`
شمانیوز
شما نیوز

7 کاری که باید در رابطه زن و شوهری رعایت کنید

روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی و همچنین داشتن ارتباط موثر یکی از حیاتی ترین مسائلی است که همسرتان بعد از ازدواج از شما انتظار دارد.

7 کاری که باید در رابطه زن و شوهری رعایت کنید

به گزارش شمانیوز: روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی و همچنین داشتن ارتباط موثر یکی از حیاتی ترین مسائلی است که همسرتان بعد از ازدواج از شما انتظار دارد.

پس از ازدواج، زن و شوهر باید نسبت به هم قابل اعتماد و راستگو باشند، حتی وقتی که به مسائل بسیار کوچک و بی ربط مربوط می شود.

 

نکاتی که در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی باید رعایت کرد

چگونه می توان با همسر خود ارتباطی موثر و پایدار داشت؟ در اینجا ۷ باید و نباید در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی برای برقراری ارتباطی مستحکم و قوی جمع آوری کرده ایم:

۱. احترام گذاشتن به نظرات همدیگر

پس از ازدواج و زندگی مشترک، باید در مورد انتظارات خود از یکدیگر و همچنین نحوه برقراری ارتباط، افکار و ایده های خود در هنگام مواجهه با چالش های زندگی صحبت کنید.

شاید در ابتدا این کار غیرعملی به نظر برسد، اما زمانی که با چالش های زندگی روبرو می شوید، واقعاً برایتان مفید خواهد بود.

وقتی درباره مجموعه قوانین زندگی مشترک خود بحث می کنید، به عنوان یک همسر و یک انسان با دیدگاه ها و نظرات یکدیگر آشنا می شوید و اگر به یکدیگر علاقه مند هستید، این قوانین را با احترام انجام می دهید و در نهایت با همسرتان به توافق و تفاهم خواهید رسید.

۲.هنگام صحبت درباره توقعات خود، آنها را به عنوان یک آرزو مطرح کنید

شاید برای شما چالش برانگیز باشد که انتظارات و توقعات زندگی تان را به همسرتان منتقل کنید و این باعث می شود همسرتان احساس ناچاری و اجبار کند.

درست است که برای تحکیم پیوند زن و شوهر پس از ازدواج، باید احساس مسئولیت کنید و سعی کنید انتظارات همسرتان را برآورده کنید، اما شاید بهتر باشد در بیان خواسته های خود کمی مهربان تر و با ملاحظه تر عمل کنید.

به عنوان مثال، در حین صحبت با شریک زندگی خود، می توانید انتظارات و خواسته های خود را در قالب یک تمایل یا علاقه بیان کنید.

یکی از نکات مهم روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی همین است، و اگر به این شکل خواسته هایتان را بیان کنید، همسرتان نیز حسی مشابه خودتان در مورد این درخواست‌های زندگی مشترک خواهد داشت.

در میان گذاشتن انتظارات خود با همسرتان در قالب یک آرزو، آنها را تشویق می کند تا در دستیابی به این اهداف در زندگی مشترک با شما همراه شوند.

۳.برای حل مشکلاتتان با هم گفتگو داشته باشید

عدم ارتباط کلامی یکی از موقعیت های نامطلوبی است که زن و شوهر با آن مواجه می شوند و اینگونه به روانشناسان بیان می کنند که فقط برای مدت کوتاهی در طول روز با یکدیگر گفتگو داشته اند.

اما با صحبت کردن با شریک زندگی خود، می توانید او را بهتر درک کنید، از طرز فکر او آگاه شوید و از تصمیم گیری های عجولانه جلوگیری کنید.

علیرغم ارتباط مکرر تلفنی یا اینترنتی، تحقیقات روانشناختی نشان داده است که بسیاری از زن و شوهرها نتوانسته اند با همسر خود ارتباط کلامی موثری برقرار کنند و در نتیجه ازدواج آنها ممکن است به ناسازگاری و طلاق ختم شود. برای حل مشکلات زناشویی و خانوادگی خود سعی کنید از روش ارتباط دوستانه، فردی و حضوری استفاده کنید.

در حالی که برقراری ارتباط مؤثر با همسرتان از طریق این ابزارها و فناوری‌های ارتباطی بسیار راحت است، اما تأثیر و اثر گذاری آن‌ها به اندازه یک گفتگوی رو در رو نیست.

۴.آستانه تحمل و صبر خود را افزایش دهید

شما و همسرتان لزوماً فقط به این دلیل که در یک رابطه هستید مالک یکدیگر نیستید. مهم است به خاطر داشته باشید که اگر اخیراً ازدواج کرده اید، طبیعی است که اختلاف نظرهای زیادی داشته باشید، زیرا شما و همسرتان در حال حاضر اختلاف فکری زیادی دارید.

ظرفیت بیشتر برای تحمل و صبر در ازدواج مستلزم این است که به همسرتان اجازه دهید موقعیت های زندگی اش را به عنوان فردی مستقل، خودش مدیریت کند.

وابستگی عاطفی میزان اعتماد و سازش زوجین را ارزیابی می کند و اگر به همسرتان اعتماد داشته باشید، در نتیجه تا حد زیادی می توانید زندگی مشترک موفقی همراه با سازش و شکیبایی داشته باشید.

۵.هیچگاه با گله و شکایت، گفتگو با همسرتان را شروع نکنید

همه دوست دارند که مورد توجه و محبت شریک زندگی خودشان قرار بگیرند و از حمایت عاطفی همسرشان برخوردار شوند، به خصوص زمانی که در زندگی زناشویی خود با مشکلاتی روبرو هستند.

هنگامی که شما و شریک زندگی تان چالش ها و مشکلات مهمی را در رابطه خود تجربه می کنید، اگر برای بیان احساس ناراحتی خود با دید منفی با مشکلات برخورد کنید و تصور کنید که شریک زندگی شما دلیل اصلی این مشکلات است، باید بگوییم که این رویکردی کاملا اشتباه و غلط است. زیرا این کار همسر شما را تحقیر می کند و باعث می شود او احساس بی اهمیتی کند و ممکن است برای حفظ آرامش شما سکوت کند و یا حتی شاید با خودش فکر کند بهتر است برای طلاق تصمیم بگیرد .

۷.همیشه نسبت به احساسات یکدیگر توجه کنید

طبق مطالعات روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی، تقاضای طلاق اغلب در خانواده‌هایی اتفاق می‌افتد که توجه چندانی به احساسات یکدیگر ندارند. آنها آسایش و رفاه خود را بر حل چالش های موجود در زندگی مشترک خود اولویت می دهند و به مسائل شخصی خود توجه بیشتری می کنند.

آنها اختلافات خود را از هم مخفی می کنند و با ظاهری بهتر و غیر واقعی از آنچه در واقع اتفاق افتاده است، برای همسرشان آشکار می کنند.

اگر به احساسات همسرتان اهمیت می دهید، یعنی می توانید احساسات، باورها و انتظارات او را شناسایی کنید. اگر در این زمینه حساسیت بیشتری داشته باشید، می توانید از طریق تصمیم گیری ها و مشکلات مربوط به زناشویی، ارتباط موثرتری با همسرتان برقرار کنید.

بر اساس مطالعات انجام شده در مجله روانشناسی شخصیت، موفق ترین و راضی ترین زوج ها کسانی هستند که آشکارا به تفاوت های شخصی خود با یکدیگر می پردازند و دارای هوش هیجانی بالایی هستند.

هوش هیجانی یا هوش عاطفی به افراد کمک می کند تا احساسات و عواطف همسرشان را بهتر درک کنند.

وقتی همسرتان به شما می گوید «به نظر می رسد عصبانی هستی»، در واقع او ازحالات چهره، زبان بدن و رفتار ساکت و سرد شما متوجه این رفتار شما شده است. ما اغلب این کار را در روابط خود با همسرمان انجام می دهیم، اما به ندرت آن را یک مهارت ارتباطی می دانیم.

مطالعات نشان می دهد که زنان دارای هوش هیجانی بالاتری نسبت به مردان هستند. علاوه بر این، زنان احساسات و عواطف بیشتری را برای قوی نگه داشتن ازدواج و زندگی مشترک خود صرف می کنند.

این افکار، احساسات و رفتارها، زن و شوهر را متعهد می کند که برای رفع نیازهای عاطفی طرف مقابل با یکدیگر همکاری کنند. “مسئولیت عاطفی” مستلزم داشتن همدلی در رابطه شماست.

همانطور که شریک زندگی خود را تشویق می کنید تا در مورد احساسات، نگرانی ها، اضطراب، خشم و ناامیدی های خود صحبت کند، از او بپرسید که چگونه می توانید به او کمک کنید تا احساس بهتری در او ایجاد کنید.

 

اشتباهات جدی زوجین که به ازدواجشان آسیب زیادی وارد می کند

• پیش داوری وقضاوت

قبل از اینکه شریک زندگی تان شروع به صحبت کند، از قبل گمان می کنید که قرار است چه چیزی بگوید و در مورد او پیش داوری می کنید. شما مطلقاً نمی خواهید همسرتان با شما این گونه رفتار کند، زیرا این واقعاً ناعادلانه است.

• به صحبت های یکدیگر گوش ندادن

وقتی همسرتان در حال صحبت کردن است نمی توانید توجه دقیقی داشته باشید زیرا مشغول برنامه ریزی برای پاسخ دادن خود و یا صحبت درباره افکار و موضوعات خودتان هستید. دلنشین ترین هدیه ای که می توانید به همسرتان بدهید، خوب گوش دادن به همسرتان است.

به صحبت های همسرتان با علاقه و اشتیاق گوش کنید، حتی اگر گوش دادن به صحبت های او در مورد موضوعات همیشگی برایتان کسل کننده باشد.

به همسرتان توجه کامل داشته باشید. ارتباط چشمی خوب و مناسب خود را با او حفظ کنید و با بازتاب احساسات چهره خود تمایل خود را برای اشتیاق به گوش دادن به ادامه حرف های او نشان دهید (هیجان خود را با بالا بردن ابروی خود همراه با علاقه و غیره ابراز کنید).

بعد از اینکه مکالمه همسرتان با شما به پایان رسید، بررسی کنید که آیا تمام گفته های او را متوجه شده اید یا خیر، سپس آنچه را که شنیده اید مرور کنید و از او سوال هایی بپرسید که متوجه شوید آیا تمام حرف هایش را خوب درک کرده اید یا خیر؟ حالا نوبت به صحبت کردن شما رسیده است.

• راستگو  و صادق نبودن

دروغ و پنهان کاری می تواند هر رابطه ای را خراب کند. وقتی همسرتان دروغی را که به او گفتید می فهمد، دیگر به شما اعتماد نخواهد داشت. در هر شرایطی، مشکلات پنهان کاری ممکن است باعث شود که او برای همیشه اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد.

• منتقل کردن استرس به هم

اگرچه ممکن است تنش زیادی را در خارج از خانه تجربه کنید، اما باید مراقب باشید که قبل از بازگشت به خانه آن را از خودتان دور کنید.

در مقابل، بسیاری از افراد اشتباه عمل می کنند و تمام استرس های بیرون از خانه را به افراد خانواده منتقل می کنند. باید سعی کنید استرس های خود را مدیریت کنید و در صورت لزوم با شریک زندگی خود در مورد آن صحبت کنید تا بتواند در این شرایط به شما کمک کند.

• اعتیاد به فضای مجازی

بسیاری از روابط در نتیجه همه گیر شدن و گسترش فناوری بدتر شده است. اکثر این مسائل در روابطی به وجود می آیند که یکی از طرفین اغلب به صورت بیش از حد از شبکه های اجتماعی استفاده می کند. اتلاف وقت در شبکه های اجتماعی به میزان قابل توجهی از صمیمیت بسیاری از زوج ها کاسته و برخی از آنها را به جدایی نزدیک کرده است.

• خودپسندی و خودخواهی

خودخواهی یکی از عواملی است که در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی مورد توجه قرار می گیرد. ازدواج مسابقه ای نیست که یکی بازنده و دیگری برنده شود، بلکه هر دو طرف باید برنده باشند. بنابراین سعی کنید خودخواهی را از روابط خود حذف کنید و در تصمیم گیری ها شادی و آرامش همسرتان را نیز در نظر بگیرید.

• نبخشیدن یکدیگر

بخشش و گذشت اولین عامل موفقیتی است که زوج های شاد به آن اشاره می کنند. زمانی اولین قدم را برای داشتن یک زندگی مشترک موفق برداشته اید که بتوانید از اشتباهات همسرتان چشم پوشی کنید. زمانی که طرف مقابلتان به اشتباه خود اعتراف می کند و از آن پشیمان است، از اشتباهات یکدیگر چشم پوشی کنید، تا بتوانید به زندگی شاد و موفق خود با هم ادامه دهید.

• فکر کردن به گذشته ای که خوشایند نیست

اگر از آن دسته افرادی هستید که به طور مداوم جنبه های منفی گذشته همسرتان را به او یادآوری می کنید، باید به شما هشدار دهیم که این به رابطه خود و همسرتان بدترین آسیب ممکن را وارد می کند. شما با شخصیتی که در حال حاضر است زندگی می کنید. بنابراین، حتی در جدی ترین چالش ها و کشمکش های زندگی تان، از یادآوری گذشته او خودداری کنید.

• غرور کاذب و بی جا

مبحث غرور بیش از حد یکی از مسائل مهم در حوزه روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی است. وقتی مغرور هستید، برای اصلاح عیوب، اشتباهات و مسائل خود تلاشی نمی کنید. بنابراین، سعی کنید قبل از هر چیز غرور خود را کنار بگذارید و روی رشد و شخصیت خود کار کنید.

نتیجه گیری

ارتباط ناکارآمد با همسرتان مسائل زناشویی را بدتر می کند. اگر توانایی خود را در برقراری ارتباط موثر با همسرتان بهبود ندهید، نمی توانید ازدواجی شاد، سالم و پایدار داشته باشید و مجبور خواهید شد که مشکلات زندگی مشترک را بپذیرید.

از نظر روانشناسی تنها راه حل تعارضات زناشویی پرهیز از اشتباهات در برقراری ارتباط با همسر است.

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین روابط بین انسان ها، روابط زن و شوهر است. در نتیجه باید به دقت مورد توجه قرار گیرد و به همه جوانب آن دقت کافی نمود تا این ارتباط همچنان پایدار، قوی و مستحکم باقی بماند. در این شرایط مشاوره با روانشناس متخصص در روابط زن و شوهر کمک شایانی به شما خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها