمریکایی ائتلاف و افراطیون سنی و حکومت مرکزی عراق داشته‌اند. مهم‌ترین پایگاه طرفداران صدر در استان‌های جنوبی عراق، به ویژه در شهرک صدر، محله شیعه‌نشین بغداد مستقر هستند.

زندگی‌نامه

مقتدی صدر چهارمین پسر سید محمد صدر،[۵] از مراجع شیعه عراق در دهه ۱۹۹۰ میلادی است ، که به همراه دو پسرش، در دوران حکومت حزب بعث به ریاست صدام حسین، ترور و کشته شدند.

نسب خانواده صدر به پیشوای هفتم شیعیان؛ موسی بن جعفر منتهی می‌شود. صدرها که در منطقه جبل عامل لبنان سکنی گزیده بودند، بعدها به نجف در عراق مهاجرت کرده و گروهی از آن‌ها نیز راهی ایران شدند.[۷] سید محمدباقر صدر (از مراجع پیشین تقلید شیعیان عراق و پسر عموی پدر مقتدی صدر) نیز به دلیل مبارزه با صدام شکنجه و کشته شد. سید موسی صدر رهبر سابق شیعیان لبنان که بحث‌هایی دربارهٔ ناپدید شدنش توسط معمر قذافی وجود دارد نیز پسر عموی پدر مقتدی است. همسر مقتدی صدر، دختر سید محمدباقر صدر و فاقد فرزند است. 

تکمیلی: سه شنبه ۸ شهریور ماه 

ورود مقتدی صدر به ایران تکذیب شد

بعد از اعلام  برخی منابع که اعلام کردند، هواپیمای حامل مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق دقایقی قبل در تهران به زمین نشست، عضو جریان صدر هرگونه خبری مبنی بر سفر مقتدی صدر به ایران را تکذیب کرد.

مقتدی صدر

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها