`
شمانیوز
شما نیوز

جام‌جهانی 2022

نخستین بازی ایران در جام‌جهانی 2022 | این تیم ایرانه

امروز نخستین بازی ایران در جام‌جهانی 2022 مقابل تیم ‌ملی فوتبال انگلیس است

 نخستین بازی ایران در جام‌جهانی 2022 | این تیم ایرانه

تیم ملی فوتبال کشورمان جام‌جهانی 2022 را با یک دیدار جذاب و حساس آغاز می‌کند. تیم ملی فوتبال ایران امروز یک تورنمنت پرامید را آغاز می‌کند و در بازی اول هر چند باید به مصاف حریفی قدرتمند برود اما این باور را پیدا کرده که می‌تواند دست به کارهای بزرگ بزند. تیم کشورمان پیش از این در 5 دوره جام‌جهانی حاضر شده بود. می‌توان گفت بهترین شروع تیم ‌ملی در دوره قبلی جام‌جهانی بود که باعث شد بهترین دوره از نظر امتیاز‌گیری باشد و اگر کمی تیم کی‌روش خوش‌شانس بود، چه بسا ایران می‌توانست برای نخستین‌بار حضور در مرحله حذفی بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبالی دنیا را تجربه کند. 

تیم ملی انگلیس همواره به عنوان یکی از تیم‌های سطح اول فوتبال دنیا مطرح بوده و ستارگان زیادی پیراهن این تیم را بر تن کرده‌اند اما واقعیت این است که جز یک قهرمانی جام‌جهانی پس از یک فینال پرحرف و حدیث در لندن (1966) و یک نایب‌قهرمانی در جام ملت‌های اروپا (2020)، افتخار بین‌المللی دیگری ندارد، اگرچه همیشه و پیش از هر تورنمنتی، نام انگلیس به عنوان یکی از مدعیان اصلی مطرح بوده است. تیم «گرت ساوتگیت» در 5 بازی قبلی خودش بردی را تجربه نکرده و حتی شکست سنگین خانگی 4 بر صفر مقابل مجارستان را نیز در کارنامه دارد. بهترین نتیجه این تیم در 5 بازی قبلی نیز تساوی 3-3 مقابل آلمان بوده که آخرین بازی سه‌شیر پیش از جام‌جهانی محسوب می‌شود. بر خلاف تصورات، ساوتگیت تحول قابل توجهی در سبک بازی انگلیس به وجود آورده است. بازی انگلیسی همیشه به ارسال‌های بلند و مستقیم معروف بوده اما اکنون تیم ساوتگیت پاس‌های نفوذی بویژه بین ۲ دفاع وسط حریف یا ارسال‌های کوتاه و با ارتفاع کم را مورد توجه دارد. توجه به بازی زمینی بویژه بعد از حضور مربیانی چون کلوپ و گواردیولا در لیگ برتر جزیره پررنگ‌تر شد. این نوع بازی پس از تلفیق با فوتبال سرعتی انگلیس، سبک جدیدی را در اختیار تیم کشورشان قرار داد و حالا شاید بیشتر از ارسال‌ها و نبردهای هوایی، باید مراقب پاس‌‌های زمینی و طولی بازیکنان انگلیس بود. با این حال انگلیس در مواجهه با تیم‌هایی که دفاعی فشرده دارند، به قدرت سرزنی بازیکنانی مانند «هری کین» نگاه ویژه دارد و مسلما اگر نتواند از لایه‌های دفاعی محکم تیم کی‌روش برآید، به روش سنتی خودش رجوع می‌کند تا با فشار بر قلب دفاع ایران، راهی به دروازه پیدا کند.

بنابراین تیم کی‌روش در کنار دفاع تیمی باید تمرکز بالایی در مرکز محوطه جریمه داشته باشد. فوتبال انگلیس چه مدرن و چه سنتی، ویژگی سرعت را در ذات خودش دارد و این مساله قطعا کار را برای هر تیمی بسیار سخت می‌کند. از سویی تیم ملی کشورمان بر خلاف انگلیس، در 5 بازی قبلی خودش نتایج قابل قبولی را به ثبت رسانده است. ۲ پیروزی مقابل اروگوئه و نیکاراگوئه به همراه یک تساوی مقابل سنگال بخوبی روحیه تیمی را بالا برده و بازی با تیم‌ سرعتی الجزایر هم تجربه خوبی به این تیم برای مقابله با جریان سریع بازی داده است. با این حساب می‌توان گفت تیم کی‌روش آمادگی ذهنی بدی برای بازی با انگلیس ندارد. صحبت‌های بازیکنان و سرمربی تیم کشورمان هم نشان می‌دهد آنها تنها برای ارائه یک نمایش آبرومند به قطر نرفته‌اند و هدف صعود از گروه بخوبی به ذهن همگی اعضای تیم دیکته شده است. سوت پایانی «رافائل کلاوس» برزیلی در آخرین روز ماه آبان، اگر پیام‌آور کسب امتیاز برای تیم ملی ایران باشد، شروعی فوق‌العاده خواهد بود. به این ترتیب شکی نیست که روحیه و اعتماد به نفس شاگردان کی‌روش برای بردن ولز کافی خواهد بود و این مسیر می‌تواند به امتیاز‌گیری از آمریکا نیز ختم شود؛ اتفاقی که منجر به یک تاریخ‌سازی خواهد شد و رویای قدیمی هواداران فوتبال در ایران به واقعیت تبدیل می‌شود. 

کی‌روش: از تمام تخصص و تجربه‌ام برای صعود استفاده می‌کنم

سرمربی تیم ‌ملی فوتبال کشورمان گفت: من به گروه دایناسورها در جام‌جهانی تعلق دارم و به همین دلیل انتظاراتی از خودم دارم. کارلوس کی‌روش در مصاحبه با تلویزیون رسمی فیفا درباره بازیکنان تیم ‌ملی کشورمان و تفاوت آنها با جام‌جهانی 2018 روسیه گفت: اگر 25 بازیکنی که در اینجا همراه من هستند را در نظر بگیریم، می‌توان گفت تقریبا همان بازیکنان جام‌جهانی 2018 هستند. فقط یک بازیکن جوان به تیم اضافه شده است. وی ادامه داد: البته متاسفانه 4-3 روز قبل از اینکه به قطر بیاییم، یکی از مهم‌ترین بازیکنان‌مان در خط میانی یعنی امید ابراهیمی را از دست دادیم. با این حال اکثریت تیم دقیقا همان بازیکنان جام‌جهانی 2018 هستند. سرمربی تیم ‌ملی فوتبال کشورمان درباره تجربه‌اش در چهارمین حضور در جام‌جهانی گفت: امیدوارم به اندازه کافی یاد گرفته باشم تا بتوانم به بازیکنان و تیمم در این دوره کمک کنم. من می‌گویم به گروه دایناسورها در جام‌جهانی تعلق دارم. به همین دلیل انتظاراتی از خودم دارم. وی ادامه داد: می‌خواهم همه تخصص و تجربه‌ام را به کار گیرم تا به بازیکنان و تیمم خدمت کنم. کی‌روش در رابطه با اینکه آیا تیم ‌ملی ایران می‌تواند نسبت به جام‌جهانی 2018 بهتر کار کند و بیشتر از 4 امتیاز کسب کند، گفت: هدف‌مان همین است اما مواقعی در جام‌های جهانی بوده که تیم‌ها با حتی 3 امتیاز به مرحله بعد صعود کرده‌اند. به همین دلیل همان‌طور که شما گفتید، مجموع کارها اهمیت دارد و این مهم است که چگونه با این جام‌جهانی روبه‌رو شویم. وی اظهار داشت: برای ما ساده است. برای ما فقط یک بازی وجود دارد با 3 نیمه مختلف. نیمه اول با انگلیس، نیمه دوم با ولز و در نیمه سوم باید با آمریکا رقابت کنیم. باید در نهایت ببینیم می‌توانیم امتیاز لازم را کسب کنیم و به مرحله بعد صعود کنیم یا خیر. 

پیش‌بازی دیدار با انگیس

آیا تیم ‌ملی می‌تواند از نبرد با یکی از مدعیان قهرمانی جام‌جهانی به سلامت عبور کند؟ نخستین بازی تیم ‌ملی در جام‌جهانی قطر، امروز مقابل انگلیس برگزار خواهد شد؛ تیمی که روی کاغذ، یکی از مدعیان قهرمانی این تورنمنت محسوب می‌شود و امیدوار است بتواند جام‌جهانی 2022 را با برد شروع کند. طبق پیش‌بینی سایت theanalyst، شانس سه‌شیر برای برد در بازی 72.2 درصد است و این در حالی است که طبق اعلام این سایت، ایران فقط 9.7 درصد برای بردن نایب قهرمان یورو 2020 شانس دارد. 

طلسم نبردن شکسته می‌شود؟

ایران با کارلوس کی‌روش، در جام‌جهانی قبلی، در بازی اولش شکست نخورد. از طرف دیگر، انگلیس هم در 6 بازی آخرش قبل از جام‌جهانی، رنگ برد را ندیده و به دنبال این است که این طلسم را جلوی ایران بشکند. 

تقابل مهاجمان سرشناس

از هری ‌کین و مهدی طارمی به عنوان مردان کلیدی انگلیس و ایران برای این بازی نام برده شده است. کاپیتان انگلیس امید اصلی گلزنی تیم گرت ساوتگیت در جام‌جهانی محسوب می‌شود و از طرف دیگر، طارمی هم به خاطر آمار فوق‌العاده‌ای که در پورتو داشته، خطرناک‌ترین بازیکن ایران از دید رسانه‌های انگلیسی محسوب می‌شود. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها