`
شمانیوز
شما نیوز

مرگ پیروز

پشت پرده دلیل مرگ پیروز لو رفت

«دکتر پیام محبی» کالبدگشایی را حائز اهمیت دانست و درخواست کرد: این مساله تحت نظر مجلس و شفاف انجام شود.

پشت پرده دلیل مرگ پیروز لو رفت

یک دامپزشک عامل مرگ پیروز را تجویز داروی اشتباه عنوان کرد که در همان روز‌های اولیه تولدش باعت ایجاد نارسایی کلیه شده و سازمان محیط زیست از اعلام این مساله خودداری کرده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از آنا، در پی تلف شدن «پیروز» توله یوزپلنگ ایرانی، فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی نشست ویژه‌ای جهت بررسی علل و عوامل مربوطه و بررسی اقدامات صورت گرفته با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، و جمعی از دامپزشکان و کارشناسان برگزار کرد.

«دکتر پیام محبی» رئیس سابق جامعه دامپزشکان ایران در این جلسه با اشاره به اینکه در پروژه انتقال یوز‌ها به سمنان مشارکت داشته است، گفت: اگر یوز‌ها به سمنان منتقل نمی‌شدند زایشی اتفاق نمی‌افتاد اما بعد از فشار روانی که در سمنان به دلیل نحوه انجام سزارین و مرگ دو توله یوز اتفاق افتاد، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست تاکید کرد که باید کارشناس خارجی بیاوریم که من انتقاد کردم که ما تمام امکانات را در ایران داریم و نیازی به این هزینه نیست.

مرگ پیروز

مشاور خارجی طرح ۹ ماه پیش تشخیص نارسایی حاد کلیوی داده بود

وی با بیان اینکه کالدون مشاور خارجی طرح ۹ ماه پیش تشخیص نارسایی حاد کلیوی داده و دستور داده بود تمام دارو‌های پیروز باید قطع می‌شده است، گفت: یعنی از یک ماهگی پیروز مشکل نارسایی کلیه مشخص بوده است.

محبی بالا بردن توقع از این حیوان و ایجاد چهره سلبریتی گونه و تبدیل آن به یک اینفلوئنسر معروف از سوی سازمان محیط زیست را دلیل این پنهانکاری دانست و تاکید کرد: اگر در همان زمان تشخصی اولیه می‌گفتند که پیروز چه مشکلی دارد، ما اعلام می‌کردیم عمر طولانی نخواهد داشت؛ ضمن اینکه این حیوان رژیم غذایی مناسبی نداشته است.

وی از نبود ساختار دامپزشکی مناسب در سازمان محیط زیست انتقاد کرد و گفت: پردیسان نقاهنگاه دارد اما امکاناتی در آن وجود ندارد؛ ضمن اینکه به تعداد استان‌ها دامپزشک حیات وحش نداریم.

نجویز دارویی که عامل مرگ پیروز شد

این دامپزشک به نقل از «دکتر بهرنگ اکرامی» دامپزشک مقیم در سایت سمنان که عمل سزارین ایران را انجام داده است، گفت: دارویی برای این حیوان از سوی دامپزشکی ایرانی و مقیم خارج تجویز شده که کلیه حیوان را بین برده است و دلیل این بیماری همین بوده و به همین دلیل دکتر کالدون گفته تمام داروهایش را قطع کنند و اصلی‌ترین عامل تلف شدن حیوان همین مساله بوده است.

وی کالبدگشایی را حائز اهمیت دانست و درخواست کرد: این مساله تحت نظر مجلس و شفاف انجام شود.

بارداری مجدد ایران قطعی نیست

محبی با اشاره به انتشار خبر بارداری مجدد ایران نیز گفت: طبق گزارش ها، ۳۵ روز پیش جفت گیری مجدد ایران و فیروز انجام شده، اما بارداری قطعی نیست.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها