`
شمانیوز
شما نیوز

قیمت خودرو

زلزله چند ریشتری در قیمت خودرو در مبداء

افزایش قیمت کارخانه ای محصولات تولیدی ایران خودرو و سایپا را باید قطعی دانست اما تنها سوالی که باقی می ماند زمان اعلام قیمت‌های جدید برای خودرو است؟

زلزله چند ریشتری در قیمت خودرو در مبداء

 صدای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو بیش از هر زمان دیگری شنیده می‌شود اما هنوز این مهم اتفاق نیفتاده است.

مجوز افزایش قیمت کارخانه ای خودرو صادر می شود؟

به نظر می‌رسد سیاستگذار خودرویی مشغول جمع‌بندی نهایی در این زمینه است و قصد دارد مجوز افزایش قیمت کارخانه‌ای  خودرو  را در سال 1402 صادر کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در خلال نشست خبری پایان سال 1401 گریزی به بحث افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو زد.

مجید عشقی گفت قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز در مبدأ باید به گونه‌ای تعیین شود که خودروسازان با فروش محصولات خود زیان نکنند.

خودرو در بورس عرضه نمی شود اگر...

این مدیر بورسی اعلام کرد چنانچه قیمت کارخانه ای خودرو به میزانی افزایش پیدا کند که خودروسازان در فروش محصولاتشان با زیان روبرو نشوند دیگر نیازی به عرضه خودرو در بورس نیست.

رییس سازمان بورس و  اوراق بهادار  معتقد است اگر ایران خودرو و سایپا همانند سال های پیش به فروش با  قیمت های دستوری  ادامه می‌دادند، دیگر اثری از صنعت خودرو باقی نماند.

عشقی تاکید کرد ما اصراری به فروش خودرو در بورس کالا نداریم. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد دلیل اصرار به عرضه خودرو از مسیر  بورس کالا  به این دلیل بود که شرکت های خودروساز تا حد امکان از زیان دهی دور شوند.

وعده افزایش قیمت خودرو در مبدا

آن طور که عشقی می گوید قول هایی در ارتباط با افزایش قیمت خودرو در مبدا داده شده و قرار است این افزایش قیمت ها به گونه ای اعمال شود که خودروسازان زیانی در صورت های مالی خود ثبت نکنند.

این مدیر بورسی معتقد بود بحث بر سر این مساله که  عرضه خودرو در بورس کالا  سبب افزایش یا کاهش قیمت ها در بازار شده را نمی توان راستی آزمایی کرد؛ تنها اتفاقی که می توان درباره فروش بورسی خودرو گفت این است که هیچگاه قیمت خودروهای عرضه شده در بورس کالا بیشتر از قیمت های نبوده که مصرف کننده باید در بازار برای آن خودروها پرداخت می کرده است.

پرونده عرضه خودرو در بورس بسته شد؟

با توجه به اظهارات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار باید پرونده عرضه خودرو را تا اینجای کار بسته شده تلقی کرد. با توجه به اینکه عشقی از قول هایی درباره افزایش قیمت کارخانه ای خودرو به میزانی صحبت می کند که شرکت های خودروساز زیان نکنند باید منتظر زلزله چند ده ریشتری قیمت های کارخانه ای خودرو باشیم.

البته پیش تر مازیار بیگلو عضو هیات رییسه انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو از رشد 30 درصدی تا 80 درصدی قیمت خودرو در مبدا خبر داده بود.

بنابراین افزایش قیمت کارخانه ای محصولات تولیدی ایران خودرو و سایپا را باید قطعی دانست.

 

تنها سوالی که باقی می ماند زمان اعلام قیمت های جدید برای خودرو است؟ به نظر می رسد این اتفاق در روزهای باقی مانده از سال 1401 نیفتد و اعضای شورای رقابت چراغ سبز افزایش قیمت خودرو در مبدا را به سال آینده موکول کنند، مگر اینکه سیاست گذار خودرویی تصمیم دیگری در این زمینه بگیرد.

البته فراموش نکنیم با توجه به برگزاری فروش گسترده خودرو توسط سیاست گذار خودرویی و عرضه خودروهای فروخته شده در این طرح فروش از اواخر خردادماه یا اوایل تیرماه 1402 اعضای  شورای رقابت  تنها تا آن زمان فرصت دارند تا لیست جدید قیمت محصولات تولیدی شرکت های خودروساز را تکمیل کنند.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها