شمانیوز
شما نیوز

همزمان با اختتامیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک

سند همکاری‌های‌ اقتصادی ایران و قطر امضا شد

سند همکاری‌های‌ اقتصادی ایران و قطر امضا شد

سند همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر در مراسم اختتامیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر به امضاء وزیر نیرو و وزیر صنعت و تجارت قطر به عنوان روسای ایرانی و قطری کمیسیون رسید.

 سند همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر همزمان با مراسم اختتامیه نهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر به امضا "علی اکبر محرابیان"، وزیر نیرو و "شیخ محمد بن حمد بن قاسم العبدالله آل ثانی" وزیر صنعت و تجارت قطر رسید.

در سند مذکور برهمکاری‌ها در حوزه انرژی (آب و فاضلاب، برق و نفت و گاز و محیط زیست) و اهمیت همکاری دو کشور برای تبادل تجارب و دانش فنی و برگزاری رویداد‌ها اعم از نمایشگاه، دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه فنآوری‌های آب و آبفا،انرژی خورشیدی و تجدید‌پذیر،بازدید متقابل بخش‌های خصوصی در زمینه ظرفیت‌های مشاوره، پیمانکاری و صنایع، تولید تجهیزات مرتبط با صنعت برق دو کشور و آمادگی سازمان‌های محیط زیست دو کشور برای گسترش روابط و اجرای اسناد امضا شده تاکید شد.

دراین سند همچنین بر همکاری‌های تجاری و صنعتی (شامل تعاملات بانکی، بیمه، گمرک، صندوق توسعه ملی، خدمات فنی و مهندسی، بازرگانی، صنایع و معادن، مناطق آزاد، سرمایه‌گذاری، صندوق ضمانت و استاندارد) تأکید شده است.

همکاری در زمینه‌های راه، ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، کشاورزی، قضایی، حقوقی و کار و مرزی از محور‌های این همکاری به شمار می‌آید.

در بعد اجتماعی و فرهنگی شامل گردشگری و صنایع دستی، بهداشت، علوم و پژوهش، قضایی و حقوقی در این سند تلاش شده است که بر این اساس بر برگزاری کمیته فنی همکاری‌های گردشگری، نشست بین فعالان گردشگری و توسعه گردشگری بین دو کشور،  گسترش همکاری بین دانشگاه‌های علوم پزشکی دو کشور و تبادل استاد و دانشجو، همکاری در زمینه دارو و غذای حلال در سطح منطقه، توسعه همکاری میان دانشگاه‌ها و برگزاری نشست میان رؤسای دانشگاه‌ها و آمادگی برای حمایت از توسعه زبان و ادبیات دو کشور توافق شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی