`
شمانیوز
شما نیوز

حق عائله‌مندی

نحوه پرداخت حق عائله‌مندی برای بانوان سرپرست خانوار چگونه است؟

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌ اجتماعی در ارتباط با پرداحت حق عائله‌مندی برای زنان مستمری‌بگیر سرپرست خانوار توضیح داد.

نحوه پرداخت حق عائله‌مندی برای بانوان سرپرست خانوار چگونه است؟

مجتبی طهماسبی آشتیانی اظهار کرد: پیش از این گروهی از زنان سرپرست خانوار برای دریافت حق عائله‌مندی باید احکام قضایی مبنی بر کفالت فرزند یا فرزندان‌شان را به شعب تأمین‌ اجتماعی ارائه می‌دادند که با توجه به مقررات قضایی در مورد کفالت فرزندان و این که شرعاً کفالت فرزندان با پدر و در صورت فوت پدر با پدربزرگ پدری است، بعضاً این گروه از زنان مستمری‌بگیر به‌رغم اینکه متکفل هزینه‌های فرزندانشان بودند، برای دریافت حق عائله‌مندی با مشکلاتی مواجه می‌شدند.

وی افزود: با بخشنامه جدیدی که از سوی مدیرعامل سازمان تأمین‌ اجتماعی در مورد فرایند بررسی و اثبات کفالت فرزندان از سوی زنان صادر شده، در کنار احکام قضایی راهکارهای دیگری نیز برای تأیید سرپرستی این افراد پیش‌بینی شده است.

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌ اجتماعی گفت: در صورت عدم امکان ارائه حکم مراجع قضایی یا گواهی اداره سرپرستی دادگستری مبنی بر تحت تکفل بودن فرزندان از سوی مستمری‌بگیر زن؛ احراز تکفل و برقراری حق عائله‌مندی با ارائه گواهی مقامات محلی، گزارش بازرس تأمین‌ اجتماعی و اخذ تعهد رسمی مبنی بر تحت تکفل بودن فرزندان نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه بانوان سرپرست خانوار مستمری‌بگیر تأمین‌ اجتماعی اعم از بانوان بازنشسته مطلقه و بانوانی که همسرشان فوت کرده است، مشمول دریافت حق عائله‌مندی هستند، افزود: درحال حاضر مبلغ ریالی حق عائله‌مندی مبلغ 4073895 ریال (407 هزار و 389 تومان) است.

منبع: تسنیم

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها