`
شمانیوز
شما نیوز

لادن ژاوه‌وند

از کارتون خوابی و اعتیاد تا شهرت | لادن ژاوه‌وند بازیگری که از کارتون خوابی به شهرت رسید

لادن ژاوه‌وند بازیگر ایرانی متولد ۱۰ آبان ۱۳۳۴، تهران است. وی به دلیل زندگی‌نامهٔ متفاوتش قبل از وارد شدن به بازیگری مورد توجّه رسانه‌ها در ایران قرار گرفت.

از کارتون خوابی و اعتیاد تا شهرت  |  لادن ژاوه‌وند بازیگری که از کارتون خوابی به شهرت رسید

لادن ژاوه وند  در سال 1334 در تهران به دنیا آمد.  لادن ژاوه‌وند در بازیگری است که در فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» نقش مادر نوید محمدزاده را اجرا می‌کند.  لادن ژاوه‌وند سرنوشت عجیبی در زندگی داشته است و در دوران کودکی به‌واسطه پدرش درگیر اعتیاد به الکل می‌شود.لادن ژاوه وند ازدواج می‌کند ولی این ازدواج با شکست همراه می‌شود و به دنبال این شکست عشقی به مواد مخدر نیز اعتیاد پیدا می‌کند. او یک پسر داشته که در 37 سالگی فوت کرده است. وی به علت اعتیاد و حبس پانزده سال فرزندش را ندیده بود. بعد از آن ، 23 سال کارتن خواب بوده و خودش می گوید سه روز در جوی بودم و برف سنگینی رویم را پوشاند.

 لادن ژاوه‌وند

کارگر شهرداری جنازه ام را پیدا کرد و 4 روز هم در سردخانه ماندم و به بهشت زهرا منتقلم کردند اما پرونده ام گم شد، وسط بیمارستان در کاور بودم که گرما زنده ام کرد. او تجربیات تلخ زندگی خود بعد از آن واقعه را چنین تعریف می‌کند: « لادن از زندان آزاد می‌شود اما به خانه نمی‌رود؛ مستقیم به خانه ساقی محل می‌رود تا یک دل سیر - به اندازه همه سال‌های حبس‌- مواد بکشد و دوباره روز از نو، روزی از نو؛ دوباره اعتیاد و به این در و آن در زدن برای به‌دست‌آوردن پولی که خرج مواد کند.

با دلالی و جنس‌فروختن به تازه‌واردها پول درمی‌آوردم؛ جوری که هیچ‌وقت مواد همراه خودم نباشه و دوباره حبس نکشم. همیشه 6-5نفر دوروبرم بودن و به اونا نیز جنس می‌رسوندم. دلم برای خماری‌کشیدنشون می‌سوخت و می‌گفتم: «امشب مهمون من»! سرقفلی پارک شده بودم.

همه می‌دونستن که جایی ندارم، از بقیه هم بزرگ‌تر بودم؛ حتی کلانتری که چند وقت یه‌بار می‌اومد معتادا‌رو جمع کنه، می‌گفت با لادن کاری نداشته باشین؛ جز اینجا جایی نداره! سال93 بود که یه روز یکی از دوست‌هام گفت لادن من چندساله تو رو می‌شناسم. دستور اومده که تا چند روز دیگه پارک دروازه‌غار رو خراب کنن. بهتره برای خودت دنبال جا و مکان باشی. این یه تیکه از پازل ترک اعتیادم بود.

 لادن ژاوه‌وند

تیکه بعد وقتی جور شد که یه نفر کاملا اتفاقی 500هزار تومن به من داد و گفت لادن توی همین محله دروازه‌غار هم می‌شه با این پول یه اتاق اجاره کرد. تو پیر شدی و تو سرمای امسال دوام نمیاری. اما تیکه سوم پازل وقتی بود که یکی از خانمای مسئول توی مرکز ترک اعتیاد فهمید که تصمیم به ترک دارم. گفت: «بابا تو دیگه 60سالت شده؛ یه ‌پات لب گوره. بزن حالش‌و ببر»!

اینجا دیگه واقعا بهم برخورد. یه ساک برداشتم و راه افتادم سمت مرکز ترک اعتیاد میدون قیام. داد می‌کشیدم و فریاد می‌زدم و می‌گفتم که «می‌خوام ترک کنم». قبل از اون هم 106بار ترک کرده بودم اما این بار، بار آخر بود. قبل از واردشدن به ساختمون جمعیت، یه شیشه متادون رو که برای مصرف یه هفته به من داده بودن سر کشیدم و قسم خوردم که همه‌‌چیز همون‌جا تموم بشه. خبر اینکه لادن با پای خودش رفته جمعیت، مث بمب توی دروازه‌غار پیچید. پشت سر من‌هم گروه‌گروه از بچه‌‌های دروازه‌غار راهی جمعیت شدن.»

وی در مورد سینما می‌گوید: « من عاشق سینما‌م. جوون که بودم زیاد سینما می‌رفتم اما هیچ‌وقت به مغزم خطور نمی‌کرد که یه روز بازیگر بشم. کی؟ لادن؟‌ اصلا کی میاد به یه معتاد پیشنهاد بازیگری بده؟‌ اما شد! بچه‌های پشت صحنه می‌‌گفتن لادن بازیگری توی خونش هست؛ انگار از بچگی بازیگر بودی. آره! از بچگی بازیگر بودم؛ از همون 4سالگی که بابام سرم ‌رو می‌تراشید و لباس پسرونه تنم می‌کرد.

آره من نقش‌های زیادی توی زندگی‌ام بازی کرده‌ام. حالا هم سیب دنیا چرخاش‌ و زده و توی جشنواره فجر امسال فیلم‌ام اکران می‌شه؛ «مغزهای کوچک زنگ‌زده» به کارگردانی هومن سیدی. لادن ژاوه وند همبازی نوید محمد زاده در جشنواره فجر امسال بود. این بازیگر کشف استعداد هومن سیدی کارگردان فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» است. پس از اجرای نقش در این فیلم ، همه دستمزدش را برای اجاره خانه پرداخت کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۹ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها