`
شمانیوز
شما نیوز

کک و مک چیست؟ | چگونه کک و مک درمان می شود؟

کک و مک یکی از مشکلات پوستی است که هیچ خطری برای بدن ندارد و می‌تواند در بسیاری از افراد دیده‌شود. اصلی‌ترین علت ایجاد کک و مک نور خورشید است. روش‌های زیادی برای از بین بردن کک و مک وجود دارد، مانند کرم‌های پوستی، لیزر، مزوتراپی و ماسک‌های خانگی.

کک و مک چیست؟ | چگونه کک و مک درمان می شود؟

به گزارش شمانیوز: کک و مک یکی از مشکلات پوستی است که هیچ خطری برای بدن ندارد و می‌تواند در بسیاری از افراد دیده‌شود. اصلی‌ترین علت ایجاد کک و مک نور خورشید است. روش‌های زیادی برای از بین بردن کک و مک وجود دارد، مانند کرم‌های پوستی، لیزر، مزوتراپی و ماسک‌های خانگی.

 

کک و مک چیست؟

لکه‌های کک و مک نقاط قهوه‌ای تیره یا روشن روی پوست هستند. از دسته سلول‌های پوستی که حاوی رنگدانه ملانین هستند، تشکیل شده‌است. معمولا کک و مک مسطح است و درد ندارد. هرچند کک‌و‌مک می‌تواند ژنتیکی باشد، اما هیچ فردی با کک و مک به دنیا نمی‌آید. این نوع از مشکلات پوستی غالبا در مواجهه با نور خورشید ایجاد می‌شود.

 

کک و مک به انگلیسی چیست؟

در زبان انگلیسی به کک و مک Freckles (Ephelides and Solar Lentigines) گفته می‌شود.

 

علائم همراه با کک و مک کدامند؟

ویژگی اصلی اختصاصی کک و مک این است که هنگام مواجهه با اشعه ماوراءبنفش خورشید پررنگ‌تر می‌شود. به همین دلیل در تابستان بیشتر دیده می‌شوند و در زمستان تا حدودی محو می‌شوند.

گاهی ممکن است کک‌و‌مک با لکه پوستی دیگری لکه‌های خورشیدی (لنتیگو) یا لکه‌های سنی نامیده می‌شوند، اشتباه گرفته‌شود.

لنتیگوها در اثر تماس مستمر با خورشید برای مدت طولانی ایجاد می‌شوند. اما کک و مک‌ها به علت استعداد ژنتیکی در مدت کوتاهی به وجود می‌آیند.

همچنین کک و مک‌ها با افزایش سن اغلب کمرنگ شده یا ناپدید می‌شوند. در حالی‌که لنتیگو با افزایش سن به وجود می‌آید.

 

با دیدن کک و مک به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در صورتیکه با کک و مک و یا هر علامت پوستی دیگری در پوست خود مواجه شدید، برای تشخیص علت ایجاد، جلوگیری از بدتر شدن آن و درمان این علامت‌های پوستی می‌توانید به دکتر پوست مراجعه کنید. دکتر زیبایی پوست با روش‌های درمانی تجویزی و یا توصیه‌های درمانی به بهبود این علامت در شما کمک می‌کند. برای دریافت نوبت حضوری دکتر پوست می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با دریافت مشاوره تلفنی پوست، سوالات خود را بپرسید. 

 

علت کک و مک صورت و علت کک و مک روی دست چیست؟

پوست از سلول‌هایی ساخته شده‌است که ملانوسیت نامیده می‌شوند و رنگدانه ملانین را می‌سازند. ملانین به حفاظت پوست در برابر اشعه‌های ماوراء‌بنفش خورشید کمک می‌کند. دلیل کک و مک صورت و دست، مواجهه با نور خورشید است که باعث تقویت ملانوسیت‌ها برای تولید ملانین بیشتر می‌شود. کک و مک‌ها تجمعات ملانینی روی لایه خارجی پوست هستند. اغلب افرادی که تعداد زیادی کک‌و‌مک دارند پوستشان بور است. البته هر کسی ممکن است به کک‌و‌مک دچار شود. اما ملانوسیت‌های پوست افرادی که بور هستند در مواجهه با نور خورشید ملانین بیشتری می‌سازند.

 

علت کک و مک روی دست و کک و مک صورت چیست؟

همانطور که گفته‌شد، پوست دست و صورت در معرض نور خورشید بیشتری قرار دارد. بنابراین اگر در این نواحی کک و مک داشته‌باشید، احتمال اینکه این دانه‌های رنگی پوستی در اثر نور خورشید در بدن شما ایجاد شده باشند، وجود دارد.

 

چه غذاهایی باعث کک و مک میشود؟

نمی‌توان گفت که چه غذایی باعث ایجاد کک و مک و لکه‌های پوستی می‌شود. اما می‌توان گفت که در اثر نخوردن بعضی مواد غذایی و رعایت نکردن رژیم غذایی سالم، ممکن است که به این مشکل دچار شوید. مثلا ممکن است که در اثر خوردن فست فود‌ها و نخوردن مواد غذایی مفید، ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن شما کم شود. این مسئله می‌تواند به ایجاد کک و مک کمک کند. هرچند مطالعات ارتباط مستقیمی بین کک و مک و تغذیه نشان نمی‌دهند.

 

تمایز و تشخیص کک و مک چگونه انجام می شود؟

شاید این سوال شما را گیج کند که کک و مک که دیگر تشخیص دادن ندارد! اما در واقع تشخیص کک و مک از لکه‌های پوستی نیازمند چند نکته است. ممکن است که کک و مک با برخی از لکه‌های پوستی دیگر اشتباه گرفته شود. برای تشخیص کک و مک بهتر است که این نکته‌ها را در نظر داشته‌باشید.

کک و مک‌ها تیره هستند، اما کاملا صاف هستند و معمولا کنار هم دیگر پیدا می‌شوند. کک و مک‌ها گروهی دیده‌می‌شوند. کک و مک‌ها در سنین پایین دیده‌می‌شوند. لکه‌های آفتاب دیگر لکه‌هایی هستند که ممکن است با کک و مک اشتباه گرفته‌شوند. این لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما ملانین زیادی بسازد. این دانه‌ها یا خال‌های پوستی معمولا به تنهایی دیده‌می‌شوند و کمی تیره‌تر هستند.

 

درمان کک و مک چیست؟

حتما از خود می‌پرسید که کک و مک چگونه درمان میشود! روش‌های مختلفی برای درمان کک و مک و یا کمرنگ‌کردن آن وجود دارد که در ادامه آنها زا تک تک بررسی می‌کنیم.

۱. استفاده از کرم ها و محصولات پوستی

شما می‌توانید از محلول‌ها، سرم‌ها و کرم‌های مختلفی برای از‌بین‌بردن کک و مک استفاده کنید. این محصولات عبارت‌اند از:

ضدآفتاب: باعث از‌بین‌رفتن کک و مک‌های موجود نمی‌شوند. اما برای جلوگیری از ایجاد کک‌ومک جدید مفیدند. ضدآفتاب بهتر است SPF 30 یا بالاتر داشته‌باشد. ضدآفتاب را حداقل ۱۵ دقیقه پیش از خروج از منزل به پوست تمیز بزنید. هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید و بلافاصله بعد از شنا یا تعریق زیاد از آن استفاده کنید.

کرم‌های محو‌کننده موضعی: این کرم‌ها حاوی هیدروکینون هستند که به نظر می‌رسد از تولید ملانین توسط سلول‌های ملانین‌ساز جلوگیری می‌کنند. این نوع کرم می‌تواند باعث التهاب، خشکی، سوزش، تاول یا تغییر رنگ پوست شود. اثر مفید هیدروکینون در کاهش لکه‌های پوستی و بی‌خطر بودن آن برای پوست هنوز به طور قطعی تایید نشده‌است.

کرم موضعی رتینوئید: این کرم یکی از محصولات ویتامین A است و برای بهبود پوست تخریب شده با خورشید و کم‌رنگ شدن کک و مک‌ها کاربرد دارد. قرمزی، خشکی، پوسته‌ریزی، حساسیت و تحریک‌پذیری پوست می‌تواند از اثرات منفی آن باشد.

کرم‌های ضدآفتاب، کرم‌های دارای هیدروکینون و رتینوئید می‌توانند به کاهش کک و مک کمک کنند.

۲. صابون ضد کک و مک و بهترین کرم برای رفع کک و مک

کرم‌ها و صابون‌های مختلفی برای رفع کک و مک در بازار موجود است. شما باید باتوجه‌به نوع پوست خود از این محصولات استفاده کنید. ممکن است یک کرم برای پوست شما مناسب باشد و روی پوست شخص دیگری تاثیر ایجاد نکند. برخی از کرم‌هایی که می‌توانند به رفع کک‌ومک کمک کنند، عبارتند از:

کرم Paula’s Choice

کرم Murad

محصول Porcelain Skin Whitening Serum.

کرم‌هایی که حاوی هیدرو کینون و کوجیک اسید هستند، می‌توانند در محو کردن این مشکل پوستی کمک‌کننده باشند. شما می‌توانید کرم‌هایی که غلظت این دو ماده کم است، بدون نسخه خریداری کنید. اما کرم‌هایی که هیدروکینون آنها بیش از ۲% است، نیاز به نسخه دارند.

 

زینک اکسید یا اکسید دوزنگ برای کک و مک

پماد اکسید دوزنگ همان زینک اکساید است. این ماده از پوست شما در برابر آفتاب و اشعه‌ی ماورا بنفش پیشگیری می‌کند. شاید یکی از کارهایی که ضدآفتاب انجام می‌دهد را به عهده بگیرد و از فشار وارد کردن بر پوست شما توسط این اشعه‌ی مضر جلوگیری کند. هنگامی که نور خورشید آسیب چندانی به پوست شما نرساند، احتمال ساخته‌شدن کک و مک هم کاهش پیدا می‌کند.

 

کرم لاکچری کوین برای کک و مک

کرم لاکچری کوین یکی از کرم‌هایی است که خاصیت روشن‌کنندگی، جوانسازی و رفع لک پوست را دارد. شاید استفاده از این کرم در پیشگیری از ایجاد کک و مک موثر باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها